یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

چگونه یک سالن پرورش دام راه اندازی کنیم

دام

برای پرورش گاو و گوسفند وجود سالن پرورش دام که متناسب با گله باشد، ضروری است. محل نگهداری با جایگاه های پرورش باید مجهز به امکانات فنی و مکانیزه باشد.


چگونه یک سالن پرورش دام راه اندازی کنیم

بنابراین باید قبل از انتقال دام به سالن پرورش، به اقدامات آماده سازی جایگاه پرداخت. ما در این مقاله به طور مختصر درباره ی سالنهای پرورش گاو و گوسفند صحبت می کنیم.

جایگاه پرورش دام سنتی یا اصطبل

این نوع سالن پرورش دام عموما در روستاها و با تعداد دام کم اجرا می شود. شیوه ی ساخت این گونه جایگاه ها به صورتی است که چهار طرف سالن با دیوار پوشیده می شود. این نوع سالن های دارای استانداردهایی هستند که باید بدان توجه کنیم. به طور مثال زمین موردنظر برای ساخت اصطبل باید دارای امکاناتی از قبیل آب و برق باشد و دسترسی به جاده نیز داشته باشد. اگر تعداد دام بیشتری دارید باید از سالن های مکانیزه بهره بگیرید.

استانداردهای ساخت سالن دامداری

برخی افراد به دنبال اموزش ساخت دامداری هستند و روشهای مدرن آن را جستجو می کنند. قبل از انتقال دام به جایگاه ابتدا روی نقشه ی ساخت دامداری متمرکز شوید. مراحل آماده سازی شامل بررسی سالن از جهت تاسیسات فنی، رسیدگی به وضعیت آبشخورها، شرایط محیط زیستی و مواردی از این دست است. همه ی این موارد می تواند به حفظ سلامت دام و کاهش هزینه ها کمک کند. بنابراین برای ترسیم نقشه دامداری کوچک یا بزرگ به این نکات توجه کنید. در ادامه به برخی مسائل به صورت خاص اشاره می کنیم.

اقلیم و آب و هوای منطقه ای

نوع آب و هوا، جهت وزش باد، میزان رطوبت و مواردی از این قبیل تاثیر زیادی در احداث دامداری مدرن گوسفندی دارد. با درنظرگیری عواملی که بر آسایش حیوان تاثیر گذار است می توانید بر بهترین مکان پرورش دام را انتخاب کنید. به عنوان نمونه گوسفند و بز می توانند در محیط باز نیز زندگی کنند. اما برای آنکه از خطرات مصون بمانند و بازدهی گله افزایش پیدا کند باید زمین مناسب مراقبت از آنها معین شود.

تامین تجهیزات و تاسیسات موردنیاز

همانطور که گفتیم سالن پرورش دام باید دارای امکانات اولیه آب و برق باشد. در غیر این صورت با کمبودهایی در حین پرورش مواجه خواهیم شد. دسترسی آسان و راحت به آب و برق می تواند سرعت عملکرد ما را افزایش دهد.

جمع بندی

سالن پرورش دام به همراه جیره ی غذایی مناسب می تواند تضمین کننده ی ضریب تبدیل مطلوب باشد. ماشین آلات خوراک دام همچون پرس پلت و آسیاب میکسر با تولید خوراک پلت مرغوب می توانند دامداران را از بابت برنامه غذایی که با ذائقه ی دام متناسب است، راحت کنند.

قبل
تفاوت خوراک پلت و خوراک سنتی
بعد
خرید دام زنده

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp