یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

رطوبت زدایی از پلت و خنک سازی آن

مقالات

همانطور که می دانید خوراک پلت در خط تولید پلت تهیه و تولید می شود. مواد اولیه پس از گذشتن از دستگاه های آسیاب و میکسر وارد دستگاه پرس پلت می شوند.


رطوبت زدایی از پلت و خنک سازی آن

همانطور که می دانید خوراک پلت در خط تولید پلت تهیه و تولید می شود. مواد اولیه پس از گذشتن از دستگاه های آسیاب و میکسر وارد دستگاه پرس پلت می شوند. پرس پلت و کاندیشنر یکی از حساس ترین مراحل تولید پلت می باشد. در این مرحله خوراک میکس شده، پخته می شود و به اندازه های دلخواه در می آیند. عمل پخت در کاندیشنر به وقوع می پیوندد. از لحاظ علمی میزان گرما و رطوبتی که در کاندیشنر به خوراک داده می شود باید پس از عمل آوری از خوراک گرفته شود. به این عمل خنک سازی یا گرمازدایی از پلت می گویند.

کولر و گرمازدایی از پلت

عبور جریان هوا از میان پلت های داغ توسط کولر انجام می شود. به عبارتی دیگر مهمترین وظیفه کولر خنک سازی پلت های تولیدی می باشد. قرارگیری پلت در مجاورت هوای محیط نیز به این فرآیند کمک می کند. سردکن ها علاوه بر گرمازدایی از پلت رطوبتی که در عمل بخاردهی وارد پلت شده اند را نیز از بین ببرند.

انواع کولرها در خط تولید خوراک پلت

در خط تولید پلت از دو نوع کولر یا سردکن استفاده می شود. کولر افقی و کولر با جریان مخالف از جمله آنند. کاربرد هریک از این کولرها متفاوت بوده و در موقعیت خاصی از آنان استفاده می شود. در ادامه به تشریح عملکرد هریک از این دو می پردازیم. توجه داشته باشید مطالعه این بخش می تواند راهنمای شما در انتخاب و خرید کولر خط تولید پلت شما عزیزان باشد.

کولر افقی

کاربرد کولر افقی بر پایه جریان متقابل است. اما اکثر کارخانه های تولید خوراک پلت از کولر با جریان مخالف استفاده می کنند.

کولر با جریان مخالف

نحوه ی عملکرد این کولر به این صورت است که هوای محیط از بخش زیرین کولر به دروان کشیده می شود. در این فرآیند هوا از محیطی که پلت های با درجه حرارت بالا قرار دارند می گذرد. در این مسیر به جهت پایین بودن دمای محیط از دمای پلت، گرما منتقل شده و پلت خنک می شود. به این ترتیب هوایی که از کولر خارج می شود از هوای ورودی آن گرمتر و دارای درجه حرارت بیشتری است.

عملکرد مطلوب کولرها تحت تاثیر مستقیم شرایط محیطی می باشد. به این معنی که هرچه محیط دارای رطوبت و گرمای بیشتری باشد. عمل خنک سازی محیط سختتر و گاها غیرممکن می شود. به طور مثال در محیطی که رطوبت بالاست نمی توان عمل رطوبت زدایی از پلت را به نتیجه رساند. زیرا هوا و محیط پیرامونی گنجایش دریافت آب از پلت را ندارد. بنابراین کولرها در محیط های مختلف آب و هوایی عملکردهای مختلفی را از خود نشان می دهند.

بنابراین نتیجه می گیریم که شاخص ماندگاری پلت یا PDI رابطه مستقیمی با فرآیند رطوبت زدایی و خشک کردن پلت دارد. بهره گیری از این دستگاه در خط تولید پلت باعث ماندگاری بیشتر پلت می شود. به عبارت دیگر استفاده از کولر یا سردکن می تواند ضامن بهداشت و سلامت خوراک نیز باشد.   

شرکت ماکیان مکانیک البرز طراح و تولید کننده انواع ماشین آلات تخصصی خوراک دام طیور و آبزیان می باشد. این شرکت قادر است بهترین دستگاه های آسیاب، میکسر و پرس پلت را با بهترین کیفیت در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد. مشاوره با کارشناسان فروش این شرکت می تواند شما را به مرحله نیازسنجی و تصمیم گیری در خرید محصول موردنظر خود نزدیکتر نماید. 

قبل
درباره خرید و فروش دستگاه پلت چه میدانید؟
بعد
نقش دستگاه پلت در تولید پلت مرغوب

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp