یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکاتی ناگفته درباره ماهی لجن خوار

آبزیان

همان طور که از موضوع مقاله پیداست، برآنیم تا به معرفی ماهی لجن خوار بپردازیم. هر اکواریومی به غیر از فیلترها و دستگاه هوادهی به اب و تنظیف آب و آکواریوم، نیازمند ماهیانی است که عمل تمیزسازی را انجام دهند.


نکاتی ناگفته درباره ماهی لجن خوار

معرفی ماهیان لجن خوار

از مرسوم ترین ماهیانی که این رفتار را دارند "لجن خوار" ها هستند. غریزه این ماهیان بدین صورت است که نوع غذا خوردن آنها همسو با تمیزسازی آکواریوم می باشد. وبرای ادامه حیات این کاررا می کنند. البته نمی توان در موردشان بی انصافی کرد، زیرا که خود ماهی جلوه خاصی به آکواریوم میدهد و بیشتر افراد از دیدنشان لذت می برند.

این ماهیان نام های مختلفی دارند که از میان آنها "گربه ماهی" و " ماهی لجن خوار" رایج تر اند.   این ماهیان بسته به نوع و رنگ بندی شان، به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. ناگفته نماند که نام علمی آنها بسته به نوعشان متفاوت است ولی لجن خواران از خانواده ماهیان loricariidea می باشند.

محیط و شرایط زیستی ماهی لجن خوار

این ماهیان با تمامی ماهیان آب شیرین سازگاری دارند. البته ماهیان مهاجم از این قاعده مستثنی اند. اگر غذا و اکسیژن کافی برای این ماهی تامین شود، عمری طولانی(حدود 18 سال) خواهد داشت. در نگهداری از این ماهی ها خوبست که شرایط استراحت آنهارا نیز تامین کنید. این ماهی در طبیعت نیز زیست می کند و مهمترین ویژگی آن مکیدن است. آنها با مکیدن سنگ ها و گونه های گیاهی که در عمق قرار دارند،باعث می شوند که آب و محیط پیرامون همیشه تمیز بماند.   

دمای مناسب برای نگهداری ماهیان لجن خوار، تقریبا همانند اغلب ماهیان آکواریومی بازه دمایی 18 الی 24 درجه سانتیگراد می باشد. گربه ماهی ها، ماهیانی شگفت انگیز و جالب و البته بسیار مقاوم با شرایط مختلف آب می باشند.

روش نگهداری ماهیان لجن خوار

نگهداری گربه ماهی ها بسیار ساده تر از نگهداری دیگر ماهیان است. در نتیجه برای نگهداری ماهی های لجن خوار به شرایط خاص و پیچیده ای نیاز ندارید. البته توجه داشته باشید که باید با توجه به حجم آکواریوم، سایز، نوع و تعداد لجن خوار مورد نطر خود را انتخاب کنید. این ماهی هم مانند بقیه ماهی ها نیازمند اکسیژن کافی و فیلتراسیون مناسب می باشند. گفتنی است که فعالیت اصلی این ماهی در شب شروع می شود ( اصطلاحا شب کار است)، بهتر است مخفیگاه هایی را مانند کوزه سفالی برای استراحت در روز برایشان فراهم آورید.

تغذیه

اکثر افراد بر این باورند که ماهی لجن خوار، لجن می خورند و نیازی به غذای دیگر ندارند. و برخی بر این باورند که باقیمانده غذا ها و پسماند آکواریوم برایشان کافی است. باید بدانید که در هر دو حالت بیان شده، غذای ماهی ناقص خواهد بود و در این صورت، ماهی رشد کمی می کند و پس از چند ماه بی دلیل و ناگهان خواهد مرد. غذا دادن به گربه ماهی ها لازم است و البته بسیار سخت است. زیرا هر چقدر هم غذا بریزید سایر ماهیان در همان ابتدا غذا ها را خواهند خورد.

بهترین خوراک آبزیان از جمله ماهی لجنخوار به وسیله ی دستگاه پرس پلت، آسیاب میکسر تولید می شود. یکی از راه های معمول برای غذا دادن به ماهی لجن خوار، این است که آنها را در آکواریومی جداگانه نگهداری کنید و هفته ای چند روز برای تمیز کردن محیط آکواریوم اصلی، لجن خوار را به آن منتقل کنید. راه دیگر قرار دادن توری بین آکواریوم می باشد تا لجن خوار را از دیگر ماهیان جدا کنید و سپس به آن غذا دهید.

 جمع بندی

در آخر توصیه می شود که در نگهداری از ماهیان آکواریوم خود به ماهان لجن خوار هم توجه کنید. و روشی برای تغذیه انان در نظر داشته باشید. 

 

قبل
روش های پرورش ماهی قزل آلا
بعد
روش هایی مبتکرانه برای تامین خوراک طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp