یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

ناگفته هایی در رابطه با آبزیان دریای خزر

آبزیان

در این مقاله برآنیم تا در ارتباط با آبزیان دریای خزر، مطالبی مفید و منسجم را در اختیارتان قرار دهیم. در ابتدا به معرفی دقیقی از دریای خزر و ویژگی های جغرافیایی آن می پردازیم:


ناگفته هایی در رابطه با آبزیان دریای خزر

دریای خزر

دریای خزر به مساحت 436 هزار کیلومتر مربع است. متوسط عمق آن 180 متر می باشد. دریای خزر باتوجه بودن (عمودی بودنش) به سه بخش شمالی، میانی و جنوبی تقسیم میشود، که هر یک بستر و عمق متفاوتی دارند. به علاوه نمک های محلول در خزر با آب های اقیانوس ها متفاوت است. این دریا از نظر صید ماهی اهمیت بسیار دارد و ماهیان خاویار آن شهرت جهانی دارد به طوریکه حدود 90 درصد خاویار جهان از خزر تامین میشود. از مطالب قابل توجه درباره آبزیان دریای خزر، این است که حدود 100 گونه ماهی در آن زندگی می کند. امروزه حدود 15 نوع از ماهی های آن مورد بهره برداری می باشد.

سواحل ایرانی دریای خزر

ساحل ایران در جنوب دریای خزر حدودا به طول 800 کیلومتر، دارای شکل نسبتا ساده ای است. سواحل ایرانی دریای خزر به پنج گروه تقسیم می شوند:

1- منطقه آستارا - رضوانشهر

2- منطقه انزلی

3- منطقه رامسر - نور

4- منطقه نور – نکا

5- منطقه گلستان

گیاهان و جانوران دریای خزر

با صرف نظر از انواع باکتری ها و مخمر های دریای خزر به شکلی کلی به بررسی موجودات دریای خزر می پردازیم:

گیاهان آلی (ماکروفیت ها)

در دریای خزر، صرف نظر از قسمت هایی که کاملا آب شیرین دارند، کلا پنج گونه گیاه عالی در بخش های دریای خزر یافت می شود. هر پنج نوع این گیاهان آلی، زیر مجموعه گیاهان گلدار بوده و در مناطق کم عمق ساحلی دریا زندگی مینمایند.

گیاهان پست

 جلبک های دریا خزر به صورت پریاخته، تک سلولی و گاهی اوقات دارای ساختمان بافتی می باشند.

بی مهرگان

بی مهرگان قسمت عمده آبزیان دریای خزر را تشکیل می دهند. بی مهرگان تاکنون 77 درصد کل فون دریای خزر را تشکیل می دهند. فراوان ترین بی مهرگان از نظرگونه، مژکداران، نماتود ها، نماتودها، گردان تنان و ناجور پایان می باشند.

پرندگان

دریای خزر، خاستگاه و پناهگاه بسیاری از انواع پرندگان، مخصوصا در فصل زمستان می باشد. به علاوه هرساله گروه هایی مانند مرغابی ها، قوها و چنگر ها از سمت سیبری به این دریا مهاجرت میکنند. در مناطق تحت حفاظت دریای خزر، تعداد 312 گونه پرنده شناسایی شده است.

خزندگان

در دریای خزر فقط دو گونه مار بی زهر و دریایی موجود می باشد که بیشتر از بچه ماهی ها تغذیه میکنند.

پستانداران

فک دریا خزر تنها پستاندار این دریا است، که در همه جای دریا انتشار دارد ولی محل اصلی آن در خزر شمالی است. تعداد آنها در حال حاضر حدود 500 تا 600 هزار راس براورد می شود.

ماهیان دریای خزر

دریا خزر بستر ماهیان بسیاری است، به علاوه ماهیان خاص خود را نیز دارد. برای مثال از ماهیان نواحی جنوبی این دریا می توان به سیاه ماهی، ماهی کپورچه، مارماهی دهان گرد، کیلکای معمولی، کیلکای آنچوی و ... نام برد.

جمع بندی

دریا ها و اقیانوس ها دنیای زیستی عظیمی در کنار خشکی ها اند که در این مقاله آبزیان دریای خزر مورد بررسی قرار گرفت. این منابع عظیم خدادای، سرمایه ارزشمندی برای بشر بوده و انسان نیز هر روزه با شگفتی هایی بدیع از آن روبه رو می شود. برای تامین خوراک آبزیان می توان از آسیاب میکسر و پرس پلت بهره گرفت.

قبل
آشنایی با ماهی شیر و خواص آن
بعد
استفاده از سبوس گندم و برنج در غذای دام و طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp