یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

آشنایی با معروف ترین نژادهای شیری گاو در جهان

مقالات

با توجه به رشد جمعیت در جهان و استقبال از مواد پروتئینی و لبنی در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع گاوهای شیری در جهان آشنا کنیم.


آشنایی با معروف ترین نژادهای شیری گاو در جهان

گاو ها در جهان به دو دسته اصلی شیری و گوشتی تقسیم می شوند. این تقسیم بندی براساس تولید شیر و گوشت صورت گرفته است. پرورش نژاد های شیری برای تولید مواد شیری و لبنی و نوع گوشتی برای تامین پروتئین پرورش داده می شود. در سال های اخیر برای تولید شیر و گوشت به اصلاح نژاد بسیار توجه شده است . در زیر نمونه هایی از نژاد های معروف گاو های شیری در جهان را معرفی می کنیم.

گاو هلشتاین:

گاو هلشتاین در جهان بهترین گاو شیری به شمار می آید. این گاو در نقاط مختلفی از جهان دیده می شود ولی در حقیقت بومی کشور هلند می باشد. هلشتاین به رنگ سیاه و سفید می باشد. این گاو را می توان به دو دسته تقسیم کرد : فروژین هلندی و هلشتاین فرژین.

وزن این گاو در نژاد های نر و ماده حدودا بین 682 تا 1000 کیلوگرم می باشد. شیری که این گاو تولید می کند 7240 لیتر و چربی آن 3.65 درصد است.

گاو جرسی Jersey:

این گاو بومی جزیره جرسی می باشد. این جزیره بین فرانسه و انگلیس قرار دارد. در شیر این نژاد گاو 4.85 درصد چربی وجود دارد که می توان گفت بیشترین میزان چربی شیر در جهان است. شیر گاو جرسی به دلیل چربی زیاد و کاروتن بالا به رنگ زرد است.

این گاو نسبت به گاوهای شیری دیگر دارای جثه کوچکتر می باشد و شیر تولیدی آن نیز کمتر است که تقریبا 4950 لیتر می باشد.

وزن این گاو در نوع ماده و نر آن به 454 تا 682 کیلوگرم می رسد.

گاو گرنزی Guernsey:

نژاد گرنزی که بومی جزایر گرنزی در نزدیکی فرانسه می باشد. یکی از نژاد های مشهور در دنیا به شمار می آید.

این نوع گاو دارای جثه کوچک است که برای تولید گوشت مناسب نیست. بدن این حیوان به رنگ زرد می باشد. شیر تولیدی این گاو حدود 5200 لیتر است. وزن گاو ماده و نر آن حدودا بین 500 تا 730 کیلوگرم است.

گاو آیرشایر Ayrshire:

این گاو بومی منطقه اسکاتلند می باشد .

به دلیل زندگی در مناطق سردسیر دارای جثه ای بزرگ است و رشد خوبی دارد. شیر تولیدی تقریبا 5600 لیتر و میزان چربی آن 4.67 درصد می باشد. وزن این گاو در نوع ماده و نر آن بین 545 تا 841 کیلوگرم است.

گاو برواون سوییس:

این گاو بعد از نژاد هلشتاین بزرگترین گاو شیری در جهان به شمار می آید و بومی منطقه سوئیس می باشد. حدودا 5900 لیتر شیری تولید می کند و درصد چربی آن 4.1 است . وزن این گاو در نوع ماده و نر این نژاد حدودا 636 تا 909 کیلوگرم می باشد.

گاو شورت هورن Shorthorn:

نژاد شورت هورن در دسته نژاد های شیری قرار دارد و بومی منطقه انگلستان می باشد. شیر تولیدی توسط این نژاد 5120 لیتر و چربی موجود در آن 3.65 درصد است . وزن این گاو در نوع ماده و نر حدودا 636 تا 955 کیلوگرم می باشد.

تولید شیر بیشتر در گاو ها علاوه بر نژاد به عوامل دیگری از جمله نحوه تغذیه ، مکان نگهداری، شرایط محیطی و غیره بستگی دارد. که مهم ترین آن ها تغذیه می باشد استفاده از خوراک سالم و بهداشتی نقش بسیار مهمی در سلامت و تولید شیر با کیفیت دارد. برای تهیه خوراک خوب و مناسب می توان از ماشین آلات خوراک دام ، دستگاه های آسیاب میکسر و پرس پلت استفاده کرد.

قبل
نحوه مخلوط کردن مواد اولیه در خوراک پلت
بعد
بیماری های مشترک بین دام و انسان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp