یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

تفاوت میش با گوسفند در چیست؟

دام

شما چه راهکاری برای تشخیص تفاوت میش با گوسفند می شناسید؟ آیا به گفته برخی، میش همان گوسفند ماده است؟ گوسفند نر را قوچ و گوسفند ماده را میش می نامند.


تفاوت میش با گوسفند در چیست؟

اما همچنان بیش تر افراد تصورشان بر این است گوسفندانی که بر روی سر خود شاخ های کوتاهی دارند قوچ نامیده می شوند و به گوسفند هایی که این شاخه ها را بر روی سر خود ندارند میش می گویند.

در واقع این تصور کاملا اشتباه می باشد و معیار درستی برای سنجش نیست زیرا در خیلی از گونه های گوسفندان مثل نژاد گوسفند شال، میش و قوچ هیچ یک بر روی سر خود شاخ ندارند؛ پس بهترین روش برای تشخیص میش و قوچ از روی ساختار فیزیکی بدن آنان می باشد که توسط دامپزشک متخصص قابل تشخیص است.

در هنگام خرید گوشت چگونه متوجه تفاوت میش با گوسفند شویم؟

برای تشخیص تفاوت گوشت بین میش و گوسفند باید به جنبه‌های مختلفی توجه کنید و از راه های متفاوتی می توان به این مسئله پی برد. یکی از موارد رنگ غضروف بره می باشد که اگر سفید متمایل به سبز و یا آبی باشد متعلق به گوسفند است اما اگر این رنگ متمایل به زرد باشد این گوشت متعلق به میش و یا گوسفند پیر می باشد. همچنین با بررسی شکل و ابعاد ران که حالت کشیده دارد و مخروطی شکل می باشد می توان تفاوت آن ها را تشخیص داد.

البته گوسفند ها هم گونه های متفاوتی دارند که شامل گوسفند رومانف، گوسفند نژاد قشقایی، گوسفند سافولک، گوسفند نژاد افشاری و گوسفند نژاد کردی می شوند.

چه زمانی برای جفت گیری میش بهتر است؟

در بیش تر گونه های میش ها بین سنین ۶ تا ۸ ماهگی که به بلوغ کامل می رسند زمان‌ مناسبی برای جفت گیری است. با انجام عمل جفت‌گیری میش ها در طی مدت ۵ ماه وضع حمل دارند و طی این دوران با رفتارهایی چون چرخ های ناگهانی و دراز کشیدن و بی تحرکی میش، رو به رو خواهیم شد. البته زاد و ولد میش ها سود زیادی را در کنار فرآورده های لبنی که از آنان به دست می آید در پی دارد.

5 راهکار که باعث افزایش طول عمر میش ها می شود

  • انگل زدایی قبل از فصول باروری آنان
  • تنظیم دمای مناسب ترجیحا دمای کم تر در محل نگهداری
  • زیاد کردن وزن میش ها قبل از فصل باروری آنان
  • واکسینه شدن میش ها قبل از فصل باروری مخصوصا میش هایی که مبتلا به بیماری آنتروتوکسمی هستند.
  • پشم زنی موضعی میش ها جهت جفت گیری راحت تر آنان و جلوگیری از بیماری ها

بهترین خدمات در حوزه دام

شرکت ماکیان مکانیک البرز با ارائه خدمات متناسب با استاندارد های جهانی و به روز شده در بخش ها استانی و برون کشوری آماده فروش دستگاه های صنعتی در بخش کشاورزی و دامی می باشد. برخی از مهمترین محصولات این شرکت شامل آسیاب میکسر، پرس پلت و ماشین آلات خوراک دام می باشد. 

 

قبل
آشنایی با ماهی شیر و خواص آن
بعد
نکاتی درباره نگهداری مرغ خانگی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp