یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

طول عمر گاو و ترفند های افزایش آن

دام

در این مقاله برآنیم تا طول عمرگاو و عوامل موثر بر آن را بررسی نماییم. امروزه، صنایع دامداری و دیگر صنایع پیرامون آن در تلاش اند تا با استفاده از تکنولوژی های برتر، میزان سودآوری و کیفیت محصول را افزایش دهند.


طول عمر گاو و ترفند های افزایش آن

یکی از مهم ترین عوامل موثر بر میزان سود آوری و کیفیت محصول، میزان طول عمر دام ها می باشد.

طول عمر اقتصادی گاو

طولانی تر شدن عمر اقتصادی گاوها، به طور غیر مستقیم بر نسبت میزان ارزش و قیمت مواد خوراکی، مخصوصا قیمت شیر موثر می باشد. به عبارت دیگر، مدت زمان عمر گاو، تاثیر اقتصادی مستقیمی برای پرورش دهندگان در بر خواهد داشت.

از دید اقتصادی، چنانچه میزان شیر تولیدی گاو در سطح قابل قبولی باشد و قیمت گوشت نیز کم و ارزان باقی بماند، نیازی به حذف کردن گاو نمی باشد. در نتیجه افزایش طول عمر گاو، به گاوداران این اجازه را میدهد که به برای افزایش راندمان تولید مثل، بر روی حذف های اختیاری تمرکز نمایند. در پی این، تعداد تلیسه های جانشین مورد نیاز در طول هر سال، روند کاهشی خواهد یافت.

عوامل موثر بر مدت زنده ماندن گاو

عوامل متعددی برروی طول عمر دام ها موثرند که به بررسی مهم ترین های ان می پردازیم. آب و هوا، برنامه غذایی، شیردوشی و مراقبت از گاوها از جمله آنند.

 آب وهوا

به یاد داشته باشید که دگرگونی های دما برروی نوع نیاز های غذایی اثر گذار میباشد. پس دگر گونی های دما، در اواخر فصول سال را جدی بگیرید. برای این کار لازم است تا جیره دام ها را متعادل سازی کرد. میبایست تغییرات جیره را با این نوع دگرگونی ها همسو کرد. توجه نکردن به این مهم می توانند میزان تولید شیر، سلامتی دام و تولید مثل را تحت الشعاع دهد. بنابر موارد ذکر شده، گاوها سریعا از گله حذف میشوند.

خوراک

خوراک مناسب، از از اصلی ترین عوامل سلامت و زندگی حاصل شده یک گاو می باشد. تسلط روی برنامه غذایی دام از بدو تولد تا پایان عمر گاو می تواند کمک کننده باشد. نتایج تخقیقات علمی نشانگر آنست که بیشتر بیماری ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم با کمبود تغذیه دام در ارتباط است. جفت ماندگی، سخت زایی، متریت و پستان دام با نوع کیفیت خوراکی مرتبط می باشد. بهترین خوراک گاوها به وسیله ماشین آلات خوراک دام، پرس پلت و آسیاب میکسر تهیه می شود.

آشفتگی تغذیه ای

آشفتگی تغذیه ای به معنای کم بودن مواد مغذی درون جیره می باشد. از عواقب آن میتوان به هیپو کلسیمی، کتوز، کبد چرب، اسیدوز، جابجایی شیردان و لنگش اشاره کرد. برای جلوگیری از آشفتگی تغذیه ای باید نکات مختلفی را مدنظر قرار داد. برای مثال کمتر بودن نسبت علوفه به کنسانتره منجر به کم شدن اندازه فیبر مثمر درون جیره می شود.

راه های تحت مراقب داشتن جیره غذایی دام

  • نظارت بر اندازه نشخوار دامی 
  • ثبت دگرگونی های مصرف ماده های خشک
  • نظارت قوام کود و مواد هضم نشده در آن

چگونگی دوشیدن گاو

بر اساس گزارشات انجمن ملی ورم پستان، شدنی ترین راه حل نابودی عفونت های حاد، نقض گاو ها می باشد. یعنی نگهداری گاوهایی که به صورت همیشگی دارای شمار سلول های بدنی بسیاری می باشند. البته این مسئله شامل توجیه اندکی می باشد، زیرا این کار خطر ابتلا دیگر گاو های غیر عفونی گله را به گاو های عفونی افزایش می دهد.

جمع بندی

می توان با رعایت نکات فوق و بهره گیری از تجهیزات و تکنولوژی های به روز، طول عمر گاو تحت پرورش را افزایش داد و میزان سودآوری را در پی آن بالا برد. مخصوصا برای کسانی که تازه وارد این عرصه شده اند. برای پرورش دهندگان نوپا رعایت برنامه غذایی مناسب و مراقبت پیوسته از دام ها می تواند منجر به نرخ رشد بیشتر سوددهی آنها در آینده شود.

 

قبل
گوسفندان ایرانی و انواع نژاد آنها
بعد
پلت ساز غذای ماهی و انواع آبزیان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp