یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

مراحل پرورش مرغ گوشتی

طیور

معمولا خوراک مرغ گوشتی توسط جیره نویس متخصص تعیین می شود. مرغ گوشتی همانطور که از نامش پیداشت برای استفاده گوشتی پرورش داده می شود.


مراحل پرورش مرغ گوشتی

نکته مهمی که در این نوع از پرورش باید در نظر داشت خوراک مناسب است. برنامه غذایی مرغ گوشتی باید به گونه ای معین شود که منجر به رشد بیشتر و کیفیت بهتر گردد. ارتقاء کیفیت گوشت در مدت زمان کمتر مسئله ای است که در این مقاله بدان می پردازم.

مرغ گوشتی

مرغ گوشتی به مرغی می گویند که پرورش آن به با هدف تولید گوشت و عرضه به بازار مصرف است. در این نوع از پرورش مرغ تمامی برنامه ها و محاسبات یک مرغدار به جهت پرواری کردن گله است. رسیدن به وزن مطلوب در یک مدت زمان معین از مشخصات آن است. نتیجه ی کیفیت بیشتر گوشت تولیدی سودآوری بیشتر است.

برای آنکه یک مرغ گوشتی رشد کند و به مرحله ی بالغ شدن برسد نیازمند طی یک زمان مشخصی هستند. به طور معمول وزن یک مرغ باید به 2 کیلو و 500 گرم برسد تا قابل عرضه به بازار باشد. دوره ی زمانی رشد نیز در حدود 42 روز می باشد.

مراحل پرورش تولید مرغ گوشتی

پرورش مرغ گوشتی از جوجه یک روزه شروع می شود. پرورش جوجه یک روزه نیازمند فراهم آوردن شرایطی خاص است. برای نگهداری جوجه باید دمای محیط دائما کنترل شود. بالا بودن دمای سالن پرورش جوجه یکی از الزامات اصلی به شمار می رود.

پس از بزرگ شدن جوجه ها در شرایط مناسب مرغ مراحل رشد و تکامل خود را طی می کند. پس از گذشت بیش از یک ماه وزن مرغ به حد مطلوب می رسد و آماده کشتار می شود. در این مدت باید به برنامه تغذیه ای مرغ بسیار اهمیت داد و بهترین خوراک مرغ گوشتی یعنی خوراک پلت را در اختیارش قرار دهیم. بهتر است بدانید خوراک پلت توسط دستگاه های پرس پلت تهیه می شود. 

امکانات موردنیاز سالن پرورش مرغ گوشتی

فراهم نمودن امکانات اولیه سالن پرورش ضروری به نظر می رسد. به همین جهت باید ابتدا زمینی برای این نوع کاربری در نظر بگیرید. سپس میزان ظرفیت تولید خود را مشخص کنید و بنا بر این تصمیم جوجه خریداری نمایید. اخذ مجوزهای موردنیاز نیز از الزمات فعالیت در این رشته می باشد.

تامین تجهیزات مرغداری اعم از دانخوری و آبخوری، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و... نیز الزامی است. اگر قصد تهیه خوراک را دارید و مایلید که از هزینه های جانبی آن بکاهید بهتر است از ماشین آلات تولید خوراک بهره بگیرید. دستگاه های آسیاب میکسر و پلت می توانند در این مسیر بسیار مفید باشند. این گونه دستگاه ها به عنوان ماشین آلات خوراک دام نیز معروف هستند.  

از دیگر مواردی که باید بدان اشاره نمود بکارگیری نیروی کار متخصص است. استخدام کارگر و متخصص بهداشت به جهت پیش بردن امور لازم می باشد. چراکه هرگونه کوتاهی در این امر می تواند خسارات جبران ناپذیری همچون درگیری با بیماری های طیور را به دنبال داشته باشد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که جوجه ها را از مراکز معتبر و رسمی خریداری نمایید. 

 

قبل
نکاتی درباره نگهداری مرغ خانگی
بعد
نکات اولیه برای شروع به کار پرورش ماهی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp