یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

شیوه فروش بچه ماهیان

آبزیان

در مقاله قبل درباره ی بچه ماهی مطالبی گفته شد که به تفضیل در ادامه این مقاله اورده شده است. بچه ماهیان طی مراحلی که در مقاله قبلی نیز ذکر شد شامل شش مرحله می باشد.


شیوه فروش بچه ماهیان

سه مرحله گفته شده و از مرحله چهارم به بعد را در این مقاله می خوانید. 

مرحله چهارم-خرید بچه ماهیان و انتقال آن به استخر:

در بازار ایران، ماهی هایی که کمتر از 20 گرم وزن دارند را به صورت دانه ای و از 20 گرم بیشتر را به صورت کیلویی خرید و فروش می کنند. در نتیجه بچه ماهی اغلب به صورت دانه ای و ماهی های پیش پرواری و پرواری به صورت کیلویی به فروش می رسند.

ماهی هایی که به صورت دانه ای به فروش می رسند به این ترتیب قیمت گذاری می شوند که ماهی یک گرمی تقریبا 160 تومان،بعد از آن تا پنج گرم به ازای هرگرم 15 تومان افزایش می یابد؛از 5 تا 10 گرم به ازای هر گرم 10 تومان افزایش می یابد و در نهایت از 10 تا 20 گرم به ازای هر گرم افزایش وزن قیمت ماهی 7 تومان افزایش می یابد. البته طبیعی است که با توجه به تغییر فصول سال، استان های کشور و دیگر عوامل مربوطه قیمت پایه تاحدودی متغیر باشد؛برای مثال فروش بچه ماهی کپور مشهد ،تهران و نواحی شمالی کشور با مناطق جنوبی کشور متفاوت است.

حال با توجه به ماهی هدف می توان در نظر گرفت که از استخر های 1در10 متر برای نگهداری ماهیان 1 تا 3 گرمی، از استخر های 5در 20 برای نگهداری ماهیان پیش پرواری و از استخر های 3 در 30 متر برای نگهداری ماهیان پرواری استفاده می شود.

مرحله ششم- خرید و انتقال ماهی به استخر:

از نکات مهم در خرید،مراجعه به فروشندگان با سابقه و مورد اعتماد است. نکته دیگر آنکه برای انتقال بچه ماهیان از وسایل نقلیه مخصوص حمل ماهی ها (که لازم است دارای کپسول اکسیژن باشند) استفاده کنید.

توجه شود که قبل از انتقال ماهیان از تانکر به استخر،باید شرایط آبی تانکر و استخر یکسان سازی شوند.(فرایند آداپتاسیون)

گام آخر –تغذیه و پروار سازی:

دوره غذا دهی به ماهی ها (خوراک آبزیان ) بلافاصله پس از انتقال آنها به استخر انجام می شود. تعداد نوبت های غذا دهی بسته به نوع و وزن ماهی ها تعیین میشود اما حداقل 3 بار در روز اتفاق می افتد و رفته رفته با پروار شدن ماهی ها تا 5 نوبت در روز افزایش می یابد.

همان طور که در ابتدا اشاره شد این کسب و کار پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد و ضروری است که با متخصصان و افراد باتجربه در ارتباط بود. گفتنی است که برای رشد و پیشرفت در هر امری لازم است که با علم روز و روش های جدید آشنا بود؛برای مثال یکی از روش های نوینی که برای پرورش ماهی ها ابداع و بکار گیری شده است "پرورش ماهی در قفس زیر آب است که از تفاوت های اصلی آن پرورش ماهی ها در محیط طبیعی شان یعنی زیر دریا می باشد که برخلاف روش های متداول (پرورش در محیط های بسته) است.این ویژگی باعث افزایش کیفیت و مرغوبیت گوشت ماهی می شود.

این سبک از پرورش بچه ماهیان تنها دو سال است که در ایران بکار گرفته شده است و مسیری جدید را در این صنعت گشوده است.

 

 

 

 

 

قبل
جیره غذایی بوقلمون و مواد تشکیل دهنده آن
بعد
معرفی فرغون باسکول دار 600 کیلویی با دقت 50 گرم

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp