یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

مرغ تخم گذار و خصوصیات آن

طیور

امروزه مرغ تخمگذار و صرفه اقتصادی حاصل از پرورش آن بسیاری از افراد را به این حوزه کشانده است. مرغدارانی که در زمینه ی پرورش مرغ تخم گذار فعالیت می کنند از سودآوری اش رضایت کافی دارند.


مرغ تخم گذار و خصوصیات آن

پرورش مرغ به دو صورت مرغ گوشتی و مرغ تخم گذار انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با این موضوع توضیحاتی ارائه می شود.

خصوصیات مرغ تخم گذار

همانطور که گفتیم مرغ ها به دو دسته مرغ گوشتی و مرغ تخمگذار تقسیم می شوند. مرغی که برای تخم گذاری پرورش داده می شود معمولا از مرغهای دیگر سبک وزن تر است. این نوع مرغها نسبت به سایر مرغها بیشتر تخم میگذارند. به همین جهت برای تولید تخم بیشتر مناسب می باشند. به اصطلاح گفته می شود که مرغ استعداد تخم گذاشتن دارد.

ساختار ظاهری بدن کشیده و باریک است و به طور معمول در یک دوره پرورش می توانند بیش از 250 عدد تخم مرغ تولید کنند. منظور از دوره پرورش مدتی در حدود پنج ماه یا 20 هفته می باشد. اما مرغهای گوشتی قادر نیستند به این اندازه تخم مرغ تولید کنند.

جیره ی غذایی

با توجه به پیشرفته های اخیر در زمینه پرورش انواع طیور شاهد آن هستیم که محصولی با کیفیت تر تولید می شود. بزرگ شدن اندازه تخم مرغ و افزایش تعداد تولید آنها در یک دوره از جمله این ویژگی ها هستند. علاوه بر همه این موارد مرغ به واسطه ی آنکه از خوراک پلت تغذیه می کند، بهتر رشد می یابد. خوراک پلت علاوه بر رشد بهتر و بزرگتر کردن اندازه ی تخم مرغها باعث می شود جیره ی غذایی کمتری استفاده شود. بنابراین هزینه های ناشی از خرید خوراک نیز کاهش می یابد. پلت با ماشین آلات پرس پلت و آسیاب میکسر تولید می شود.

پرورش جوجه مرغهای تخم گذار

برای پرورش جوجه ها و رسیدن آنها به مرحله تخم گذاری عوامل بسیاری دخیل هستند. شرایط آب و هوایی از جمله میزان کیفیت آب، هوا و نور می توانند موثر باشند. رعایت اصول پرورشی در زمینه بهداشتی، تاسیسات و تجهیزات نیز باید در اولویت قرار گیرد. شیوه ی مدیریت گله بر زمان و کیفیت رشد تاثیرس مستقیم دارد. خوراک از جمله مهمترین عوامل در این مسیر است. خوراک پلت که به وسیله ی ماشین آلات خوراک دام تهیه و تولید می شود بهترین نوع خوراک می باشد.

مرغ خانگی و تخم گذاری

بسیاری از افراد در خانه های خود بر حسب علاقه از این گونه مرغها نگهداری می کنند. تخم های تولیدی نیز یا به مصرف روزانه خانواده می رسد و یا روانه بازار می شود، تا درآمد حاصل از آن به اقتصاد خانواده کمک کند.

جمع بندی 

با استفاده از ماشین آلات پیشرفته، خط تولید پلت واحد پرورشی خود را راه اندازی کرده و نیاز روزانه خوراک گله را تامین نمایید. مرغ تخمگذار نیاز فراوانی به برنامه غذایی منظم و با کیفیت دارند. چراکه تنها از این طریق است که میزان تخم گذاری آنان و کیفیت تخم مرغ ها افزایش می یابد.

قبل
دامپروری و اصول پرورش دام
بعد
اهمیت تغذیه مرغ گوشتی در طول دوره پرورش

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp