یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

افزودنی های گیاهی خوراک دام و طیور

مقالات

مواد اصلی و اولیه خوراک دام و طیور شامل گندم، جو، ذرت و ... می باشد. وجود مواد اولیه برای تهیه خوراک حیوانات الزامی است.


افزودنی های گیاهی خوراک دام و طیور

مواد اولیه خوراک دام و طیور شامل گندم، جو، ذرت و ... می باشد. وجود مواد اولیه برای تهیه خوراک حیوانات الزامی است. اما تولید کنندگان جیره حیوانی، برای دستیابی به کیفیت بیشتر و بهبود عملکرد حیوانات به آن مواد افزودنی اضافه می شود. مواد افزودنی را می توان تنها به مقدار معینی استفاده کرد. در این مقاله به بررسی مواد افزودنی منشاء گیاهی می پردازیم. افزودنی های گیاهی با منشاء گیاهی به PFA معروف هستند. افزودنی های گیاهی شامل شامل روغن، طعم دهنده ها، گیاهان دارویی و مواد نگهدارنده می باشند.

تاثیر افزودنی های گیاهی بر حیوانات

مشتقات گیاهی یا افزودنی های گیاهی که در بالا نیز ذکر شد به منظور بهبود عملکرد دام و طیور استفاده می شوند. حیواناتی که جیره غذایی همراه با PFA می خورند در برابر بیماری ها مقاوم ترند. از جمله تاثیرات افزودنی ها می توان به خواص آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد التهابی و افزایش قابلیت هضم اشاره کرد. به طور مثال گیاهانی همچون رزماری و نعناع دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند. بعضی گیاهان نیز باعث افزایش ترشحات بزاق، صفرا و مخاط می شوند و هضم مواد غذایی را تسهیل می کنند.

مزایای PFA ها

جیره غذایی دام که با مشتقات گیاهی غنی سازی شده به نسبت جیره معمولی دارای مزیت هایی است. دستیابی به ضریب تبدیل بهتر و بهبود عملکرد از جمله مزیت های آن است. افزودنی های مذکور ضامن سلامت جسمی حیوان هستند. ارتقاء سلامت روده و تولید اقتصادی و مطلوب دام از نتایج این افزودنی است.

چرا باید از افزودنی با منشاء گیاهی استفاده کنیم؟

افزودنی های گیاهی مورد تایید بسیاری از متخصصان تغذیه و متخصصین حوزه دامپروری است. امروزه با استقبال خوب تولید کنندگان خوراک حیوانات از پی اف آ رو به رو هستیم. چراکه این مواد باعث بهینه کردن ضریب تبدیل و افزایش بهره وری می شوند. بهینه سازی ضریب تبدیل یکی از مهمترین دستاوردهای دامپروران به شمار می رود. اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی نیز از دلایل استفاده از افزودنی ها می باشد.

در حال حاضر استفاده از این مواد به حد مطلوب نرسیده است. به عبارت دیگر فقط 5 درصد از خوراک مصرفی دنیا با مشتقات با منشاء گیاهی غنی شده است. امروزه ضرورت بهره گیری از افزودنیها بر کسی پوشیده نیست. این مواد هزینه های تولید خوراک را کاهش می دهند. طبق مطالعات انجام شده مصرف این افزودنی ها در آینده ای نزدیک تا 4 برابر افزایش می یابد. این افزایش نشان دهنده غنی سازی خوراک و بهبود ضریب تبدیل و عملکرد دام می شود.

به طور معمول افزودنی ها در مرحله میکس و در دستگاه میکسر به مواد اضافه می شود. شرکت ماکیان مکانیک البرز طراح و تولید کننده انواع دستگاه های آسیاب میکسر و پرس پلت می باشد. دامپرورانی که قصد تولید خوراک غنی شده را دارند می بایستی از ماشین آلات خط تولید مطابق با استانداردهای جهانی بهره بگیرند. به همین جهت پیشنهاد ما برای شما بکارگیری ماشین آلات پیشرفته تولید خوراک می باشد.

قبل
ماشین آلات تولید خوراک آبزیان (1 تا 20 تن)
بعد
نکاتی درباره مرغ شاخدار که نمی دانستید

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp