یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

پرورش بچه ماهی به روش اصولی

آبزیان

در این مقاله برآنیم تا فرایند پرورش بچه ماهی ها را شرح داده و به صورت اصولی و باتوجه به اقلیم کشور عزیزمان به بررسی این موضوع بپردازیم.


پرورش بچه ماهی به روش اصولی

گفتنی است که اغلب افراد با دیدن مزارع پرورش ماهی ذوق زده می شوند ولی راه اندازی این کسب و کار، پیچ و خم ها و سختی های مخصوص به خود را دارد.

ماهی های پرورشی انواع مختلفی دارند،اما به هدف بهره وری بیشتر از این مقاله به بررسی بچه ماهی های پرورشی در ایران می پردازیم:

بر اساس دمای محیط(استخر)، ماهی ها به دو دسته سردآبی و گرمابی دسته بندی می شوند:

-ماهیان گرمابی: این ماهیان مناسب مناطق گرمسیر ومعتدل اند در بازه دمایی 15 تا 35 درجه و آب های شیرین تغذیه کرده و رشد می یابند. از برجسته ترین مزیت های گرم آبیان می توان به مناسب بودن آنها برای استخر های خاکی و پرورش ماهی اشاره کرد. در میان ماهیان گرمابی هزینه پرورش ماهی کپور از دیگر ماهیان گرمابی مقرون به صرفه تر است زیرا که امروزه گوشت این ماهی به خاطر ارزش غذایی بالا مورد توجه قرار گرفته و از طرف دیگر از توزیع مناسبی در کشور برخوردار است.

-ماهیان سردابی: ماهیانی که در آب های سرد پرورش بهتری دارند و مناسب مناطق سردسیر است.بهترین منابع آبی برای پرورش ماهیان سردابی استفاده از آب چشمه های طبیعی با محدوده دمایی 14 تا 17 درجه سانتیگراد است.از جمله ماهیان سردابی می توان به قزل آلا اشاره کرد. شایان ذکر است که بزرگترین مزرعه پرورش قزل آلا جهان در ایران راه اندازی شده است.

بررسی مرحله به مرحله پرورش بچه ماهی ها:

مرحله اول- مکان یابی:

اولین گام و شاید مهم ترین گام در راه اندازی این کسب و کار انتخاب مکان مناسب است. مکانی مناسب به شمار می اید که حداقل دو مورد زیر برای آن درنظر گرفته شده باشد:

1- وجود زمینی به مساحت حداقل 2000 متر، زیرا که امروزه دید گاه کارشناسان و افراد موفق این کسب و کار این است که مزرعه پرورش ماهی با ظرفیت تولید کمتر از 20 تن در سال سود دهی کافی ندارد. بنابراین برای شروع کار لازم است تا حجم تولید به این اندازه باشد (خوراک آبزیان).

2-در دسترس بودن منابع آبی و نزدیک بودن شان به استخرها

مرحله دوم- احداث استخرها:

ابتدا باید استخر ذخیره آب ساخته شود که سه روش متداول آن عایق سازی ، ژئوممبرانی و سازه بتنی است که امروزه استخر های ذخیره آب ژئوممبرانی مقرون به صرفه تر از روش های دیگر می باشد.

در طراحی و ساخت استخر ماهی ها معمولا از سه نوع استخر 10در1، 20 در 5.1 ،30 در3 استفاده می شود که در ادامه به کاربرد هر کدام اشاره خواهد شد.

مرحله سوم- تامین اکسیژن:

برای این امر روش های زیر متداول است:

-تعبیه سازه های برج هوادهی با توجه به نیاز آب استخر

-قراردهی پمپ های هوا دهی و اکسیژن رسانی به اب استخر

-گذاشتن آبفشان ها و سیستم های پخش آب در هوا

قبل
بلدرچین و پرورش آن
بعد
دستگاه پلت علوفه

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp