یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکاتی درباره ی واکسیناسیون دام

دام

واکسیناسیون دام بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به انوع بیماری ها است. همانطور که میدانید برخی از بیماری های شناخته شده در میان گله دام بسیار خطرناک بوده و می تواند منجر به تلف شدن حیوان شود.


نکاتی درباره ی واکسیناسیون دام

بنابراین دامداران باید اطلاعات موردنیاز در این زمینه را کسب کنند. چراکه شیوع بیماری می تواند خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. برای در امان ماندن از خطرات احتمالی مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

واکسن و انواع آن

واکسیناسیون دام باعث افزایش سپر دفاعی و ایمنی بدن در برابر بیماری ها می شود. با بالا رفتن قدرت سیستم ایمنی بدن، دیگر بیماری نمی تواند انسان یا حیوان واکسینه شده را از پای در بیاورد. واکسن ها به دو دسته ی زنده و کشته (غیر زنده) تقسیم می شوند. واکسن زنده در واقع از باکتری یا میکروب ضعیف به دست می آید. اما در نوع دوم از میکروب کشته شده واکسن تولید می شود.

همچنین برای پیشگیری از بیماری های دامی راههای دیگری نیز وجود دارد. یکی از این راهها تغذیه مناسب و بهره گیری از خوراک پلت تولید شده به وسیله ی خط تولید پلت می باشد. توصیه می کنیم از دستگاه هایی همچون آسیاب میکسر و ماشین آلات خوراک دام که پلت دامی تولید می کنند استفاده نمایید.

شیوه های تزریق واکسن به دام

برای واکسیناسیون دام ها روشهای مختلفی وجود دارد. تزریق واکسن به دام از سه طریق رگ، زیرپوستی و عضلانی انجام می شود. در تزریق ماهیچه ای سوزن به صورت عمودی وارد بدن دام می شود و عمق آن زیاد است. طول سوزن در این نوع از واکسن زدن در حدود 5 الی 8 سانت می باشد. در تزریق زیر پوستی از سوزن با طول کمتری استفاده می شود. در روش آخر تزریق به داخل سیاهرگ انجام می شود. در برخی موارد نیز واکسیناسیون دام از طریق قطره به چشم دام ریخته می شود.

انواع واکسن دامی

هریک از واکسن های دام به تناسب نوع بیماری گله متفاوت می باشد. تزریقات واکسن به دام دارای دز مشخص و نحوه ی مصرف معین می باشد. همچنین واکسیناسیون دام دارای قواعدی است. واکسن می بایستی از مراکز معتبر تهیه گردد و طبق دستور دامپزشک و توسط فردی خبره تزریق شود. شرایط تزریق اعم از ضدعفونی بودن سرنگ نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ادامه به چند نمونه از بیماری های دامی و واکسن مناسب آن اشاره می کنیم.

آگالاسکی

آگالاسکی به بیماری تورم پستان می گویند. این بیماری یکی از بیماری های شایع در میان دام ها محسوب می شود. برای پیشگیری از آن واکسن آگالاسکی تزریق می شود. بهترین زمان تزریق از سه ماهگی حیوان بوده و هر شش ماه تمدید می شود.

طاعون

این واکسن از نوع ویروس زنده است و برای ایمن سازی بدن حیوان در مقابل بیماری طاعون می باشد. زمان تزریق آن از 6 ماهگی است.

تب مالت

تب مالت از بیماری های رایج در میان دامها می باشد. این بیماری بسیار خطرناک بوده و کشنده می باشد. زمانبدی تزریق آن نیز به این صورت است که یکبار در 4 ماهگی و تمدید آن 1 ماه قبل از دوره ی تولید مثل است.

جمع بندی

مسئله ی واکسیناسیون دام از مهمترین اولویت ها و پیش نیازهای پرورش در واحدهای دامداری به شمار می آید. شما می توانید با مطالعه بیشتر در زمینه واکسیناسیون دام و بهره گیری از نظرات متخصصان گله خود را در برابر انواع بیماریها ایمن نگه دارید. علاوه بر این سعی کنید از دستگاه پرس پلت جهت تولید خوراک پلت استفاده نمایید.

 

 

  

قبل
برای تغذیه دام از چه جیره غذایی استفاده کنیم؟
بعد
تاثیر میزان رطوبت در کیفیت خوراک پلت

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp