یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

گوسفند سالم چه ویژگی هایی دارد

دام

گوسفند سالم را می توان از طریق روشهای تجربی تشخیص داد. سلامت بره یا گوسفندان به وسیله ی علائم ظاهری مشخص می گردد. مشخصات ظاهری بره یا گوسفندان را باید به دقت بررسی کرد تا به سالم بودن گله پی برد.


گوسفند سالم چه ویژگی هایی دارد

اگر در این زمینه اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می کنیم با ادامه مقاله همراه باشید. برای اطلاع از ویژگیهای گوسفندان دارای سلامت کامل می بایستی اطلاعات لازم را بدست آورد.

میل به خوردن

دامی که از سلامت کافی برخوردار است بدون شک وضعیت خرد و خوراک آن نیز منظم می باشد. اگر دام شما دچار بدخوری یا بی میلی شده است احتمالا به بیماری مبتلا گشته است. در صورتی که بیماری به طور کامل اثر نکرده باشد باید هرچه زودتر از پیشرفت آن جلوگیری نمود. بهتر است بدانید دام بیمار از خوردن جیره ی غذایی امتناع می کند.

نوع جویدن خوراک و میزان نشخوار در دام یکی دیگر از این عواملند. وقتی گله عمل نشخوار کردن را به خوبی انجام نمی دهد و یا خیلی آرام غذا می خورد این یعنی مشکلاتی وجود دارد. شکم گله گوسفند به دلیل به اندازه ی کافی غذا خوردن همیشه متورم و تقریبا بزرگ است.

وضعیت پشم و پوست

یکدستی مو و پشم و برخورداری از پوستی بدون هرگونه زخم و جراحت نشانه ی سلامتی است. پوست گوسفند سالم یا بز نباید ورم داشته باشد. پوست سالم گوسفند فاقد ترشحات غیر طبیعی می باشد. فرفری بودن و مجعد بودن پشم از ویژگی های پشم گوسفندان است. پس هرگاه حالت مجعد بودن آن از بن برود علامت خوبی نیست. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که در فصل زمستان پشم گوسفند به طور عادی می ریزد.

جنب و جوش (تحرک بدنی)

گوسفند سالم نسبت به اتفاقاتی که در محیط پیرامونشان رخ می دهند واکنش نشان می دهند. بی تحرک و کم تحرکی علائم بیماری است. عکس العمل نشان دادن نسبت به صدا، مسیر حرکت گله، مشاهده غذا و ... علائمی طبیعیست. حرکت دام همراه با گله و داشتن تحرک بدنی مناسب باید در گله قابل مشاهده باشد.

علائم سلامتی در سر و صورت 

گوش گوسفند سالم به شکل رو به بالا و دارای فرم و شکلی خاص است. فرم گوش ها در مقابل صداهای محیط پیرامون واکنش نشان می دهد. شاید تا به حال دیده باشید که گوسفندان برای در امان ماندن از آزار حشرات مزاحم گوشهایشان را تکان می دهند. در واقع از گوش به عنوان یک عامل دفع کننده عوامل مزاحم نیز استفاده می کنند.

در شکل ظاهری صورت و به طور دقیقتر چشم ها و بینی دام نیز علائمی وجود دارد. چشم و بینی گوسفند سالم فاقد ترشحات است. همچنین چشم های آن در گودی فرو نرفته و یا از حدقه بیرون نزده است.

دستگاه گوارشی و دفع

وضعیت دفع حیوانات از ویژگیهای مهم و حیاتی می باشد. دو عاملی که در مورد ادرار گوسفند باید در نظر گرفته شود شفاف بودن و زردرنگ بودن آن است. حیوانی که دچار اسهالی باشد یا یبوست داشته باشد مدفوعش خیلی نرم یا خیلی سفت است. همچنین لازم به ذکر است که ادرار و مدفوع باید عاری از هرگونه چرک یا خونی باشد.

جمعبندی

برای داشتن گله سالم باید به جیره غذایی آن نیز توجه نمود. تهیه خوراک به وسیله ی ماشین آلات خوراک دام انجام می شود. دستگاه هایی همچون آسیاب میکسر وظیفه ی تهیه خوراک یکدست و با ضامن سلامت دام دارند. دستگاه پرس پلت نیز خوراک را بهینه سازی کرده و به صورت پلت در می آورد. 

قبل
فرآیند اجرای خط تولید کود حیوانی
بعد
روش های پرورش ماهی قزل آلا

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp