یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

معرفی انواع کبک

طیور

امروز برانیم تا درباره انواع کبک مطالب مفیدی را با شما به اشتراک بگذاریم.


معرفی انواع کبک

تامین پروتئین در کشور ما با توجه به محدودبودن مراتع نمی تواند فقط به گوشت قرمز متکی باشد، لذا میتوانیم از دیگر منابع حیوانی از قبیل گوشت پرندگان برای سهولت این کار استفاده نمود.

انواع کبک

نژادهای مختلفی از کبک ها وجود دارد که در ادامه به ذکر انواعی از 12 گونه شناسایی شده می پردازیم. بهتر است بدانید ماشین آلات خوراک دام، پرس پلت و آسیاب میکسر نیز می تواند بهترین خوراک کبک تولید کند.

کبک برفی

توسط یک پرنده شناس انگلیسی وارد متون علمی شد. در کشورهای آسیای میانه مانند هند، چین و پاکستان پراکنده است. در قسمت زیر شکم قهوه ای و سفید رنگ و پرهای پشت و نوک ها بلوطی می باشند. کبک های نر این نژاد از نظر وزنی بزرگ تر از ماده می باشند.

کبک کوهی

توسط یک طبیعت شناس آلمانی شناسی گردید که پراکندگی آن از جنوب آسیا تا شرق اروپا مشاهده شده است. این گونه پرهایی به رنگ خاکستری و پاهایی سرخ رنگ دارد، لانه خود را در شکاف های موجود داخل زمین می سازد و در هربار 5-8 تخم می گذارد.

کبک پریوالسکی

 نام دیگر آن کبک طوقی نارنجی است. توسط جغرافی دان روسی شناسایی شد و پراکندگی ای از آسیا تا چین دارد. از این گونه از بزرگ ترین انواع کبک می باشد که طول آن به 39 سانتی متر می رسد. پرهای قسمت پایینی بدن قهوه ای رنگ است و روی گردن یقه هایی با پرهای سیاه وجود دارد که شبیه کبک چوکار می باشند.

کبک سیاه

 یک طبیعت گردان ایرلندی موفق به شناسایی این گونه شد که به کبک سیاه جنگی معروف می باشد. گونه نر این نژاد دارای منقار و پرهایی سیاه رنگ می باشد. در هر دوره تخمک گذاری بین 5-6 تخم می گذارند و متاسفانه به علت کاهش جمعیت در حال انقراض هستند.

کبک بربری

 زیستگاه این گونه در ارتفاعات و تپه های شمال آفریقا در تنگه جبل الطارق بوده که توسط یک کارشناس فرانسوی شناسایی شدند. حدود 33تا36 سانتی متر طول دارند که در هر بار تخمک گذاری 6تا8 تخم میگذارند. دارای پرهای خاکستری در قسمت پشتی بدن و پرهای نارنجی رنگ در اطراف چشم هایشان می باشند.

از مهم ترین مواردی که یک پرورش دهنده باید از آن اطلاعات کافی در اختیار داشته باشد اصول تغذیه ای می باشد. باتوجه به اینکه غذای انواع کبک تخم گذار، پروار و مولد با یکدیگر متفاوت است، می بایست به پرسه غذایی این پرنده توجه ویژه ای داشته باشید. نوع تغذیه و میزان مناسب آن از نظر رساندن مواد نیاز به کبک میتواندتاثیرات مثبتی از قبیل تقویت تخمک گذاری، وزن گیری مناسب، رشد صحیح بافت بدن و بلوغ کبک، تشکیل شدن پوسته تخم، جلوگیری از کم خونی و حجم کم پرها داشته باشد.

تفاوت کبک وحشی با پرورشی

از نظر ریخت شناسی می توان به ظاهر شکوهمند و آراسته گونه وحشی و آشفتگی، بلندی نوک در گونه پرورشی اشاره کرد. از لحاظ فیزیکی می توان گفت که نوع پرورشی حتی آنهایی که در قفس پرواری رشد کرده اند نسبت به گونه وحشی تمایلی کمتری برای پرواز دارند. باتوجه به این که شخصیت پرنده در 72 ساعت اولیه بیرون آمدن از تخم شکل می گیرد مراحل رشد در این دو گونه از انواع کبک متفاوت خواهد بود. بطوریکه کبک های پرورشی ای برای شکارگاه تا حد امکان از تماس هاس انسانی محفوظ می شوند.

جمع بندی

فرآیند پرورش و نگهداری انواع کبک ها درصورت نظارت و رعایت اصول آن به عنوان کسب و کاری سودمند در تمام طول سال توجه بسیاری از پرورش دهندگان را بخود جلب نموده است.  با با پرورش صنعتی کبک میتوان تخمگذاری آن را از 12تا16 تخم در سال به 80 تخم افزایش داد.

قبل
نکاتی منحصر به فرد درباره شتر دوکوهانه
بعد
ماهی گیاه خوار و نحوه تغذیه آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp