یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

چگونه طول عمر ماهی قزل آلا را افزایش دهیم؟

آبزیان

به طور کلی ماهیان بر اساس دمای محیط زندگی شان، به دو دسته ماهیان سردابی و گرمابی تقسیم می شوند. ماهی قزل آلا از معروف ترین ماهیان سردابی است. این ماهی را می توان در محدوده حرارتی 10-18 درجه سانتیگراد پرورش داد.


چگونه طول عمر ماهی قزل آلا را افزایش دهیم؟

ماهی قزل آلا از خانواده آزاد ماهیان (salamonidexe)  است. به عبارتی دیگر در زیر مجموعه ماهیان آب شیرین قرار می گیرند. توده اصلی این ماهی را میتوان، ماهیان مهاجر نیم کره شمالی در نظر گرفت.

در امر پرورش ماهیان قزل آلا، عوامل متعددی بر طول عمر ماهی قزل آلا و کیفیت گوشت آن موثرند. در ادامه به بررسی آن می پردازیم. اما قبل از آن ضروری است با انواع ماهی های قزل الا در کشورمان آشنا شویم.

انواع ماهی قزل آلا در ایران

بهترین محیط برای این ماهی، آب های سرد و جاری غنی از اکسیژن می باشد. در کشور، دو نوع از راسته ماهیان قزل آلا گسترش یافته و پرورش می یابد

1- ماهی قزل آلا رنگین کمان

خاستگاه قزل آلا رنگین کمان، سواحل اقیانوس آرام در آمریکای شمالی می باشد. قزل آلا رنگین کمان در اواخر قرن نوزده(حدود1880 میلادی) به اروپا آورده شد و به دیگر نقاط مستعد دنیا، معرفی و عرضه شد.

مشخصات ظاهری ماهی قزل آلا رنگین کمان

از نظر ظاهری، بدن این ماهی پوشیده از خالهای سیاه رنگ ستاره ای شکل است. علت اینکه به این نوع از قزل آلاها رنگین کمان میگویند، وجود نوار به صورت رنگین کمان در دو طرف ماهیان بالغ است. این نوار رنگی، در ماهیان بالغ نر نمایان تر است. وزن این ماهی در محیط های طبیعی مثل دریاچه ها، تا9 کیلوگرم میرسد. تجربه ها نشان داده که بهترین محیط برای این نوع ماهی، دریاچه های کم عمق با سنگهای آهکی (به خاطر PH کمی قلیایی شان) است.

2- ماهی قزل آلا خال قرمز

از نظر ظاهری، این ماهی دارای شکل و رنگ های متنوعی است. اما وجه تمایز آن با قزل آلای رنگین کمان، خالهای قرمز و نارنجی آن می باشد. این ماهی وابسته به آب های کوهستانی است و اندازه ان بسته به محیط و میزان غذای طبیعی اش می تواند به 45 سانتی متر برسد. این ماهی گوشتخوار است و از لارو حشرات، ماهیان و انواع سخت پوستان تغذیه می کند.

بررسی عوامل موثر بر کیفیت و عمر ماهی قزل آلا

در پرورش هر نوعی از قزل آلاها، هرچه محیط آن به حالت بهینه و طبیعی اش نزدیک تر باشد، طول عمر ماهی قزل آلا نیز افزون تر میگردد. با توجه به این مهم در کشور عزیزمان ایران، پرورش ماهی قزل آلا رنگین کمان از دیگر قزل آلاها بهتر است. برخی دلایل آن را می توانید در مطلب زیر بخوانید.

-سازگاری ماهی قزل الا رنگین کمان با محیط بیشتر از قزل الا های دیگر مانند قزل الا خال قرمز است.

- این ماهی نسبت به بیماری ها مقاوم تر است.

- نمو تخم آن در زمان کوتاه تری صورت می گیرد و رشد سریعی دارد.

- نسبت به قزل الا خال قرمز، کمتر گوشتخوار است و ماهیان کمتری را شکار می کند.

- از انواع کرم ها و نرم تنان می تواند تغذیه کند. در صورت برخورداری از تغذیه و مدیریت مناسب، حداکثر 9 روز طول می کشد تا بچه ماهی 2 گرمی به جرم 250 گرم برسد.

جمع بندی

نکات بالا در فرایند پرورش ماهی بسیار تاثیرگذارند و رعایت انها می تواند به افزایش طول عمر ماهی قزل آلا و افزایش سوددهی  منجر شود. بهتر است بدانید خوراک آبزیان را به وسیله ی آسیاب میکسر و پرس پلت تهیه می کنند. خوراک پلت بهترین نوع غذا برای ماهیان و به طور کلی آبزیان می باشد.

 

 

 

قبل
خرید دام زنده
بعد
انواع ماشین آلات خوراک دام

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp