یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

ترفند های پرورش صحیح آبزیان زینتی

آبزیان

باتوجه به واردات سالیانه و بیشمار ماهی های زینتی به کشورمان و ارزان و به صرفه بودن پرورش آبزیان زینتی شغلی پردرآمد محسوب می شود.


ترفند های پرورش صحیح آبزیان زینتی

اصول نگهداری

اواخر فصل زمستان به دلیل نزدیک بودن به بهار که زمان تخم گذاری آبزیان می باشد، مناسب ترین زمان برای شروع پرورش آبزیان می باشد. باتوحه به گرمسیری بودن ماهی های زینتی و تفاوت آب و هوایی در کشورمان پرورش ماهی میتواند از جمله سخت ترین نوع پررش باشد از این رو باید به نکاتی از جمله تعادل دمای آب بین 26-28 بخصوص در فصل سرما و دوره 45 روزه بعد از تخمک گذاری که مرحله بالغ شدن می باشد توجه بسزایی داشت. غذایی با پروتئین بالا مانند میگو شور یا یخ زنده برای تقویت ماهی به منظور تخم ریزی وپرورش بسیار مناسب است. تاحد امکان قبل از جفت گیری نرها و ماده هارا توسط شیشه ای بطوریکه در دید یکدیگر باشند جدا کنید، در این حالت دمای آب را 12 درجه نسبت به حالت معمولی افزایش داده، سختی وPH  آب  درحالت استاندارد قرار گرفته باشد.

انواعی از آبزیان زینتی

گونه مولی: این گونه باتوجه به آرام و صلح جو بودن، نگهداری و تکثیر آسان و وفق دادن خود با هر شرایطی میتواند گزینه مناسبی برای پرورش دهندگان تازه کار باشند. این ماهی زنده زا می باشد به این صورت که لاروها به صورت زنده و فعال از بدن ماده خارج می شوند. مولی نر لاغر و کشیده، باله بالایی بزرگ و شکمی  کشیده می باشد. بطوریکه بدن گونه ماده تخم مرغی، باله بالایی کوچک و شکمی بادبزنی می باشد.

گونه کت فیش موری: از ویژگی های مهم این گونه که به لج خوار معروف می باشد میتوان به طول عمر بالا، سازگاری مناسب با محیط و نوع غذا خوردن آنها که همراه با تمیز سازی آکواریوم می باشد اشاره نمود. بهتر است به دلیل شب کار بودن این ماهی مخفیگاهی برای استراحت روزانه برای آنها فراهم شود تا از دیگر آبزیان زینتی محفوظ بمانند.

گونه فایتر: این ماهی به دلیل باله های منحصر به فرد و تفاوت رنگی زیاد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. فایترها به قلمرو خود اهمیت زیادی می دهند ه گونه ای که حتی دو جنس نر و ماده تنها در زمان جفت گیری  و در صورت مشابه بودن رنگ و نژاد با یکدیگر کنار می آیند. ماهی نر بالغ دارای بدنی کشیده می باشد که زمان جفت گیری شروع به ایجاد حباب هایی میکند که تخم های ماده پس از تخم گذاری درون آنها قرار میگیرند. باتوجه به جنگجو بودن این ماهی بخصوص گونه نر بهتر است به صورت جداگانه نگهداری شوند واز ماهی هایی مانند باب ها که به دلیل بلند بودن باله های فایتر ها تمایل به کندن آن دارند دور بماند.

پیشگیری ازتلفات

 برای شروع پرورش میتوان از ماهی هایی از قبیل اسکار به این دلیل که مقاومت بیشتری دارند منجر به کاهش تلفات میشوند استفاده نمود. باتوجه به اینکه وعده غذایی آبزیان زینتی 4تا5 وعده در روز است و این امر موجب موجب راکد شدن آب، بستری منسبی برای رشد باکتری و اتلاف ماهی می شود می بایست تعویض آب آکواریوم به عنوان مهم ترین عامل به موقع صورت بگیرد. استفاده از ماهیان کوچک به علت سازگاری با یکدیگر و نگهداری آسان آنها میتواند حائز اهمیت باشد.

جمع بندی

کسب و کار پرورش آبزیان زینتی گرچه مخاطبین بسیاری دارد اما رعایت کردن اصول نگهداری مخصوصا در دوران تکثیر ماهی ها بسیار تعیین کننده می باشد. پرورش ماهیان زینتی امری حساس است و توصیه می شود قبل از ورود به این عرصه از افراد باتجربه مشورت بگیرید. ماشین آلات خوراک دام، آسیاب میکسر و پرس پلت می توانند بهترین خوراک را برای آبزیان تولید کنند. 

قبل
کارخانه تولید پلت مرغی با تضمین کیفیت
بعد
معرفی ماهی سفید

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp