یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

سگ پاکوتاه مورد علاقه خود را چگونه انتخاب کنیم؟

دام

از دیرباز انسان ها توجه خاصی به سگ ها داشته اند و با اهلی کردن آنان از سگ ها به عنوان نگهبان استفاده می کردند. اما باگذر زمان، برخی از نژاد های سگ ها دچار تغییرات فیزیکی شدند و از دیگر سوی، دیدگاه انسان به سگ و کارایی های آن بسط یافت.


سگ پاکوتاه مورد علاقه خود را چگونه انتخاب کنیم؟

امروزه نگهداری سگ ها در خانه بسیار رواج یافته است،درنتیجه افراد جهت انتخاب سگ موردعلاقه خود با گونه های متعددی روبه رو هستند که در این میان نژاد سگ پاکوتاه طرفداران زیادی دارند.

منظور از سگ پاکوتاه سگی است که پاهایش نسبت به دیگر اندام هایش به طور محسوسی کوتاه تر است،بطوریکه در برخی از گونه های سگ پاکوتاه بدن سگ به زمین چسبیده است.

انواع سگ های پاکوتاه

بدیهی است که علت مورد توجه قرار گرفتن سگ های پاکوتاه چهره جذاب و جثه کوچک و عروسک گونه آنها است. دراین مقاله به بررسی انواع سگ های پاکوتاه، از دیدگاه های مختلف مخصوصا نژاد آنها می پردازیم.در ایران چهار نژاد از سگ های پاکوتاه مورد توجه قرار گرفته است که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارد:

1- نژاد داکسهوند(Dachshund)

 داکسهوند کلمه ای آلمانی به معنای "سگ گورکن" می باشد. سگ داکسهوند به "سگ سوسیسی" هم معروف است. ازمهمترین ویژگی های ظاهری این نژاد می توان به بدن باریک و کشیده،گوش های کشیده و طبیعتا پا های کوتاه را می توان در نظر گرفت. از نظر رفتاری، این سگ بسیار مهربان و سرزنده است. بعلاوه اینکه این سگ بسیار پر جنب و جوش و دوست داشتنی است که حس بویایی منحصربه فردی هم دارد.

2- نژاد باست هوند(Basset hound)

خاستگاه سگ باست هوند، فرانسه است و در دوران حکومت ناپلئون بسیار مورد توجه قرار گرفت زیرا که به خوبی می توانست زمین را بو کند و رد شکار را بگیرد و سگ شکاری خوبی به شمار میرفت.

از ویژگی های ظاهری ان میتوان به جثه بزرگ، گوش های کشیده ، پهن و افتاده اشاره کرد. یکی از جذابیت های باست هوندها،چشمان خواب آلود انها است که قیافه بامزه ای را پدید می آورد.

از ویژگی های مثبت این سگ می توان به راحت ارتباط برقرار کردن با دیگر حیوانات اشاره کرد. ویژگی منفی این سگ این است که زیاد واق واق می کند.

3- نژاد ولش کورگی (Cardigan welsh corgi)

سگ ولش کورگی خود دارای 2 نژاد است: ولش کورگی کاردیگان و واش کورگی پمبروگ که هر دوشان پا کوتاه اند.

سگ ولش کورگی کاردیگان از نظر ظاهری دم بلند و پرپشت و اسکلت استخوانی دارد و به خاطر اسکلت خاص خود، سگی قدرتمند به شمار میرود. این نژاد از قدیم برای چوپانی گوساله ها به وجود آمده است، زیرا که بسیار باهوش و مراقب هستند، علاوه براینها به راحتی آموزش می بینند.

۴- نژاد ولش کورگی پمبروک(welsh corgi pemproke)

این سگ قدکوتاه، استیل خوبی دارد و سگ پاکوتاه خانگی محسوب میشود، زیرا که نسبت به دیگر نژاد ها انطباق پذیر تر است و سریع با محیط کنار می آید .به علاوه بسیار گوش به حرف است. گفتنی است که سگ ولش کورگی پمبروک از نظر اسکلت بدنی ضعیف تر و سبک تر از نژاد کورگی کاردیان است.

جمع بندی

اگر قصد دارید سگ پاکوتاه خریداری کرده و نگهداری کنید،نکات زیر را در نظر داشته باشید:

_نژاد مورد نظر خود را بیابید و سگ را در دوران تولگی خریداری کنید.

_سگ را از پرورش دهندگان معتبر خریداری کنید.

_توجه داشته باشید که هر سگی، بیماری های نژادی های خاص خود دارد.پس لازم است تا انها را شناسایی کنید و در نگهداری انها کوشا باشید. 

غذای سگ نیز از مهمترین مواردی است که در نگهداری از سگها باید در نظر بگیریم. خوراک پلت با ذائقه انواع سگها سازگار است. بهتر است بدانید پلت به وسیله ی ماشین آلات خوراک دام، پرس پلت و آسیاب میکسر تولید می شود.

قبل
معرفی انواع کبک
بعد
نکاتی درباره خوراک مخصوص ماهی زینتی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp