یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکاتی درباره نگهداری مرغ خانگی

طیور

نگهداری مرغ خانگی دارای اصولی است که قصد داریم در این مقاله بدان بپردازیم. مرغ خانگی نژادهای گوناگونی دارد و پرورش آن آسان و کم هزینه است. نگهداری از مرغ در خانه یکی از سنت های دیرین ایرانیان است.


نکاتی درباره نگهداری مرغ خانگی

وجود ماکیان و پرندگان خانگی موجب سرزندگی و نشاط در میان اهالی خانه می شود. اگر علاقمندید که درباره ی نگهداری مرغ خانگی اطلاعات بیشتری کسب کنید با ما همراه باشید.

نیازهای تغذیه ای مرغ خانگی

یکی از مراقبتهای مرغ خانگی شامل رسیدگی به وضعیت خوراک و بهداشت آن می شود. ظرف آب و میزان آبی که در آن باقی مانده است باید به طور روزانه چک شود. این عمل باید به صورت روزانه انجام شود تا اگر از این لحاظ کمبودی احساس شد سریعا برطرف شود. یکی از نیازهای اساسی و اولیه مرغ خانگی آب شیرین و بهداشتی است.

مورد دوم رسیدگی به خوراک و غذای مرغ است. وجود غذای تازه و مقوی برای تغذیه مرغها یکی از مهمترین نیازهای روزانه آنها است. بنابراین بایستی غذایی مناسب همچون خوراک پلت را تهیه نمود. بهتر است بدانید خوراک پلت به وسیله ی دستگاه های آسیاب میکسر و پرس پلت تهیه و تولید می شود.

بروز بیماری و علائم آن

برای اطمینان از وضعیت سلامت جسمانی پرندگان باید به برخی علائم مهم توجه داشت. گاهی شناسایی زودهنگام بیماری در طیور موجب می شود تا بیماری از ابتدا ریشه کن شود. بنابراین دقت داشته باشید که کسل بودن، کم تحرکی و بی حالی می تواند نشانه های بیماری باشد. تشخیص زودهنگام علائم مریضی جزو مهمترین بخشهای نگهداری مرغ خانگی است.

مرغهایی که از سلامت کافی برخوردارند دارای ویژگیهایی هستند. به طور مثال جنب و جوش بالا و اشتها به خوردن غذا از جمله آنند. چشمها در پرنده سالم روشن و شفاف است. فرم پر و بال نیز صاف و یکدست بوده و حالت افتادگی و خشک ندارد. اگر مرغ و خروس خانگی شما کم اشتها شده و میلی به غذا ندارد باید بدان بیشتر رسیدگی کنید.

رسیدگی به وضع بهداشت

یکی دیگر از الزامات نگهداری مرغ اهلی تامین محل مناسب نگهداری است. مراقبت های مرغ در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است. محیط نگهداری مرغ در فصل تابستان با نگهداری مرغ خانگی در زمستان فرق دارد. تنظیم گرما و سرما در بستر خواب و استراحتگاه مرغها از عوامل مهمی است که باید بدان توجه داشت. علاوه بر این رعایت نکات بهداشتی در لانه مرغ بسیار احساس می شود. تمیز کردن لانه و محیط پیرامونی باعث جلوگیری از بیماریها می شود. لانه خیس و مرطوب بستر رشد میکروب و انوع انگل می شود. ضدعفونی محیط از الزامات نگهداری مرغ است.  

جمع بندی

نگهداری مرغ خانگی و مراقبتهای آن در بخش خوراک می تواند در رشد و شادابی پرنده بسیار تاثیرگذار باشد. بهترین خوراک برای مرغ خانگی خوراک پلت می باشد. خوراک آبزیان نیز همچون خوراک طیور در دستگاه پلت ساز تولید می شود. اگر برای مراقبتهای لازم با یک کارشناس پرورش دهنده مرغها نیز مشورت کنید بسیار کمک کننده است. افرادی که سالها در این حوزه فعالیت دارند می دانند که بهترین روشهای پرورش طیور کدامند.

قبل
تجهیزات روشنایی سالن پرورش طیور
بعد
معرفی دستگاه تولید خوراک ماهی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp