یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

پرورش بز و نکات مهم آن

دام

پرورش بز از جمله فعالیتهایی است که افراد علاقمند را به این حوزه فرا می خواند. پرورش بز را باید از مراحل اولیه آن آغاز نمود. پرورش این حیوان و مزیت هایی که به همراه دارد باعث سودآوری آن شده است.


پرورش بز و نکات مهم آن

فرآورده هایی که از محصولات تولیدی بز به دست می آید بسیار سالم و با کیفیت است. اگر قصد ورود به این حوزه را دارید و یا علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر هستید با ما همراه باشید.

مزیت های نگهداری بز

پرورش بز دشوار نیست و با فراهم آوردن برخی امکانات می توان گله بز پرورش داد. محصولاتی که بز بدست می آید دارای فواید زیادی است. شیر و گوشت سالم و مغذی آن از جمله تولیدات می باشد. شما می توانید به صورت روزانه از شیر بز استفاده کرده و یا آن را به فروش برسانید. همچنین گوشت بز در بازار طرفداران زیادی دارد و تقاضای آن روز به روز در حال افزایش است. چراکه گوشت بز یکی از مقوی ترین و مفیدترین گوشت های قرمز است.

مشخصات ظاهری

بز جزء دسته پستانداران و حیوانات اهلی به حساب می آید. همچنین این حیوان در غذا خوردن نشخوار کننده است. بز نژادهای مختلفی دارد و یکی از محبوب ترین آنها بز سانن می باشد. برخی مشخصات ظاهری را می توان با توجه به نژاد های مختلف آن مورد بررسی قرار داد. چراکه هریک از نژاد بزها با دیگری در برخی علائم متفاوت می باشند. وزن برخی از بزها حتی تا 110 کیلوگرم هم می رسد. اما معمولا اغلب آنها از نر و ماده دارای شاخ می باشند. همانطور که میدانید بزها برخلاف گوسفندان چالاک و پر جنب و جوش هستند.

برنامه تغذیه گله بزها

برای تغذیه بزها باید از برنامه ی غذایی مناسبی بهره گرفت. بخش اعظمی از هزینه های پرورش به حوزه ی تغذیه بر می گردد. تامین احتیاجات غذایی بز نیازمند استفاده از منابع غنی خوراک دام است که به وسیله ی ماشین آلات خوراک دام تهیه می شوند. یکی از مهمترین روشهای تامین نیازهای تغذیه ای بز در چریدن مرتع است. در واقع این روش بهترین نوع تغذیه دامی است.

محل نگهداری بز

محیط پرورش بزها باید عاری از هرگونه رطوبت باشد. در واقع محیط مناسب این حیوان فضایی فنس شده و خشک می باشد. رعایت نظافت و تمیزی در این فضا بسیار با اهمیت است. در ضمن باید فضای فنس شده بسیار محکم و مقاوم باشد. چراکه در غیر این صورت ممکن است بزها از داخل فنس بیرون آمده و از محل نگهداری دور شوند.

جمع بندی

همانطور که می دانید بز اغلب اشیا محیط پیرامون خود را می جود. به طور مثال جویدن طناب، سیم و ... یکی از عادت های این گونه حیوانات است. بنابراین باید از شرایط محیطی نگهداری اطمینان لازم را بدست آورید. با توجه به همه چیز خوار بودن بزها یکی از مقرون به صرفه ترین غذاها خوراک پلت می باشد. خوراک پلت با دستگاه های پرس پلت و آسیاب میکسر تهیه می شوند. این نوع دستگاه ها تولید کننده خوراک آبزیان و خوراک طیور نیز می باشند.

قبل
تفاوت میش با گوسفند در چیست؟
بعد
پرنده ماهی خوار، سریعترین پرنده جهان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp