یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نحوه پرورش ماهی خاویاری

آبزیان

پرورش ماهی خاویار یکی از پرسود ترین صنایع تولیدی می باشد. به همین دلیل ماهی خاویار یکی از با ارزش ترین انواع ماهیان است. هدف از پرورش این ماهی تولید خاویار و فروش آن در بازارهای جهانی است.


نحوه پرورش ماهی خاویاری

کشورهای گوناگونی در این حوزه فعالیت دارند. اما برای تولید این ماده ی گران قیمت نیازمند برنامه ریزی مناسب و تخصصی هستیم. برای آشنایی بیشتر با نحوه ی پرورش ماهی خاویار با ادامه مقاله همراه باشید.

ویژگیهای ماهی خاویار

خاویار ماهی نوعی از گونه های ماهیان است که مزیت های فراوانی دارد. از جمله فواید و کاربردهای آن می توان به استفاده پوست، گوشت، خاویار و... اشاره نمود. از پوست ماهی خاویار در صنایع چرم استفاده می شود و محصولات نظیر کیف و کفش تولید می شود. کیفیت گوشت آن نیز بالا بوده و از قیمت خوبی برخوردار است.

بهتر است بدانید خاویار نوعی ماده مغذی و مقوی است که از ماهی خاویار ماده بدست می آید. در واقع این ماده ی غذایی بسیار مقوی همان تخم های ماهی است. خاویار را بر اساس کیفیتش به دو دسته درجه یک و دو تقسیم می کنند. کیفیت این محصول شامل مواردی همچون رنگ، بو و طعم می شود. خوراک آبزیان که برای این نوع ماهی نیز استفاده می شود می تواند از نوع پلت باشد.

امکانات پرورش ماهی خاویار

نگهداری ماهی خاویار شرایط خاصی را می طلبد. از آنجایی که این ماهی بسیار سنگین می باشد به همان نسبت هم تجهیزاتش متفاوت است. ساخت استخر ویژه این گونه ماهی ها باید طوری باشد تا وزن زیاد پرورش ماهیان خاویار را تحمل کند. سیستم تصفیه آب، گنجایش استخر و جنس مصالح به کار رفته در آن همگی باید با نوع ماهی تناسب داشته باشد.

هزینه های تولید خاویار

پرورش ماهی ازون برون و تولید خاویار همچون هر پرورش دیگری نیازمند صرف هزینه هایی است. هزینه های ناشی از خرید زمین، ساخت و سازهای مربوط به حوضچه نگهداری ماهی و خرید بچه ماهی از مهمترین هزینه های موردنیاز است. همانطور که میدانید به تناسب ساختار ظاهری ماهیان و تعداد آنها حوضچه ها طراحی و ساخته می شوند. در واقع یک حوضچه پرورش ماهی کپور با استخر پرورش خاویار ماهی متفاوت است. این وجه تمایز می تواند به دلیل مشخصات ظاهری ماهیان قلمداد شود. از طرفی برخی هزینه ها نیز در مراحل اداری و زمان اخذ مجوزهای لازم باید پرداخت شود. 

جمع بندی

برای پرورش ماهی های خاویاری باید از تجربه ی متخصصان بهره کامل را ببریم. نظر تخصصی می تواند جایگزین روشهای آزمون و خطا شود. بنابراین هزینه های جانبی کاهش می یابد و سود حاصل از تولید افزایش پیدا می کند. اگر قصد پرورش ماهیان خاویاری را دارید توصیه می کنیم تا با مطالعه بیشتر در این حوزه تلفات پرورش خود را به حداقل برسانید. یکی از روشهای کاهش هزینه ها تهیه خوراک سالم برای این دسته از آبزیان است. ماشین آلات خوراک دام، طیور و آبزیان در تهیه خوراک سالم یکسان هستند. به طور مثال دستگاه های پرس پلت، آسیاب میکسر از جمله تجهیزاتی هستند که در تولید خوراک به کار گرفته می شوند. 

قبل
راه های پرورش بره پرواری
بعد
نقش دستگاه پلت در تولید پلت مرغوب

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp