یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

دامپروری و اصول پرورش دام

مقالات

دام به عنوان یکی از اصلی ترین منابع تامین کننده غذای بشر است. دامپروری را علم نگهداری و پرورش دام می نامند.


دامپروری و اصول پرورش دام

دام به عنوان یکی از اصلی ترین منابع تامین کننده غذای بشر است. دامپروری را علم نگهداری و پرورش دام می نامند. دامداری زیر مجموعه ای از صنعت کشاورزی است. ورود به حوزه ی دامپروری نیازمند کسب اطلاعات و تجربیات فراوانی است. امروزه با پیشرفت علم و فناوری و کشف روشهای نوین در پرورش دام، فعالیت در عرصه دامپروری، سودآور و اقتصادی به شمار می رود. ماشین آلات خوراک دام یکی از راههای سودآوری هرچه بیشتر در این عرصه است.

شاخه های دامپروری

دامپروری تنها شامل پرورش گاو و گوسفند نیست. پرورش پرندگان همچون بوقلمون، مرغ و... نیز جزء این دسته قرار دارند. همچنین دامپروری را می توان در شاخه هایی نظیر پرورش کرم ابریشم و زنبور عسل نیز مشاهده نمود.

اصول مشترک و عمومی پرورش دام

پرورش هریک از این حیوانات با یکدیگر متفاوت است. هریک از این موجودات زنده به شرایط محیطی خاصی از جمله آب و هوا مناسب، محل نگهداری، خوراک و مراقبت های بهداشتی ویژه نیاز دارند.

محل نگهداری دام

دام در مسکنی می تواند زندگی کند که تمیز و خشک بوده و از روشنایی مناسبی برخوردار باشد. دامداری در مکانهایی همچون خانه و محیط هایی که امکان جریان هوا وجود ندارد امکان پذیر نیست. وجود رطوبت در فضا و گرما و سرمای زیاد می تواند منجر به تلف شدن حیوان شود.

خوراک دام

غذای مناسب و کافی یکی از مهمترین اصول پرورش حیوانات است. سلامتی حیوان وابسته به سلامت خوراکی دارد که می خورد. هرچه سلامت غذای دام بیشتر باشد می توان انتظار تولید بیشتر و باکیفیت تر شیر، گوشت و انواع فرآورده های دامی داشت. یکی از باکیفیت ترین نوع غذای دام، خوراک پلت می باشد. خوراک پلت به وسیله ی ماشین آلات خوراک دام همچون دستگاه پلت تولید می شود.

مراقبت های بهداشتی

محل نگهداری دام می بایستی عاری از هرگونه آلودگی باشد. ورود میکروب و ویروس به محیط باعث مرگ و میر گله می شود. استفاده از غذای سالم و جلوگیری از فساد مواد غذایی پیش از مصرف یکی از مراقبت های بهداشتی محسوب می شود. شیوع بیماری در میان گله علاوه بر تلفات می تواند خسارات و هزینه های مالی سنگینی به بار بیاورد.

برخورداری گله از مواردی که در بالا ذکر شد به همراه آب سالم و هوای مناسب می تواند ضامن سلامت دام باشد. در نظرگیری تهویه هوا و جریان مناسب هوا درون فضایی که حیوانات پرورش می یابند بسیار با اهمیت است. هوای کثیف و راکد باعث شیوع بیماری های واگیردار می شود. باید توجه داشته باشیم پیش از بروز بیماری به فکر ایمن سازی گله باشیم. چراکه پس از بروز بیماری مراحل درمانی آن طولانی تر و هزینه بر تر است.

تهیه خوراک با کیفیت و مرغوب پلت در خط تولید خوراک پلت و کارخانجات آن علاوه بر صرفه اقتصادی باعث افزایش سرعت رشد گله می شود. همچنین استفاده از خوراک پلت باعث دستیابی به ضریب تبدیل نرمال می شود. خوشخوراکی یکی از مهمترین معیارهای تهیه جیره غذایی است. تمامی دامپروران سعی دارند تا در فرآیند پرورش گله به ضریب تبدیل مناسبی برسند. دامپروری و پرورش دام تنها با بهره گیری از روشهای نوین و پیشرفته مقرون به صرفه می باشد. اگر دامپرور هستید و یا قصد ورود به عرصه دامپروری دارید می بایستی تهیه تجهیزات پرورش دام را در اولویت قرار دهید.

قبل
مزایا تهیه خوراک پلت شده کنسانتره با استفاده از دستگاه پرس پلت
بعد
پلت ساز غذای ماهی و انواع آبزیان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp