یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

پرورش کبوتر و نکاتی تغذیه ای آن

طیور

پرورش کبوتر در برخی شهرهای ایران رونق بیشتری دارد. شاید شما نیز اسم کفتر باز یا کبوتر باز را شنیده باشید و تصورتان از این افراد به گونه ای متفاوت باشد.


پرورش کبوتر و نکاتی تغذیه ای آن

اما کفتربازی با پرورش کبوتر متفاوت بوده و نگهداری از کبوترها دارای اصول و قواعدی خاص می باشد. در این مقاله قرار است با نحوه نگهداری و مراقبت از کبوتر ها آشنا شویم. اگر علاقمندید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید با ما همراه باشید.

محل نگهداری از کبوتر

محلی که در آن به مراقبت از کبوتر می پردازید باید عاری از هرگونه رطوبت باشد. رطوبت خود عاملی برای ایجاد آلودگی در محیط است. در این شرایط پرنده بیمار شده و در صورتی که دیر متوجه شوید و روشهای درمانی پاسخگو نباشد از بین خواهد رفت. جریان هوای تمیز از دیگر نکاتی است که باید بدان توجه کنیم. آشیانه کبوتر ها را می بایستی در معرض جریان هوا قرار داد تا کبوترانی با نشاط و سرحال داشته باشیم.

همچنین مکانی که برای پرورش کبوترها درنظر میگیرید باید آفتابگیر باشد تا محیط از همواره خشک بماند. از طرفی اگر فضایی را جهت این کار طراحی و ایجاد می کنید به تناسب تعداد پرنده ها باید سطحش را نیز افزایش دهید. بهتر است بدانید برای آسایش بیشتر پرنده ها در داخل قفس نی بندی انجام می شود. بدین وسیله امکان تحرک و جابه جایی داخل قفس نیز افزایش می یابد.

تغذیه کبوتر

خوراکی که برای تغذیه کبوتر درنظر گرفته می شود نیز باید بهداشتی باشد تا انرژی لازم پرنده را تامین نماید. ارزن، قره ماش، تخم آفتابگردان، شاهدانه از جمله دانه های خوراکی و مورد علاقه کبوتران است. در این میان دانه پلت به خاطر ویژگی های منحصر به فردی که دارد بهترین نوع خوراک پرندگان به شمار می رود.  تغذیه مناسب باعث تقویت قوای جسمی پرندگان می شود. بنابراین باید از خوراک پلتی که با دستگاه های آسیاب میکسر و پرس پلت تولید می شود استفاده نمود. این دستگاه ها تولید کننده خوراک دام نیز میباشند که در مجموع به ماشین آلات خوراک دام، طیور و آبزیان نیز مشهور هستند.

بازی با آب یا آبتنی

آبتنی برای پرندگان نیز لذتبخش است و بهتر است امکاناتی را فراهم نمایید تا کبوتر بتواند در آب آبتنی کند. این عمل بسیار لازم و ضروری است و موجب نشاط پرنده می شود. علاوه بر لذتی که از شستشوی پرها در آب حاصل می شود به بهداشت پرنده نیز کمک می کند.

جمع بندی

برای آنکه در پرورش کبوتر موفق باشید یکی از اصلی ترین اقداماتی که باید در نظر بگیرید تهیه خوراک مناسب است. همانطور که گفتیم خوراک پلت به وسیله خط تولید پلت یا ماشین آلات خوراک دام تولید می شود. با بسترسازی و تجهیز محیط پرورش و خوراک مناسب در این زمینه به موفقیت دست یابید.  

قبل
روشهای تولید غذای ماهی قزل آلا
بعد
مشاوره آنلاین \"دستگاه پلت دان مرغی\"

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp