یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکاتی درباره پرورش گاومیش

دام

پرورش گاومیش در میان حیوانات اهلی از ویژگی خاصی برخوردار است. گاومیش در کشور ما به عنوان یک حیوان محلی و بومی شناخته می شود.


نکاتی درباره پرورش گاومیش

 این دام شباهتهای زیادی به گاو دارد و برخی ویژگیهایش مشابه گاوسانان است. برای آنکه با شرایط پرورش و نگهداری از آن آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را ملاحظه نمایید.

معرفی مشخصات ظاهری گاومیش

گاومیشها پستاندارانی هستند که جزء خانواده گاوسانان به حساب می آیند. شاخ گاومیش فرم مخصوص به خود را دارد و جزء دام های سنگین وزن به شمار می رود. اگر بخواهیم این نوع دام را از لحاظ محیط زیستی طبقه بندی کنیم گاومیش باتلاقی و گاومیش رودخانه ای در دو دسته مجزا قرار می گیرند.

این پستاندار همانند گاوها موجودی نشخوارکننده است. گاو میش زبانی پهن و کوتاه دارد و از نظر اندازه، پهنا و پرزهای روی زبان با زبان گاو فرق می کند. سیستم داخلی گاومیش و شکمبه اش به گونه ای است که به راحتی می توانند غذاهای فیبری را هضم کنند.

گاومیش در ایران چگونه پرورش می یابد

نژاد گاومیش های ایرانی شامل نژاد آذری، خوزستانی و مازندرانی می شود. پرورش گاومیش در خوزستان نیز از رونق خوبی برخوردار است. در این میان نژاد آذری غالب این جمعیت را تشکیل می دهد و در مناطق با شرایط زیستی متفاوت پرورش می یابد. غالب جمعیت گاومیش های ایران را گله داران کوچک تشکیل می دهند. منظور از گله داران کوچک گله هایی با 1 تا 5 راس می باشند. جفت گیری این دسته از گله ها به این صورت است که ابتدا نرهای مولد پرورش می بایند. سپس نوع ماده این حیوان جهت جفتگیری در مزرعه آزاد می شود تا سیکل جفت گیری تکمیل شود. برای این کار معمولا شاخص های اصلاح نژاد و مسائل ژنیتیکی در نظر گرفته می شود.

احتیاجات غذایی گاو میش ها

حجم غذای مصرفی این حیوان نسبت به دسته گاوها کمتر است و به عنوان کم توقع ترین حیوانات شناخته می شود. از طرفی گاومیش ها توانایی هضم بالاتری دارند و فعل و انفعالاتی که در دستگاه گوارشی آنان رخ می دهد متفاوت می باشد. بنابراین پرورش گاومیش از نظر برنامه تغذیه ای گله سهولت بیشتری دارد. انتخاب منابع و مواد غذایی مناسب با دام یکی از مهمترین مسئولیت های دامداران می باشد. خوراک دام به وسیله ی ماشین آلات خوراک دام، آسیاب میکسر و پرس پلت تهیه و تولید می شود.

هزینه و سود پرورش گاومیش

پرورش گاومیش در مقابل گاو مقرون به صرفه تر است. چراکه هم احتیاجات غذایی کمتری دارد و غذایش به یک نوع علوفه محدود نمی شود. بنابراین می توان گفت که از انواع علوفه ها تغذیه می کند و توانایی هضم بالاتری دارد. همچنین هزینه های نگهداری پایینتری نیز دارد و این خود منجر به کاهش هزینه های جانبی می شود.

قیمت گاومیش در ایران

قیمت گاومیش را باید از کارشناسان و باتجربگان این حوزه جویا شد. چراکه قیمت ها هر روزه در بازار نوسان پیدا می کنند و نیازمند آن است که به لیست قیمت های روز بازار دست یابید. دستیابی به موفقیت در این حوزه نیازمند تحقیقات گسترده و کسب اطلاعات بیشتر می باشد. اگر تجربه کافی در این زمینه را ندارید بهتر است کار را به افراد کاربلد بسپارید.

قبل
نکات اولیه برای شروع به کار پرورش ماهی
بعد
ماهی شوریده چه می خورد؟

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp