یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکاتی درباره خروس لاری که نمی دانستید

طیور

در این مقاله، مطالب و نکاتی جالب درباره نژادی از خروس ها خواهید خواند. نژاد خروس لاری، که در اساطیر کهن ایران نیز از او یاد شده است از قدیمی ترین نژاد های خروس ها به شمار می رود.


نکاتی درباره خروس لاری که نمی دانستید

بارزترین ویژگی این نژاد، روحیه جنگ آوری و شجاعت بسیار حیوان می باشد. این خروس ها در گذشته بسیار محبوب بوده اند. توجه انسان ها به این حیوان و نبرد انداختن میان دو خروس لاری، سابقه ای چند هزارساله دارد و خاستگاه آن به یونان باستان برمیگردد.

ریشه نام این نژاد از خروس ها

در اصل، به این خروس ها Game fowl یا همان خروس جنگی گفته می شود اما در ایران، نام "خروس لاری" به آن ها اطلاق می شود. علت این نام گذاری به شهر لار در استان فارس برمی گردد، چرا که اغلب خروس های جنگی در این شهر پرورش می یابند. شایان ذکر است که امروزه، این فرهنگ، یعنی درگیر کردن دوخروس جنگی و البته شرط بندی بر روی برنده در بسیاری از استان های کشور رواج یافته است.

ویژگی های ظاهری خروس های لاری

نژاد خروس های لاری دارای مقاومت بسیار بالایی در جنگ تن به تن هستند. نبرد میان دو خروس لاری می تواند ساعت ها به طول انجامد. در نبرد ها، حریف مغلوب، بسیار آسیب می بیند و بعضی اوقات بیهوش شده یا جان خود را از دست می دهد. خروس لاری دارای قامتی کشیده، سینه رو به جلو و پهن اند. بال هایشان محکم به پشتشان چسبیده است و دمشان با راستای بدنشان تقریبا زاویه 45 دارد. بیشترشان دارای سر و گردنی بی پر هستند که اصطلاحا حالت ماری شکل دارند. دو ابزار اصلی خروس های لاری در مسابقات منقار و پاهای آنان می باشند، در نتیجه پا ها و منقارشان از خروس های معمولی قدرتمند تر است. از دیگر ویژگی های مطرح برای خروس های لاری قد و اندازه آنان است. قد آنها را معمولا با دانگ اندازه می گیرند و آنها را بر همین اساس دسته بندی می کنند:

دسته بندی خروس ها براساس قدشان

خروسی با قد 90 سانتی متر و یا بیشتر را 6 دانگ در نظر میگیرند. به همین ترتیب قد 85 سانتی را 5/5 دانگ، 80 سانتی را 5 دانگ، 75 سانتی را 4/5 دانگ، 70 سانتی را 4 دانگ، 65 سانتی را 3/5 دانگ و 60 سانتی را 3 دانگ در نظر میگیرند.

در حالت کلی قد خروس های لاری در بازه 3 الی 6 دانگ قرار میگیرد.

تکثیر و پرورش خروس لاری

فعالیت در زمینه پرورش خروس لاری، نیازمند علاقه بسیار به این امر می باشد، زیرا که کاری طاقت فرسا و دراز مدت است. مهم ترین عامل موثر در افزایش باروری و جوجه درآوری تخم ها، تغذیه مناسب آنها است. توجه شود که سالم بودن افراد گله و عاری بودنشان از انگل های داخی و خارجی تاثیر بسزایی در میزان باروری گله دارد. از رایج ترین اشتباهات تغذیه ای خروس لاری، استفاده از خوداک هایی مانند پس مانده های غذای انسانی و دانه هایی که خودشان از روی زمین برمیدارند، می باشد.

جمع بندی

در آخر توجه داشته باشید که جنگاوری و نبرد طلبی در وجود خروس لاری نهفته است پس نباید انها را به صورت درهم در یک محوطه نگهداری کرد. از سوی دیگر می توانید با بهره گیری از راهکار های سالم، مثلا با حمام بردن انها قبل از رزم، احتمال پیروزی آنها را افزایش دهید. بهتر است بدانید تهیه بهترین خوراک طیور به وسیله ی آسیاب میکسر و پرس پلت انجام می شود. ضمنا به مجموعه این دستگاه ها ماشین آلات خوراک دام نیز گفته می شود. 

 

 

قبل
اصول پرورش گوسفند گوشتی
بعد
فروش دستگاه تولید خوراک ماهی و آبزیان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp