یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

خوراک قناری را چگونه تهیه کنیم

طیور

خوراک قناری یکی از مهمترین مواردی است که پرورش دهندگان قناری باید از آن اطلاع داشته باشند. برنامه غذایی مناسب قناری ها شامل شناخت طبیعت دانه ها، میوه ها و سبزیجات است. 


خوراک قناری را چگونه تهیه کنیم

شایان ذکر است که مناسبترین برنامه غذایی مواد مورد نیاز بدن پرنده به چند دسته تقسیم می شوند. ویتامین ها،چربی،پروتئینها،هیدرات کربن و... از جمله این موارد به شمار می روند. البته باید در نظر داشت که هضم سهل و آسان یکی از مهمترین اولویت های این برنامه غذایی است.

برنامه غذایی قناری

عمده برنامه غذایی پرندگانی مانند قناری را دانه ها، میوه جات و سبزیجات شکل می دهند. البته که دانه ها در جیره غذایی نقش پررنگ تری دارند.

تعیین برنامه غذایی قناری ها باید طبیعی بوده و دارای خواص دارویی نیز باشند. در این مقاله نیز سعی شده تا موارد فوق در مورد هر ماده غذایی رعایت شود.

بررسی دانه های خوراکی

دانه هایی با طبیعت گرم

تخم کتان: تجربه نشان میدهد که غذای اصلی قناری تخم کتان می باشد. در نتیجه ضرورت دارد تا به صورت دائمی در جیره غذایی پرنده گنجانده شود. علاوه بر این تخم کتان حاوی بسیاری از ویتامین ها،کربوهیدارت ها و املاح معدنی می باشد. از خواص دارویی آن می توان به برطرف کردن آسم و سرماخوردگی قناری اشاره کرد.

تخم منداب: توصیه می شود قبل از تخم گذاری قناری از تخم منداب در برنامه غذایی پرنده استفاده شود. زیرا که از پیچیدن تخم در شکم قناری جلوگیری می کند.

تخم شاهدانه: توجه شود تخم شاهدانه بسیار گرم و البته چرب است. استفاده نابجا از آن می تواند به قناری آسیب جدی برساند. زیرا که باعث افزایش تحرک و مستی در قناری شود.

تخم گشنیز: این دانه برای قناری اشتها آور و ضدانگل به شمار می رود. در نتیجه برای درمان پرنده های ضعیف و لاغر بسیار توصیه می شود.

دانه هایی با طبیعت سرد

تخم کاهو: از تخم کاهو می توان به عنوان داروی رفع انگل روده برای قناری استفاده کرد.

تخم کاسنی: این دانه برطرف کننده تشنگی و حرارت بدن است و در فصل گرم سال بسیار توصیه می شود.

شایان ذکر است که برخی تخم ها مثل تخم چغندر دارای طبیعتی معتدل اند.

میوه ها و سبزیجات را می توان مانند دانه ها براساس طبیعت شان دسته بندی کرد:

میوه ها و سبزیجات

میوه و سبزیجات با طبیعت گرم

هویج تازه: این ماده غذایی سرشار از ویتامین A ،املاح معدنی و رنگدانه است. هویج جلادهنده پر های قناری نیز هست. درنتیجه توصیه می شود تا در رژیم غذایی پرنده قرار گیرد.

کرفس: علاوه بر کرفس برگ و ساقه آن نیز طبیعت گرم دارد. البته به علت سرشار بودن از سدیم و پتاسیم و کلسیم باید استفاده از آن در برنامه غذایی پرنده محدود شود.

برگ تیزک آبی و شاهی: این دو حاوی ویتامین C، کلسیم و ید بوده و از نظر دارویی ضد آسم است. تفاوت مهم این دو بیشتر بودن مقدار ید و از سوی دیگر درمان برونشیت در برگ تیزآبی است.

میوه ها و سبزیجات باطبیعت سرد

برگ هایی همچون برگ کاهو و برگ گشنیز تازه دارای طبیعتی سرد اند. سرشار از املاح معدنی اند و گنجاندن شان در برنامه غذایی قناری کمک کننده است. بخش عمده ای از میوه ها و سبزیجات همچون سیب، پرتقال، اسفناج، گلابی و... دارای طبیعت معتدل اند.

جمع بندی

آخرین توصیه این که سعی شود در خوراک قناری از مواد با کیفیت همچون پلت استفاده شود. با بهره گیری از نکات فوق، برنامه غذایی با طبیعتی متناسب و معتدل گونه که شامل مواد غذایی مورد نیاز پرنده باشد، شکل گیرد و مسیر پرورش قناری هموار تر و لذت بخش تر گردد. بهتر است بدانید خوراک پلت با ماشین آلات خوراک دام، آسیاب میکسر و پرس پلت تولید می شود.

قبل
اهمیت استفاده از کنسانتره برای دام ها
بعد
بلدرچین و پرورش آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp