یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

چطور می توان عمر گوسفند را به حداکثر رساند؟

دام

امروز می خواهیم تا عمر گوسفند و عوامل موثر بر آن را محاسبه کنیم. انسان در گذشته، این حیوان را برای استفاده از پشم، پوست، شیر، روغن و مهم تر از همه گوشتش اهلی کرده است.


چطور می توان عمر گوسفند را به حداکثر رساند؟

گوسفندان به صورت گله ای، نگهداری و پرورش می یابند. گوسفندان همچون دیگر پستانداران، دارای جنس نر و ماده می باشند. گوسفند های نر به طور عام، قوچ یا راک نامیده می شوند و گوسفندان ماده در هر نژادی که باشند، میش نامیده می شوند.

ویژگی های گوسفند با ارزش

در گذشته برای تعیین ارزش و اهمیت و البته دسته بندی گوسفندان، معیار مرغوب بودن پشم آنها را مئ نطر قرار می دادند. امروزه اما ارزش گذاری بر گوسفندان تغییر کرده است. ملاک هایی چون تعداد زاد و ولد، جنس گوشت و عمر گوسفند ملاک های امروزی ارزش گذاری بر گوسفندان است.

شناخت گوسفند از دیدگاهی تخصصی

گوسفند پستانداری است که آرایه شناسی آن در علم بیولوژی به شرح زیر است:

رده : پستانداران / راسته : سم شکافتگان / تیره: گاو سانان(تهی شاخان) / زیر خانواده: بز سانان

عوامل موثر بر عمر اقتصادی گوسفند

نژاد گوسفند

گوسفندان نژاد های مختلفی دارند و به شاخه های مختلفی تقسیم می شوند، مثلا گوسفند ایرانی در شاخه گوسفندان پر پشم قرار می گیرد. گوسفند ها با توجه به نسل و دودمان شان، دارای وزن و قد مختلفی هستند. طول عمر گوسفندان به طور میانگین در بازه 10 تا 12 سال قرار میگیرد و می تواند تا 20 سال هم عمر کند.

تغذیه درست و سالم بودن گوسفند

گوسفندی که به بیماری دچار نشود قطعا طول عمر اقتصادی بیشتری خواهد داشت. همان طور که می دانید، غذای اصلی گوسفند، علف است. گوسفند ها برای آنکه بفهمند کدام غذا دارای خاصیت بیشتری است، از زبان و لب خود برای شناسایی کمک می گیرند. پس می توان با مشخصات برای اطمینان حاصل کردن از سلامت گوسفند استفاده کرد:

نشخوار کردن گوسفند

نشخوار یا دوباره جویدن غذا، عملی است که گوسفند معمولا در هنگام استراحت انجام میدهد. نشخوار کردن حیوان از عوامل سلامتی آن است و سلامت گوسفند عامل افزایش عمر گوسفند می باشد.

چشم های سالم

براق و شفاف بودن چشمان حیوان از دیگر علائم سالم بودن آن است. قسمت درونی چشم های گوسفند نباید دارای خون ویا زرد رنگ باشد.

سلامت دهان و بینی

گوسفند سالم دارای آبریزش چرکی و یا ترشحات چرکی از ناحیه دهان و بینی نیست. به علاوه سرفه کردن نشانه های خوبی مبنی بر سلامت گوسفند نیست.

چگونه عمر گوسفند را تخمین بزنیم؟

یکی از روش های تعیین سن گوسفندان استفاده از تعداد، شکل و زمان رویش دندان های آنها می باشد. به طور معمول، بره تازه متولد شده بدون دندان می باشد. در هفته دوم، دندان های شیری شروع به طاهر شدن می نمایند و در حدود دو ماهگی به طور کامل در آرواره پایین مشاهده می شوند. تا حدود 18 ماهگی دندان های شیری در آرواره مستقر اند و پس از آن شروع به ریزش می کنند. پس از دندان های شیری دندان های بالغ جایگزین می شوند.  تخمین دقیق سن گوسفند در این مقاله نمی گنجد.

جمع بندی

همان گونه که اشاه شد، می توان با انتخاب درست گونه گوسفند، در نظر گرفتن برنامه غذایی مناسب برای حیوان و چک کردن مستمر سلامتی آن، عمر گوسفند را به حداکثر رساند و بیشترین سودآوری را شاهد بود. برای افزایش طول عمر زندگی دام باید از خوراک مناسب استفاده کرد. به وسیله ی پرس پلت، آسیاب میکسر و ماشین آلات خوراک دام، غذای پلت شده تولید می شود.

 

قبل
غذای سگ و بهترین نوع آن
بعد
روش تشخیص بیماری طیور 

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp