یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

جوجه یکروزه و شرایط نگهداری آن

طیور

جوجه یک روزه به مراقبت های بیشتری نیاز دارد و باید به اصول اولیه آن تسلط کافی داشت. اگر قصد خرید جوجه و نگهداری از آن را دارید باید حدامکان با ویژگیهای جوجه یک روزه آشنا باشید. 

 


جوجه یکروزه و شرایط نگهداری آن

بهتر است بدانید جوجه در صورتی می تواند رشد کند و زنده بماند که وضعیت سلامت اش حفظ شود. در عین حال از مبتلا شدن به بیماری های احتمالی نیز در امان بماند. در ادامه به توضیحات بیشتر در این زمینه می پردازیم.

فراهم نمودن بستری عاری از آلودگی

اگر در سالنی که قرار است جوجه ها را در آن پرورش دهید در گذشته بستر نگهداری مرغها بوده است باید بستر جدیدی را ایجاد کنید. نگهداری از جوجه ها باید در سالنی بهداشتی و تمیز انجام شود. بنابراین باید محیط را از هرگونه فضولات و آلودگی ها پاک کنیم. یکی دیگر از اقدامات این بخش شستشو سالن و ضد عفونی کردن محیط است.

پوشش مناسب کف سالن

جوجه ها در هر سطحی و بر روی هر موادی که کف سالن را پوشانده است نمی توانند زندگی کنند. سطح کف باید از ماده ای سبک وزن و جاذب رطوبت پوشانده شود. همچنین در صورتی که رطوبت یا آبی به آن رسید در کوتاه ترین زمان ممکن خشک شود و مواد زائدی نیز تولید نکند.

مرحله ورود جوجه ها به سالن

پس از انجام اقدامات اولیه و آماده سازی سالن می توانید جوجه ها را وارد سالن کنید. در عملیات ورود جوجه به سالن باید از یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده پیروی کنیم تا تلفات به حداقل ممکن برسد. جوجه ها در حین ورود به سالن نیازمند آنند تا به سمت مادر مصنوعی هدایت شوند.

دمای سالن پرورش جوجه یکروزه

جوجه 1 روزه در دمای تقریبا 40 درجه سانتی گراد می تواند زندگی کنند. افزایش یا کاهش دما نسبت به دمای مطلوب باعث ایجاد استرس دمایی می شود. جوجه ها در این دوران بسیار حساس هستند و کوچکترین تغییری در دما می تواند منجر به مرگشان شود.

خوراک و برنامه غذایی جنین و جوجه

غذای اولیه جنین جوجه در داخل تخم زرده تخم مرغ است. رشد جنین در داخل تخم به وسیله ی تغذیه از زرده انجام می شود. این ماده ارزشمند حاوی مواد مغذی همچون چربی و املاح موردنیاز جنین است. این نوع تغذیه تا 24 ساعت پس از به دنیا آمدن نیز ادامه می یابد. پس از این مدت باید برنامه منظم غذایی تعریف و برنامه ریزی کنیم.

تامین آب تمیز و غذای موردنیاز که روزانه در سه مرحله به جوجه ها داده می شود باید رعایت شود. تغذیه با شیوه ی مذکور تا سن 2 هفتگی ادامه می یابد تا جوجهها به مرحله بعدی رشد و تکامل خود وارد شوند.

برنامه غذایی باید حاوی انواع مواد موردنیاز همچون پروتئین و کلسیم باشد. چراکه این مواد تضمین کننده رشد بهتر و سریعتر جوجه ها خواهند شد. بهتر است بدانید آسیاب میکسر و دستگاه پرس پلت در خط تولید خوراک پلت نقش موثری را ایفا می کنند. به همین جهت خوراک پلت سالم و مغذی و مناسب برای جوجه ها تولید می شود. خط تولید پلت به ماشین آلات خوراک دام نیز معروف است. 

قبل
نقش مواد معدنی و ویتامین ها در بدن دام
بعد
کیفیت شیر تحت تاثیر چه عواملی است؟

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp