یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

آشنایی با ماهی گوپی

مقالات

ماهی گوپی که بعضی به آن را گپی یا کپی می نامند دارای نام علمی (Poecilia reticulata) می باشد و در دسته خانواده ماهی مولی قرار دارد. زیستگاه این ماهی آب های ونزوئلا ، شمال برزیل ،گینه و ترینیداد می باشد. طول این ماهی 3 تا 6 سانتی متر است که نوع ماده آن بزرگتر است و تنوع رنگی در نوع نر آن بیشتر می باشد


آشنایی با ماهی گوپی

ماهی گوپی در سال 1866 توسط فردی آلمانی کشف شد. این ماهی یکی از محبوب ترین ماهی ها برای پرورش در آکواریوم به شمار می رود و با محیط اطراف بسیار سازگار می باشند. نوع نر این ماهی کوچکتر از ماده آن است و دارای دمی بسیار زیبا می باشد.

نحوه تولید مثل

در هر سال ماهی گوپی چندین بار تولید مثل می کند به طوری که شاید چندین نسل از این ماهی در یک سال ایجاد شود. بعد از تولد ماهی ها نیاز به مراقبت ندارد و می توانند به راحتی زندگی خود را ادامه دهند. ماهی گوپی در 10 تا 20 هفتگی می توانند تولید مثل کند و این کار تا 20 تا 34 ماهی می تواند ادامه داشته باشد. عمر این ماهی معمولا 2 سال می باشد.

اندازه بدن این ماهی با نحوه تغذیه و سن آن رابطه مستقیم دارد. هر چه تغذیه بیشتر باشد بهتر می تواند رشد کند و بزرگتر می شود همچنین تعداد نوزادان متولد شده توسط این ماهی به سن ماهی ماده بستگی دارد.

این ماهی به دلیل جثه کوچکی که دارد مورد هجوم ماهی های دیگر قرار می گیرد و به عنوان خوراک آبزیان استفاده می شود. همین دلیل باعث می شود. اگر ماهی این ترس را در خود داشته باشد زودتر پیر شده و میمیرد. در این محیط ماهی از سن 6 ماهگی کمتر تولید مثل می کند. ولی اگر محیط زیست مساعد باشد تا 16 ماهگی با تمام توان و قدرت می تواند تولید مثل کند. این ماهی در فصل هایی از سال که رطوبت بیشتر است بهتر می تواند فرزند تولید کند.

عوامل موثر در رسیدن به بلوغ

دما:

دما نقش مهمی در پرورش و بلوغ ماهی دارد به طوری که دمای مناسب که حدودا 26 درجه سانتی گراد است باعث بلوغ زودتر ماهی می شود و کاهش دما زمان رسیدن به بلوغ را کاهش می دهد.

نور:

هنوز از نظر علمی نقش نور بر روی بلوغ ماهی ثابت نشده ولی دیده شده ماهی هایی که زیر نور مهتابی به مدت 12 ساعت قرار می گیرند سریع تر به بلوغ می رسند.

وجود جنس مخالف در محیط:

در آکواریوم هایی که ماهی های مخالف در آن وجود دارد بلوغ زودتر صورت می گیرد.

تغذیه:

تغذیه مناسب استفاده ازمواد پروتئینی و ویتامین ها نقش بسیار تاثیر گذاری بر روی بلوغ دارند. بهتر است از 2 ماهگی مقدار 40 درصد پروتئین در رژیم غذایی این ماهی وجود داشته باشد. از 3 ماهگی از قطره ویتامین محلول استفاده کرد. از 22 ماهگی از آرتمیای بالغ و خوراک آبزیان کوچک استفاده کرد.

گونه های ماهی که در کنار این ماهی قرار می گیرد

ماهی هایی که در کنار این ماهی در داخل آکورایوم نگهداری می شوند باید گیاه خوار باشند و به ماهی آزار نرسانند تا استرس به آن وارد نشود. بیشتر از ماهی های صلح جو باید استفاده کرد.

تغذیه ماهی گوپی:

نگهداری ماهی در آب های شیرین بسیار راحت می باشد. تغذیه آن نیز مانند ماهی های آب شیرین راحت و بدون دردسر است. استفاده از غذای کافی و آب سالم برای پرورش این ماهی بسیار توصیه می شود.

قبل
مواد اولیه دستگاه پلت را چگونه تهیه کنیم؟
بعد
اصول پرورش گوسفند گوشتی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp