یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

بوقلمون و نحوه ی پرورش آن

طیور

بوقلمون پرنده ای خانگی است که پرورش آن برای عرضه به بازار مصرف بسیار سودآور می باشد. تامین پروتئین یکی از نیازمندیهای روزانه ی جوامع مختلف بشری است.


بوقلمون و نحوه ی پرورش آن

گوشت ماکیان (پرندگان) یکی از مغذی ترین و لذیذترین منابع پروتئین حیوانی محسوب می شود. در طبخ بسیاری از خوراک ها و غذاهای متنوع از گوشت پرندگان استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این پرنده و نحوه ی پرورش آن ما همراه باشید.

مشخصات ظاهری

بوقلمون پرنده ای بزرگ و سنگین وزن است که در همچون مرغ در خانه نیز نگهداری می شود. بوقلمون دارای سر بدون پر و گردنی دراز می باشد. گوشت آن قرمز رنگ بوده و دارای کالری و چربی مناسبی است. نوع ماده آن از دسته نرها به وضوح قابل تشخیص است. بوقلمونهای نر از ماده ها بزرگ تر و سنگین وزن تر می باشند. همچنین گوشت نرها لذیذتر از ماده ها است. بهتر است بدانید این دسته از طیور در برابر بیماری ها مقاومتر اند و پرورش آن سودهی بالایی به بدست می آید.

خواص گوشتی و تغذیه ای

گوشت این نوع پرنده دارای خواص بسیاری است. وجود فسفر، آهن و امگا3 بالا از مهمترین ارزشهای غذایی آن است. گوشت آن تقریبا بدون چربی است به همین دلیل حجم گوشت خام و پخته آن با یکدیگر برابر است. از مزایای آن در پیشگیری از برخی از بیماری ها همچون سرطان بسیار مفید است. همچنین به دلیل دارا بودن کلسترول باعث کاهش کلسترول مضر در بدن می شود.

شیوه ی پرورش

برای پرورش بوقلمون و کسب تجربه در این زمینه پیشنهاد می کنیم ابتدا از مقیاس کوچک شروع کنید. پرورش تعداد اندکی از جوجه بوقلمون‌ها در فضایی محدود و با سرمایه اولیه پایین می تواند تجربه آفرین باشد. در این حالت هم فرآیند پرورش آسانتر خواهد بود و هم عرضه آن به بازار سهل تر می باشد. محصول نهایی در بازار های محلی قابل عرضه می باشد و سریعتر به فروش می رسد.

فضای موردنیاز برای پرورش به تناسب عمر جوجه ها می باشد. جوجه در هفته ی اول به فضای کمتری نیاز دارد و هرچه بزرگتر می شود فضای بیشتری را اشغال می کند. تنظیم دما در اوایل دوره بیشتر و در اواخر آن کاهش می یابد. تنظیم دما و رطوبت از الویت های اصلی نگهداری طیور است.

تولید مثل

جفت گیری و تولید مثل در بوقلمون‌ها به شیوه ی خاصی انجام می شود. نرها حساسیت بالایی در انتخاب جفت موردنظر خود دارند. بنابراین باید فضا را برای جفت گیری آنها آماده کنید. برای هر نر پنج ماده جفت گیری می شود.

جیره ی غذایی

به تناسب رشد پرنده جیره ی غذایی نیز تغییر می کند. خوراک جوجه و پرنده ی بالغ در مراحل مختلف رشد باید توسط جیره نویس تعیین شود. ذرت و سویا از اصلی ترین محتوایات خوراک محسوب می شود.

جمع بندی

برای پرورش بوقلمون و کامیابی در آن باید سالن پرورش را به جدیدترین امکانات روز دنیا تجهیز نمود. دستگاه پرس پلت و آسیاب میکسر از جمله تجهیزات موردنیاز جهت تهیه خوراک دام، طیور وآبزیان می باشد. جهت خرید این محصولات و تولید خوراک مرغوب تر هرچه سریعتر اقدام نمایید. با بهره گیری از روشهای مدرن و پیشرفته می توانید میزان تولید خود را افزایش دهید.

 

قبل
تشخیص ماهی سالم از فاسد
بعد
رفتارشناسی گوسفندان  

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp