یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

قلب ماهی چگونه کار می کند

آبزیان

قلب ماهی یکی از شگفت انگیزترین بخشهای بدن ماهیان به حساب می آید. قلب مانند تلمبه ای عمل می کند که خون را در بدن هر موجود زنده ای به جریان می اندازد. هیچ موجود زنده ای بدون خون رسانی به سلولهایش نمی تواند زندگی کند.


قلب ماهی چگونه کار می کند

خون رسانی و انتقال اکسیژن باعث فعالیت و رشد سلولها می شوند. ماهی نیز همچون سایر موجودات دارای قلب و سیستم خون‌رسانی است. بدن ماهی از بخشهای مختلفی تشکیل شده است و دستگاه گردش خون از مهمترین بخشهای آن به شمار می رود. در ادامه این نوشتار به توضیح بیشتر ساختمان قلب ماهیان می پردازیم.

ساختمان گردش خون در ماهیان

خون توسط پمپاژ و جریان داشتن در دستگاه گردش خون به سایر نقاط بدن منتقل می شود. ساختمان دستگاه گردش خون از نظم و قاعده ی منحصر بفردی پیروی می کند. هرچه بیشتر با نظم حاکم بر آن آشنا شویم با موضوعات جالبتری مواجه خواهیم شد. نحوه ی جریان خون در بدن ماهی به گونه ای است که ابتدا وارد آبشش شده و از آنجا به سایر قسمتها منتقل می شود.

خون تیره و روشن

قلب ماهی دارای دو دریچه و دو حفره می باشد. قلب از دو حفره ی دهلیزی و بطنی تشکیل شده است. خونی که دارای co2 باشد را خون تیره می نامند. خون تیره از بخشهای گوناگون بدن جمع شده و وارد بطن می شود. سپس همراه با اکسیژن و از طریق رگها به آبششها برمی گردد. سیستم گردش خون در ماهیها سیستمی بسته می باشد چراکه خون تنها یکبار در جریان بخشهای مختلف از قلب عبور می کند.

مویرگها وظیفه ی انتقال خون تیره و روشن را دارند. در واقع خون دارای دی اکسید کربن از سایر نقاط بدن گرفته می شود و به قلب فرستاده می شود. سپس مواد غذایی و اکسیژن توسط همان مویرگها به سلولهای بدن انتقال می یابد. این چرخه به طور مستمر و متوالی ادامه می یابد.

محل قرارگیری قلب ماهی و بخشهای مختلف آن

چهار بخش حیاتی ترین بخش بدن ماهی ها شامل سینوس وریدی، مخروط شریانی، بطن و دهلیز است. جالب است بدانید محل قرارگیری قلب ماهی با سایر مهره داران متفاوت می باشد. این تمایز به دلیل جلوتر بودن قلب نسبت به سایر موجودات می باشد. به طور دقیقتر موقعیت آن در بدن درست در زیر سر و در میان باله های سینه قرار گرفته است.

جمع بندی

مسئله ی خونرسانی و تامین نیاز سلولهای بدن تا آنجایی با اهمیت است که آسیب رسیدن به هر بخش از آن کل سیستم را مختل می کند. به عبارت دیگر اختلال در سیستم جریان خون در بدن موجب ناتوانی در عملکرد سایر اعضا می شود. در ماهیان نیز قلب ماهی همه اندامها را تحت تاثیر خودش قرار می دهد. عملکرد مناسب آبزیان و رشد بهینه ی آنها با انتخاب بهترین نوع خوراک آبزیان امکانپذیر خواهد بود. برای تهیه خوراک پلت مرغوب برای واحدهای پرورش ماهی از دستگاه پرس پلت استفاده می کنند. برای ارزیابی کیفیت ماشین آلات خط تولید پلت و مقایسه ی قیمتها با ما در تماس باشید. با خاطری آسوده از عملکرد ماشین آلات پلت ساز از جمله آسیاب میکسر به امور پرورشی خود بپردازید.

 

قبل
نقش آب در سلامت گاو و گوسفند
بعد
دستگاه پلت خوراک آبزیان \"بدون لرزش\"

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp