یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

ترفند های نگهداری دام سبک

دام

امروزه پرورش دام سبک بخش قابل توجهی از پروتئین مورد نیاز کشورمان تامین می کند. ورود اصولی به این کسب و کار و بهره گیری از روش های نوین می تواند کمک شایانی بکند.


ترفند های نگهداری دام سبک

 در ادامه سعی داریم با به اشتراک گذاشتن مطالبی منسجم و ارزنده مسیری هموارتر را پیش رویتان بگذاریم.

انواع جایگاه

 قبل از آنکه به انواع جایگاه ها بپردازیم، لازم است تا از ویژگی های لازم در مورد محل استقرار مناسب جایگاه ها اطلاع داشته باشیم. جایگاه پرورش دام ها باید در دسترس باشد تا از ایجاد هزینه های اضافی در دفت و آمد صرفه جویی گردد. از سوی دیگر حداقل فاصله میان جایگاه و مناطق مسکونی باید رعایت شود تا از انتقال بیماری های مشترک میان دام و انسان جلوگیری به عمل آید. 

جایگاه باز

 به علت باز بودن چهار طرفه، این جایگاه برای فصول گرمایی طولانی در مناطق گرمسیر مناسب می باشد. توجه شود که قسمت باز این نوع جایگاه ها باید پشت به باد های دائمی باشد. تجهیز بودن جایگاه به سایبان ها نیز امری ضروری است.

جایگاه نیمه باز

این جایگاه دارای سه دیواره جانبی می باشد و برای مناطق معتدل بسیار مناسب است. شایان ذکر است که در جایگاه های مطرح شده به فضای بیشتری برای هر راس دام سبک نیاز است.

جایگاه بسته

بسته بودن این جایگاه سبب شده که به عنوان بهترین گزینه برای مناطق سردسیر گزینش شود. نکته حائز اهمیت این است که به علت بسته بودن فضا باید  به تهویه سالن توجه بیشتری نمود و از دریچه و فن مناسب استفاده کرد.

مواد مغذی مورد نیاز

دام سبک همانند دیگر حیوانات به مواد مغذی همچون چربی، پروتئین، ویتامین، آب، مواد معدنی و هیدارت های کربن نیاز دارند. آسیاب میکسر، پرس پلت و ماشین آلات خوراک دام می توانند جیره غذایی مناسبی را تولید کنند. در ادامه به بررسی اجمالی هر یک خواهیم پرداخت:

آب

میزان آب مورد نیاز برای گوسفندان، بزها و دیگر دام های سبک بسته به سن آنها متفات است. آب مورد نیاز دام های سبک، معمولا از طریق آب آشامیدنی، آب متابولیکی و آب موجود در خوراک تامین می شود. توجه داشته باشید که پایین بودن دمای آب( اغلب زیر 10 درجه سانتی گراد) منجر به کاهش هضم مواد غذایی و حتی سقط جنین دام های آبستن خواهد شد.

کربوهیدرات ها

بخش اصلی انرژی مورد نیاز دام ها برای فعالیت های حیاتی از طریق مصرف کربوهیدرات ها تامین میشود. خوراک هایی از قبیل غلات، چغندر قند و علوفه های تازه و باکیفیت سرشار از این ماده مغذی می باشند.

ویتامین ها

مواد خوراکی، خود برای تامین ویتامین های اغلب دام سبک کافی اند. در نتیجه در جیره نویسی آنها نیازی به گنجاندن مکمل های ویتامینی احساس نمی شود. اما باید توجه داشت که باید به شکل مستمر سطح ویتامین های آنها چک شود زیرا که کمبود ویتامین آنها به شدت به سلامتی شان آسیب می رساند. کوری، سقط جنین و نابارور شدن حیوان از شایع ترین نتایج کمبود این ماده مغذی خواهد بود.

لیپید ها

اکثر بخش های خوراک دام ها، دارای لیپید می باشند، به همین دلیل کمبود آن احساس نخواهد شد. لازم به ذکر است که میزان چربی جیره از بازه 6 تا 8 درصد تجاوز نکند، زیرا که منجر به بروز بیماری های گوارشی خواهد شد.

جمع بندی

به عنوان یکی از مزیت های دام سبک می توان به مقاوم بودن آنها و زندگی بدون جایگاه مناسب اشاره نمود، از طرفی به منظور افزایش سوددهی می بایست در برخی از مناطق یا فصل ها جایگاه مناسبی برای آنها تهیه گردد.

 

قبل
مهم ترین نکات درباره نگهداری گوسفند بالغ
بعد
استفاده از دستگاه آسیاب میکسر برای تولید خوراک دام و طیور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp