یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نحوه تغذیه ماهی های درون آکواریوم

مقالات

ماهی هایی که درون آکواریوم نگهداری می شوند دارای عادات غذایی خاصی می باشند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه تغذیه ماهی های آکواریومی  آشنا کنیم.


نحوه تغذیه ماهی های درون آکواریوم

ماهی ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند و این مسئله باعث می شود که هر کدام نیاز به تغذیه خاصی داشته باشد. این عادات غذایی علاوه بر گونه های مختلف به سن ، شرایط محیطی و ... بستگی دارد. ماهی ها را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد: ماهی گیاه خوار ، گوشت خوار و همه چیز خوار .

ماهی هایی که در محیط های طبیعی زندگی می کنند به راحتی می توانند خوراک خود را پیدا کنند و از خوراک آبزیان تغذیه کنند ولی ماهی هایی که درون آکواریوم نگهداری می شوند به دلیل محدودیت باید حتما مواد غذایی در اختیار آن ها قرار گیرد. غذایی که در اختیار این ماهی ها قرار می گیرد باید با دقت انتخاب شود زیرا این ماهی ها دارای محدودیت می باشند و غذای سالم و با کیفیت باعث رشد و نمو آن ها می شود.

باید نحوه تغذیه ماهی های زینتی مشابه شرایط محیطی آن ها باشد. استفاده از دستگاه های پرس پلت برای تهیه غذای پلت کمک زیادی به رشد و نمو ماهی ها می کند.

انواع اصلی غذای ماهی

غذای ماهی ها می توان به دو دسته غذاهای آماده و غذاهای طبیعی تقسیم کرد .

غذای آماده به غذاهای پلت شده گفته می شود که در صورت نیاز ماهی به آن ها خورانده می شود و باید در مصرف آن ها دقت کرد. بهتر است بعد از چند وعده غذای آماده از غذاهای طبیعی نیز استفاده کرد و دو نوع غذای آماده برای ماهی در نظر گفت. تا بتواند تمام نیاز های ماهی بر آورده شود.

غذای طبیعی ماهی به  موجودات زنده و غذاهای گوشتی تازه ، منجمد و یا به صورت پورد شده گفته می شود که در اختیار ماهی قرار می گیرد.

ماهی های آکواریوم چه زمان نیاز به خوراک طبیعی دارند

ماهی هایی که در آکواریوم پرورش داده می شوند در دو مرحله نیاز اساسی به تغذیه طبیعی دارند.

مرحله اول: مرحله رشد نوزاد پس از جذب کیسه زرده  تا زمانی که به مرحله بچه ماهی برسد.

مرحله دوم:  از زمان تولید مثل تا پایان تخم ریزی یا زنده زایی .

ماهی هایی که در این دو مرحله به وسیله غذای طبیعی تغذیه می شوند علاوه بر رشد ، نمو بهتر تخم های و یا نوزادان با کیفیت تر و سالم تری به دنیا می آورند.

بعضی از گونه های ماهی که در محیط آکواریوم رشد پیدا می کنند نیاز اساسی به غذای طبیعی دارند. اگر نتوانند از این مواد تغذیه کنند در بعضی گونه ها توانایی تولید مثل از بین می رود و در گونه های دیگر قدرت باروری و سلامت نوزادان به خطر می افتد.

 

البته تا حدودی تامین خوراک طبیعی آسان است که کمتر کسی به آن توجه می کند . که این مسئله به نا آگاهی و عدم شناخت کافی بر روی غذای زنده بر می گردد.

غذای زنده به خوراکی گفته می شود که به صورت زنده به ماهی داده می شود. البته بعضی استفاده از مواد گوشتی منجمد را نیز غذای زنده به شمار می آورند. می توان گفت غذای زنده و طبیعی مشابه یکدیگر می باشند.  

گوشت تازه قرمز یکی از راحت ترین غذاهی طبیعی است که می توان به ماهی های گوشت خوار داده شود . قبل از مصرف ماهی باید گوشت را به قطعات بسیار کوچک تقسیم کرد تا برای ماهی قابل بلع و هضم باشد. این غذا دارای ارزش غذایی بالایی می باشد . البته مصرف تازه آن بهتر از نوع منجمد آن می باشد. 

قبل
مشاوره تخصصی هزینه تأسیس کارخانه خوراک دام
بعد
خرید پلت ساز مرغی با قیمت مناسب

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp