یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

درباره پرورش شترمرغ چه میدانید

طیور

پرورش شترمرغ جزو فعالیت های جذاب و سودآور به حساب می آید. برای ورود به فعالیت نگهداری از شترمرغ باید شرایط موردنیاز آن را فراهم کنید. آماده سازی و تامین تجهیزات لازم جهت پرورش جوجه از الزامات آن به شمار می رود.


درباره پرورش شترمرغ چه میدانید

یکی از تجهیزات موردنیاز تولید خوراک با کیفیت، دستگاه پرس پلت می باشد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه ی پرورش شترمرغ و امکانات موردنیاز آن آشنا کنیم.

مشخصات ظاهری شترمرغ

شتر مرغ از بزرگترین و سنگین وزن ترین پرندگان شناخته شده در جهان می باشد. یک شترمرغ در حالت ایستاده در قریب به 3 متر ارتفاع دارد. جالب است بدانید وزن شترمرغهای به بلوغ رسیده به طور میانگین 110 کیلوگرم می باشد. به بیانی دیگر پرنده ای با این ابعاد و مشخصات نمونه ای خاص و منحصر بفرد می باشد. پاهای قوی و شترمانند آن دلیلی شده که اسمش را شترمرغ بنامند.

علفخوار بودن، سازگاری با دمای زیر صفر درجه تا 40-50 درجه بالای صفر و امکان زندگی در محیط بیابان از مهمترین ویژگی های این پرنده می باشد. این پرنده با انواع اقلیم های آب و هوایی به جز اقلیم گرم و مرطوب سازگار است. بنابراین پرورش شترمرغ در اکثر مناطق امکانپذیر می باشد.

جالب است بدانید مغز این حیوان به نسبت هیکلش بسیار کوچک است. سر کوچک حکایت از جمجمه ی کوچک و مغز کوچک دارد. مغز شترمرغ به قدری کوچک است که شاید بتوان آنرا به اندازه ی یک چشمش درنظر گرفت. اگر به هر دلیلی به جمجمه آسیب یا صدمه ای برسد ممکن است منجر به وقوع شرایط وخیم و حتی مرگ شود.

مکان نگهداری شترمرغ‌ها

محیط نگهداری و پرورش شترمرغ می بایستی وسیع درنظر گرفته شود. به دلیل ساختار فیزیکی و بالا بودن تحرک شترمرغها مساحت زمین بایستی بزرگ باشد. پرورشگاه شترمرغ باید به وسیله ی حصار و حفاظی مناسب بسته شود تا پرنده از محیط پرورش دور نشوند. اما برای شروع میبایستی از فضایی کوچکتر و با تعداد جوجه های کمتر آغاز نمود.

سودآوری مزرعه شترمرغ

از این پرنده می توان محصولات و فرآورده های مختلفی تولید نمود. در واقع داشتن پرورشگاهی از شترمرغها مزیت های فراوانی به دنبال دارد. محصولاتی از قبیل تخم شترمرغ، گوشت، چرم و... می تواند بسیار سودآور باشد. از طرفی فرآورده های گوشتی شترمرغ بازار پسند بوده و می تواند بسیار اقتصادی باشد. این پرنده از سرعت رشد خوبی برخوردار است و پرورش آن با دردسرهای کمتری همراه می باشد.

جیره و مواد غذایی موردنیاز

مواد غذایی موردنیاز شامل علوفه، غلات، سویا، انواع ویتامین ها، آب، کلسیم و نمک می باشد. برنامه و جیره ی غذایی شترمرغ به تناسب سن و دوره ی رشد متفاوت است. بنابراین جیره ی غذایی در هر دوره یک روزگی، سه ماهگی، یک سالگی و ... با یکدیگر متفاوت است.

شترمرغ با اینکه هیکل درشتی دارد اما تغذیه ی ساده ای دارد. برای پرورش شترمرغ و تهیه خوراک آن می توانید مواد خام را وارد دستگاه های آسیاب میکسر کنید. سپس به وسیله ی ماشین پرس پلت به تولید خوراک پلت دست یابید. بهره گیری از خوراک پلت علاوه بر خوشخوراکی و جلوگیری از تغذیه انتخابی می تواند ضریب تبدیل مناسبی را رقم بزند.

قبل
چه خوراکی برای دام بهتر است
بعد
طراحی خط تولید خوراک دام

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp