یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

مهم ترین نکات درباره نگهداری گوسفند بالغ

دام


مهم ترین نکات درباره نگهداری گوسفند بالغ

امروز می خواهیم درباره گوسفند بالغ و شرایط درست نگهداری آن نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم. در حال حاضر جمعیت جهان روز به روز در حال افزایش است و در نتیجه نیاز به مواد مغذی مخصوصا گروه پروتئین ها نیز روند صعودی دارد. در حال حاضر، واحد های پرورش گوسفند، یکی از اصلی ترین منابع تامین پروتئین مورد نیاز کشورمان می باشد. از سوی دیگر پشم و شیر گوسفندان هم مورد استفاده قرار میگیرد و فراوری هر یک و تبدیل آنها به دیگر محصولات، از دیدگاه اقتصادی، بسیار سودآور می باشد.

اصول تغذیه ای گوسفند بالغ

در صنعت پرورش دام از جمله پرورش گوسفندان بیشترین ترین هزینه، مربوط به تهیه خوراک گوسفند است. از طرفی یکی از شروط لازم برای پرورش گوسفندانی سالم و باارزش، رساندن خوراکی مناسب و کامل به آنها می باشد. در نتیجه، در جیره نویسی گوسفندان باید هر دو فاکتور مطرح شده را در نظر گرفت. توجه داشته باشید که یکی از اشتباهات متداول در این امر، کمبود میزان انرژی جیره گوسفندان می باشد. این عامل بر روی گوسفندان ماده تاثیر بسزایی دارد، زیرا که گوسفندان ماده در دوران آبستنی و دوران شیردهی به بره ها به انرژی بیشتری نیازمند می باشند.

رایج ترین منابع خوراکی مورد استفاده برای گوسفندان

اصلی ترین منابع تامین جیره برای گوسفندان به شرح زیر است:

- علوفه های خشک و مرتعی: این علوفه ها اگر به طرز صحیحی برداشت شده باشند، می تواند بخش قابل توجهی از نیاز های گوسفندان را مرتفع سازد.

- علف های سیلویی

- کنجاله ها( از قبیل: کنجاله سویا و تخم آفتابگردان و تخم پنبه)

- دانه ها( از قبیل: ذرت، جو، گندم )

- ویتامین ها:

تحقیقات اخیر نشان می دهد که گوسفند های بالغ به ویتامین های D ،A و E نیاز دارند. البته میکرو ارگانیزم های شکمبه گوسفند بالغ، قادر به تولید ویتامین های K  وB  هستند. درصورت ویتامین گوسفندان، میتوان از مکمل های ویتامینی در خوراک آنها استفاده کرد.

سلامت گوسفندان

گوسفندان نیازمند مراقبت های بهداشتی مستمر اند، زیرا که بیماری های بسیاری سلامت انها را تهدید میکند. بیمار شدن گوسفندان هم بر روی کیفیت گوشت انها تاثیر مستقیم می گذارد و هم هزینه های جانبی قابل توجهی به دنبال خواهد داشت.

میزان تولید مثل گوسفندان

از فاکتور اصلی سوددهی در پرورش گوسفندان، میزان تولید مثل انها میباشد. در این زمینه می بایست علاوه بر کنترل تغذیه و سلامت گوسفندان، به فاکتور های زیر نیز توجه کرد:

- عوامل محیطی:

مهم ترین عوامل محیطی شامل مدت روشنایی، دمای محیط و رطوبت نسبی هوا می شود. رطوبت بالای محیط باعث کاهش فعالیت تخمدان های میش ها میشود و نهایتا باعث کاهش تولید مثل گوسفند ها می گردد.

- بلوغ جنسی گوسفند ها:

این عامل به وزن، نژاد، سن، آب و هوا و البته فصل تولد گوسفند وابسته می باشد. برای مثال گوسفند هایی که اصطلاحا پاییزه هستند دیر تر به سن بلوغ میرسند.

جمع بندی

گوسفند بالغ نیاز مند مراقبت های تغذیه ای و بهداشتی میباشد که در صورت رعایت آنها می توان به فراورده های باکیفیت دست یافت و سود حاصل از آن نیز رضایت بخش خواهد بود. به علاوه با به خدمت گرفتن شیوه های جدید پرورش گوسفندان، می توان این کسب و کار را گسترش داده و از دید اقتصادی نیز بهره بیشتری برد. آسیاب میکسر، ماشین آلات خوراک دام و پرس پلت نقش مهمی در تولید خوراک با کیفیت دارند. 

قبل
فرآیند اجرای خط تولید کود حیوانی
بعد
خوراک دام و انواع آن ,گاو و گوسفند چه می خورند؟/تاثیر خوراک در پرورش دام/ برنامه غذایی دام

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp