یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

بلدرچین تخم گذار و نحوه پرورش آن

طیور

بلدرچین تخم گذار یا گوشتی هر کدام خاصیت های مختلفی دارند. بلدرچین با آنکه جثه ای کوچک دارد اما منافع آن بسیار است. در صورتی که قوانین این حرفه را رعایت کنیم پرورش بلدرچین با توجه به وضعیت بازار سودآوری خوبی دارد.


بلدرچین تخم گذار و نحوه پرورش آن

تخم بلدرچین نیز فواید بسیاری دارد و مورد استقبال مردم نیز قرار گرفته است. شما باید در ابتدا نوع فعالیت خود را تعیین کنید. آیا بلدرچین را با هدف فروش تخم بلدرچین پرورش می دهید یا فروش گوشت آن؟ اگر هنوز هدف خود را مشخص نکرده اید بهتر است اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع کسب کنید. در ادامه به مطالبی درباره مشخصات بلدرچین و جیره ی غذایی آن با هدف تولید و بهره وری اقتصادی تخم بلدرچین می پردازیم.

تشخیص بلدرچین تخمگذار

برای خرید جوجه تخم گذار بلدرچین باید بتوانید نوع جوجه را به راحتی تشخیص دهید. جوجه ای که قرار است برای تخم گذاری پرورش یابد باید جیره مخصوص غذایی خود را دریافت کند. در نظر گرفتن جیره غذایی برای جوجه های تخم گذار بلدرچین به منظور رشد استخوان بندی پرنده است. تمرکز بر استخوان بندی پرنده می تواند قوای جسمی آن را بالا برده و از وزن گیری بیش از حد نیاز جلوگیری کند.

مراقبت های موردنیاز در سالن پرورش

هنگام خرید جوجه بلدرچین به نکات ذکر شده توجه کنید. علاوه بر این سالن پرورش را به گونه ای آماده سازی کنید که متناسب با جوجه تخمگذار بلدرچین است. میزان نوردهی، وضعیت رشد، برنامه ی واکسیناسیون باید به طور منظم چک شود. برنامه واکسن به موقع می تواند تا حد زیادی از بروز هرنوع بیماری در پرنده جلوگیری کند.

برای پرورش این گونه از بلدرچین تخم گذار نیازی به نگهداری جنس نر در میان ماده ها نداریم. این عمل ممکن است باعث بروز مشکلاتی نیز شود. یکی از این مشکلات نطفه دار شدن تخم ها می باشد که تخم را فاسد کرده و بازار مصرف را از بین می برد. بنابراین از نگهداشتن نر در میان بلدرچین های ماده خودداری کنید.

تغذیه بلدرچین تخم گذار

تاثیر برنامه غذایی مطلوب بر رشد جوجه ها انکار ناپذیر است. دانه خوراکی متناسب با سن پرنده که از مرغوبیت خوبی نیز برخوردار باشد بسیار دارای اهمیت است. خوراک پلت بهترین نوع خوراکی است که می توانید برای گله پرنده خود انتخاب کنید. این نوع خوراک به وسیله ی ماشین آلات خوراک دام و طیور شامل آسیاب، میکسر و دستگاه پلت تولید می شود.

جمعبندی

همانطور که گفته شد پرورش بلدرچین تخم گذار به جهت سوداوری بالا مورد توجه فراوان قرار گرفته است. برای پرورش این نوع پرنده باید پیش نیازهای آن را فراهم آوریم. تعیین برنامه غذایی منظم و مغذی یکی از مهمترین این عوامل است. با انتخاب پلت به عنوان غذای اصلی و کامل برای جوجه ها می توان به بهترین بهره وری رسید. این خوراک با دستگاه های پرس پلت و آسیاب میکسر تهیه می شوند. بنابراین باید ظرفیت واحد پرورشی خود را مشخص کرده و مقدار خوراک موردنیاز خود را تخمین بزنید. برای این کار بهتر است با یک مشاور با تجربه در زمینه های جیره نویسی و پرورشی مشورت کنید.

 

قبل
مرغ بومی و شرایط نگهداری آن
بعد
پرورش گوساله

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp