یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

مراحل رشد ماهی زینتی

مقالات

اخیرا نگهداری از ماهی های آکواریومی در میان مردم محبوب شده است. امروزه پرورش ماهی به خصوص ماهی زینتی به یکی حوزه های مهم پرورشی تبدیل شده است.


مراحل رشد ماهی زینتی

اخیرا نگهداری از ماهی های آکواریومی در میان مردم محبوب شده است. امروزه پرورش ماهی به خصوص ماهی زینتی به یکی حوزه های مهم پرورشی تبدیل شده است. بازار فروش ماهی زینتی و آکواریومی مورد استقبال بسیاری افراد قرار گرفته است. به همین دلیل افرادی که علاقمند به پرورش ماهی هستند به این حوزه روی آورده اند. افرادی که به این فعالیت وارد می شوند باید اطلاعات موردنیاز را کسب نمایند. مراحل رشد ماهی زینتی نیز از جمله مفاهیمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از خوراک پلت برای ماهیان بسیار مفید بوده و رشد آن را تسریع می بخشد.

تخم گذاری و تکثیر ماهی

اکثر ماهی ها تخم گذارند و تخم ها در آب پراکنده می شوند، یا داخل آب فرو می روند و یا روی آب شناور می مانند. تخم ماهی از دو لایه پوسته خارجی و یک لایه شفاف تشکیل شده است. تخم گذاری یکی از مراحل تکامل ماهی است. تخم ماهی در داخل لایه شفاف پس از تبدیل شدن به ماهی از موادی که مانند زده تخم مرغ است تغذیه می کند.

باروری

سلول تخم ماهی ماده به وسیله ی اسپرم ماهی نر که در داخل آب شناور شده بارور می شود. اسپرم از طریق پوسته خارجی وارد تخم می شود. سلول از این مرحله به بعد وارد مراحل رشد تکوینی می شود. در واقع ماهی در این مرحله به تدریج شکل نژاد ماهی آینده را به خود می گیرد. سر و دم ماهی نیز از برجستگی که در مراحل اولیه نیز تا حدودی به چشم می خورد، شکل می گیرد.

دوران جنینی ماهی

مراحل رشد ماهی ادامه می یابد تا زمانی که به مرحله ی جنینی می رسد. در مرحله جنینی عضله های ماهی شروع به تشکیل شدن می کنند. دم ماهی نیز کم کم رشد کرده و به صورت برآمدگی کوچکی قابل مشاهده است. مراحل رشد همچنان ادامه می یابد تا زمانی که پوسته خارجی تخم نازک شده و جنین از تخم خارج می شود. پس از جدا شدن جنین از پوسته تخم، نوزاد ماهی شناور در آب حرکت می کند.

مرحله بلوغ ماهی

ماهی نوزاد شناور در آب مراحل رشد و تکامل خود را یکی پس از دیگری طی می کند. ماهی با تغذیه از خوراک آبزیان بزرگتر می شود و به بلوغ می رسد. سرعت رشد در دوران بلوغ ماهی به عوامل مختلفی از جمله تغذیه و شرایط محیطی بستگی دارد. در سیر تکوین و رسیدن به بلوغ ممکن است به هر دلیلی برای همه ماهی ها اتفاق نیافتند. برخی ماهی ها در روند رشد می میرند و به رشد کامل نمی رسند.

پرورش دهندگان ماهی زینتی برای عرضه تولید خود به بازار روز شماری می کنند. اما ماهی نیز همچون هر موجود زنده دیگری روند رشد و تکامل دارد. سیکل رشد ماهی زینتی و عوامل تاثیرگذار بر آن برای پرورش دهنده ماهی دارای اهمیت است. بهترین روش پرورش ماهی از نظر پرورش دهنده دستیابی به حداکثر رشد در حداقل زمان ممکن و با کمترین میزان مصرف خوراک است. در این میان بهره گیری از مرغوب ترین خوراک آبزیان می تواند طول دوره رشد را به حداقل برساند.

 

قبل
درباره ی شرکت ماشین سازی ماکیان مکانیک البرز
بعد
ترکیبات خوراک دام و ماشین آلات پلت ساز

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp