یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

تجهیزات روشنایی سالن پرورش طیور

مقالات

امروزه با گسترش صنعت پرورش طیور، تجهیزات و دستگاه های پرورش طیور نیز رشد قابل توجهی کرده است. با بهره گیری از جدیدترین تجهیزات سالن پرورش طیور همچون ماشین آلات خوراک دام و طیور می توان تا حد امکان هزینه ها را کاهش و سود حاصل از آن را افزایش داد. 


تجهیزات روشنایی سالن پرورش طیور

امروزه با گسترش صنعت پرورش طیور، تجهیزات و دستگاه های پرورش طیور نیز رشد قابل توجهی کرده است. با بهره گیری از جدیدترین تجهیزات سالن پرورش طیور همچون ماشین آلات خوراک دام و طیور می توان تا حد امکان هزینه ها را کاهش و سود حاصل از آن را افزایش داد. راه اندازی سالن پرورش طیور نیازمند فراهم آوردن امکانات و تجهیزاتی متناسب با شیوه پرورش و نوع پرنده می باشد. مناسب سازی شرایطی محیطی از جمله تنظیم درجه حرارت و میزان رطوبت نیز از دیگر عوامل موثر در فضای داخلی سالن می باشد. فراهم نمودن تجهیزات موردنیاز سالن های پرورش طیور از الزامات فعالیت در این حوزه می باشد. یکی از مهمترین آنها تجهیزات روشنایی محیط است. در این مقاله به برخی از مهمترین عوامل موثر بر تجهیزات روشنایی سالن های پرورش طیور می پردازیم.

امکانات رفاهی موردنیاز سالن پرورش طیور

برپایی سالن پرورش نیازمند امکانات رفاهی از قبیل آب، برق، تهویه مناسب، تامین فضای سرپوشیده و متناسب با تعداد جوجه ها، دسترسی به شبکه حمل و نقل و ... می باشد. برخی دیگر از تجهیزاتی که در طی پرورش مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

 1. تجهیزات واکسیناسیون ( سرنگ، قطره چکان، اسپری)
 2. دستگاه پر کن
 3. دستگاه لاشه سوز

برای مطالعه بیشتر تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مرغداری ها می توانید به مقاله ای با همین عنوان در سایت ماکیان مکانیک البرز مراجعه نمایید. در ادامه این مقاله به طور خاص به تشریح مبحث نورپردازی و تجهیزات روشنایی می پردازیم.

چگونگی تامین روشنایی سالن پرورش طیور

در گذشته تصور می شد پرورش طیور در فصل زمستان امکان پذیر نیست. اما امروزه با تجهیز سالن های پرورش طیور می توانیم در هر فصلی از سال در این حوزه فعالیت داشته باشیم. در عصر جدید از نور و روشنایی در مراکز پرورش به عنوان محرک برای تخم گذاری استفاده می شود. بکارگیری تجهیزات روشنایی در سالن های پرورش طیور امکان پرورش در محیط های بسته را فراهم ساخته است. با استفاده از تجهیزات روشنایی و نوردهی در سالن های پرورش طیور، مغز حیوان تحریک شده و دستور ترشح هورمون های جنسی می دهد.

تعیین میزان روشنایی محیط نیازمند سرمایه گذاری و طراحی اصولی نورپردازی در سالن های پرورش است. بهتر است بدانید پرندگان نورهای قرمز و نارنجی را بهتر از سایر رنگها تشخیص می دهند. به همین دلیل است که وسایل و تجهیزات غذاخوری آنها قرمز رنگ آمیزی می شود. از طرفی چون تفاوت بین نور قرمز و سفید برای جوجه ها قابل تشخیص نیست، اغلب در سالن از نور قرمز استفاده می کنند. تعیین محل نصب لامپ، فاصله بین لامپ ها، استفاده از نوع خاصی از لامپ نیز از مواردی است که در هنگام نورپردازی بدان توجه می شود.

انواع تجهیزات روشنایی در سالن های پرورش طیور

 • نور سفید معمولی ( ارزنتر است اما راندمان نوری آن پایین است)
 • فلورسنت ( 3 تا 4 برابر نور سفید معمولی کارایی دارد و عمرش 10 برابر آن است)
 • لامپهای گازی ( در سالن های پرورش طیور که سقف کوتاهی دارند نمی توان استفاده کرد)
 • لام های کم مصرف ( شدت نور پایینی دارند و استفاده آن در سالن های پرورش توصیه نمی شود)

نکاتی که باید در مورد روشنایی سالن بدان توجه کرد

 • پیش از ورود جوجه ها به سالن باید تجهیزات روشنایی موردنیاز را تهیه و داخل سالن نصب کنیم.
 • فاصله قرارگیری لامپ ها به صورتی باشد که هرچه لامپ قوی تر بود در ارتفاع بلندتری نصب شود.
 • هر چند روز یکبار لامپ ها تمیز شوند تا از حداکثر نورشان استفاده شود.
 • مسئله اتلاف نور و ارتفاع نصب با توجه به نوع لامپ در نظر گرفته شود.
 • به میزان مصرف انرژی و بهره وری اقتصادی در هنگام طراحی چیدمان لامپ ها دقت داشته باشیم.
 • تنظیم شدت نور و گرمای تولید شده می بایستی به تناسب سن و سیکل رشد جوجه ها باشد.

قبل
خرید اکسترودر خوراک ماهی و آبزیان
بعد
تاثیر میزان رطوبت در کیفیت خوراک پلت

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp