یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

استفاده از دستگاه پرس پلت برای تهیه خوراک پلت

مقالات

پلت کردن به عملی گفته می شود که در آن مواد غذایی آسیاب شده و توسط دستگاه با فشار مشخص به قطعات کوچکتری تبدیل می شود.


استفاده از دستگاه پرس پلت برای تهیه خوراک پلت

خوراک پلت شده (Pellet) که خوراک آماده نیز گفته می شود برای دام ، طیور و حیوانات خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این خوراک سال هاست که در جهان بسیار رونق پیدا کرده است و در ایران نیز در سال های اخیر به آن توجه ویژه ای شده است. این خوراک علاوه بر مصرف راحت بسیار ارزان بوده و دارای کیفیت بالایی است.

اهمیت کیفیت خوراک پلت

به نکات مهمی که باید در پلت کردن خوراک توجه داشت. استفاده از مواد اولیه خوب , با کیفیت و دارای قیمت مناسب از جمله مهم ترین نکات برای تهیه خوراک پلت شده است. کیفیت پلت به عوامل مختلفی از جمله استفاده از فرمولاسیون جیره مناسب و اصولی بستگی دارد.

پلت های با کیفیت در مقابل حمل نقل ، انبارداری و ... مقاوم هستند و از مواد همگن و یکنواخت تشکیل شده اند و به حیوان اجازه می دهد تا در زمان کم میزان انرژی زیادی دریافت کند.

بهبود مقاومت خوراک پلت شده

برای بهبود مقاومت خوراک پلت شده می توان از فرمولاسیون مناسب و اصولی استفاده کرد. مواد اولیه نقش بسیار مهمی در قدرت چسبندگی خوراک دارند. نمی توان تنها از یک ماده خوراک پلت مناسبی تهیه کرد. استفاده از مواد ژلاتینه و نشاسته نقش بسیار مهمی در کیفیت این خوراک دارند و علاوه بر تاثیر زیاد بر روی مقاومت، باعث بهبود کیفیت سطح غذایی آن نیز می شود. کنسانتره از جمله موادی است که به صورت پلت شده در بازار موجود است.

از چه دستگاهی بهتر است برای پلت کردن استفاده کرد؟

هر چه حجم مواد آسیاب شده بیشتر باشد پلت بهتر انجام می گیرد. برای این کار می توان از دستگاه آسیاب میکسر استفاده کرد که علاوه بر آسیاب حجم بالایی از مواد آن را یکدست و یکنواخت می کند. استفاده از این دستگاه به شما کمک می کند تا اندازه ذرات را در حالت دلخواه و مناسب تهیه کنید.

بهتر است گرما و رطوبت اضافی دستگاه پرس پلت گرفته شود تا از رشد باکتری، قارچ و کپک جلوگیری شود. رطوبت اضافی باعث شکنندگی پلت می شود.

دلایل استفاده از دستگاه پرس پلت:

  • بهبود کیفیت بر اثر دما و فشار بالا: دمای بالا باعث می شود تا مواد حالت ژلاتینی پیدا کنند و هضم آن بهتر شود. و رشد مواد مضر متوقف می شود.
  • تاثیر دما و فشار بر روی باکتری ها: باکتری های موجود در مواد خوراکی بر اثر دما و فشار از بین می روند.
  • جلوگیری از انتخاب ذرات مورد علاقه طیور: معمولا پرندگان به بعضی مواد خوراکی علاقه زیاد تری دارند و همین مسئله باعث می شود تا تمام مواد مغذی به بدن آن ها نرسد استفاده از خوراک پلت شده باعث می شود تا نتوانند در هنگام خوردن بین دانه ها انتخاب کنند.
  • جلوگیری از هدر رفتن خوراک : زمانی که خوارک آسیاب شده جابه جا می شود بر اثر وزش باد مواد سبک تر جدا شده و از بین می روند استفاده از خوراک پلت شده باعث می شود تا مواد معدنی و ویتامین ها به طور کامل در خوراک باقی بماند.
  • دام و طیور به خوراک پلت شده بیشتر از خوراک گردی علاقه دارند و راحت تر می توانند آن را استفاده کنند.
  • استفاده از این خوراک باعث می شود تا گله به طور یکنواخت رشد کنند. و زمان پرورش به کوتاه ترین حالت خود برسد.

قبل
کاربرد دستگاه آسیاب میکسر در دامداری ها و مرغداری ها
بعد
چگونه طول عمر ماهی قزل آلا را افزایش دهیم؟

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp