یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکاتی درباره مرغ شاخدار که نمی دانستید

طیور

امروز می خواهیم نژادی از مرغ ها به نام مرغ شاخدار را معرفی کرده و به بررسی شرایط پرورش آن بپردازیم.


نکاتی درباره مرغ شاخدار که نمی دانستید

چند سالی است که پرورش این مرغ در نواحی غربی، مخصوصا شمال غربی ایران رواج پیدا کرده است.

معرفی مرغ های شاخدار

خاستگاه این مرغ ها به یونان باستان بازمی گردد. اولین بار در تاریخ، یونانیان باستان مرغان شاخدار را در محیط زندگی خود پرورش می دادند و از گوشت آن استفاده می کردند. بعد ها تعدادی از این پرنده به فرانسه برده می شود و به خاطر ویژگی های خاصی که دارد مورد توجه قرار می گیرد. امروزه مرکز اصلی این مرغ، قاره آفریقا و کشور گینه است، بطوریکه به آن مرغ گینه می گویند. قابل توجه است که این مرغ بومی آفریقا است، ولی بزرگترین پرورش دهنده آن، کشور فرانسه است.

گونه های مرغ شاخدار

در دیدگاه تخصصی، اصطلاح مرغ گینه شامل هفت گونه از مرغ ها می شود که در خانواده قرقاول سانان قرار می گیرند. در میان این هفت گونه، سه گونه مرغ مروارید، مرغ گینه سفید و مرغ گینه بنفش بیشتر گسترش یافته اند. از آنجا که نوع گوشت مرغ گینه هم تراز با گوشت بوقلمون ، بلدرچین، غاز و کبک می باشد می توان انرا در کنار این پرندگان نیز پرورش داد.

ویژگی های مرغ گینه

این مرغ برخلاف مرغ های معمولی، در دسته پرندگان سبک بال قرار می گیرد و حتی می تواند مهاجرت کند. در همه مرغان گینه، سرتاسر بدن پوشیده از خال های سفید می باشد. مرغان شاخدار، پرندگانی اجتماعی هستند و گروهی حرکت میکنند. جنس نر و ماده این مرغ بسیار شبیه یکدیگرند و تنها در جثه و شکل صدا تفاوت شان ملموس می باشد. از ویژگی های بارز آنها، ترسو بودنشان است، این پرنده بسیار پرسروصدا است. این مرغ به تغذیه ای نسبتا کم احتیاج دارد. از سوی دیگر رشد قابل توجهی دارد، بطوریکه در مدت 6 یا 7 ماه به بلوغ رسده و پس از آن وارد مرحله تخم گذاری می شود. مرغ شاخدار نسبت به مرغ های معمولی، در برابر گرما هوا مقاوم تر است. به علاوه این مرغ در برابر بسیاری از بیماری ها مقاومت بالایی دارد.

گوشت و تخم مرغ گینه

گوشت این مرغ از نظر میزان کلسترول بسیار مطلوب می باشد و غنی از ویتامین است. همان طور که اشاره شد، کیفیت طعم گوشت آن با گوشت قرقاول و بوقلمون و بلدرچین هم تراز است. در حالت طبیعی و با استفاده از روش های سنتی، این مرغ بین 10 تا 20 تخم میگذارد. شایان ذکر است که اگر در طول پرورش، شرایط مناسب مهیا گردد (تغییرات مناسب دما و نور  محیط )، این مرغ می تواند تا بیش از 100 تخم بگذارد. یکی برتری های تخم مرغ گینه نسبت به تخم مرغ های معمولی، سخت تر بودن پوسته انها می باشد.

جمع بندی

پرورش مرغ شاخدار، کسب و کار جدیدی در این عرصه می باشد. نحوه پرورش این مرغ بسته به هدف پرورش دهنده دارد، چراکه دوره زمانی وتجهیزات لازم برای پرورش مرغ شاخدار گوشتی متفاوت می باشد. توجه داشته باشید که این مرغ ها را باید در محیطی مسقف نگهداری کنید. برای تهیه خوراک پلت از ماشین آلات خوراک دام، آسیاب میکسر و پرس پلت استفاده کنید. 

 

قبل
آبزی پروری چیست؟
بعد
فروش کارخانه خوراک دام و طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp