یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

بهترین خوراک طوطی چیست و چگونه تهیه می شود

طیور

امروزه محققان در مورد خوراک طوطی مطالعات بسیاری کرده اند. در این مطالعات منطقه زندگی و مخصوصا چگونگی تغذیه آنان را مورد بررسی قرار گرفته است.


بهترین خوراک طوطی چیست و چگونه تهیه می شود

در میان پرندگان به طوطی سانان توجه خاصی شده است و به دلیل هوش بالاتر و جذابیت بیشترشان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. دراین مقاله سعی شده تا به صورت علمی به بررسی و تحلیل خوراک پرنده طوطی بپردازیم.

برخلاف تصور تغذیه طوطی ها در طبیعت به دانه ای خاص یا تغذیه ای معین خلاصه نمی شود. بلکه آنان همواره سعی دارند تا از غذاهای متنوعی تغذیه  کنند. تحقیقات نشان می دهد که طوطی ها به ندرت در طول چند روز از یک غذا تکراری استفاده میکنند. در نتیجه ضروری است به این مهم در غذا دهی به طوطی ها توجه شود.

شایان ذکر است که گونه های مختلف مانند لوری خوراک های خاص خود را دارند. اما طوطی ها نیز مانند سایر حیوانات به مواد خوراکی اصلی، هیدرات های کربن، پروتئین ها، ویتامین ها، چربی، مواد معدنی و آب نیازمندند.

حال مواد غذایی در دسترس را در 3 گروه بررسی میکنیم:

1- دانه ها

دانه ها بخش عمده ای از غذای طوطی ها را تامین میکنند. گفتنی است که اغلب گونه های طوطی سانان به دانه های چرب بیشتر علاقمندند. در نتیجه تغذیه ای که شامل دانه ها و به صورت ترکیبی و مخلوط باشد بیشتر مورد استقبال طوطی سانان قرار می گیرد.

اینکه چه دانه هایی را تهیه کنیم و اینکه چگونه آن را در اختیار طوطی قرار دهیم به سن طوطی بستگی دارد. دانه هایی مثل بادام که پوست دارند برای طوطی های بزرگ جثه مانند کاکادو های بالغ مناسب است زیرا که به راحتی میتوانند انرا بشکنند، ولی برای طوطی های متوسط و کوچک جثه بهتر است که این گونه دانه ها را به صورت پوست کنده در اختیارشان قرار دهیم. از دانه هایی مانند تخم آفتابگردان،تخم کتان،شاهدانه، والبته مخلوط آنها میتوان برای طوطی های کوچک بهره برد.

2- میوه و سیزیجات

این دسته از مواد غذایی، خوراک طوطی ها به شمار می روند. آنان در زندگی طبیعی خود از سبزیجات برای دریافت مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز خود استفاده می کنند. در میان سبزیجات اغلب طوطی ها به کاهو علاقه خاصی دارند. معمولا کاهو در میان سبزیجات برایشان در اولویت است. درکنار آن می توان از سبزیجاتی نظیر شاهی و گشنیز هم بهره برد.

در مورد میوه جات باید گفت که هر گونه ای از طوطی ها به چند میوه خاص علاقه مند می باشند. میتوان با امتحان کردن میوه های مختلف، میوه مورد علاقه طوطی را پیدا کرد.

3- سایر غذا های قابل استفاده برای طوطی ها

همانطور که مطرح شد غذای اصلی طوطی ها را دانه ها، میوه و سبزیجات تشکیل میدهد. ولی در کنار اینها می توان به طوطی ها غذاهای دیگری همچون نان تست، برنج آب پز بدون نمک، ذرت تازه، حبوبات آب پز شده، ویتامین های مخصوص شان و البته خوراک های حیوانی را داده است.

گفتنی است که خوراک های حیوانی بیشتر در دوره های تکثیر و پرورش مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا که غذایی مقوی برای طوطی به شمار میرود. به طوریکه برای جفت در هنگام تکثیر غذایی مکمل محسوب می شود.

جمعبندی

در آخر یادآور می شویم خوراک طوطی از دانه ها و حبوبات به صورت پخته شده تشکیل می شود. توجه داشته باشید که املاح و ویتامین های آنها از بین میرود. برای جبران آن می بایست که مولتی ویتامین مخصوص شان را برایشان فراهم آورید. بهتر است بدانید که بهترین نوع خوراک برای پرنده طوطی خوراک پلت است. این خوراک به وسیله ی ماشین آلات خوراک دام، پرس پلت و آسیاب میکسر تولید می شود.

 

 

قبل
گوسفند سالم چه ویژگی هایی دارد
بعد
بوقلمون و نحوه ی پرورش آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp