یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

روش های تشخیص بیماری ماهی آنجل

آبزیان

در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در رابطه با بیماری ماهی آنجل کسب نمایید. بیماری درماهی ها با بروز تغییراتی در ظاهر بدن و رفتار آنها حاصل می گردد.


روش های تشخیص بیماری ماهی آنجل

عواملی مانند میزان دما، محیط آب و نوع غذا در سلامتی ماهی بسیار موثر می باشد که میزان نادرست هرکدام ازاین عوامل میتواند منجر به بیماری شود.  باتوجه به افزایش پرورش ماهی های زینتی در جهان و کشورمان بیماری های این گونه حائز اهمیت می باشد، از این رو لازم است تا درباره عوامل بیماری زا و راه های درمانی در رابطه با این ماهی اطلاعات لازم را کسب نمائید.

مشخصات ماهی آنجل

 ماهی آنجل یا فرشته ماهی از نظر ظاهری بسیار متنوع می باشد و رنگ ها و الگوی بدنی متفاوتی دارند. همه چیز خوار هستند، نیازمند PH آبی حدود 6.8 می باشند. این ماهی ها به راحتی با دیگر ماهی های صلح جو کنار می آیند. دارای بدنی پهن با باله هایی بلند و دمی که به طور عمود به آنها قرار گرفته است. از دیگر ویژگی های ماهی آنجل دو حسگر شاخک مانند در باله های پایینی و جلوی مقعد آن می باشد.

انواعی از بیماری ماهی آنجل

اکنون به بررسی چند نمونه از  شایع ترین بیماری های این ماهی میپردازیم:

_بیماری ایچ: انگلی که عامل بیماری می باشد در زیر پوست ماهی ار خون و بافت او تغذیه کرده و به ندرت بصورت لکه های سفیدی ظاهر می شوند. بعد از روند تولید مثلی خود بدن میزبان را ترک کرده و انگل های متولد شده در آب شناور می شوند که می توانند به عنوان ناقل بیماری باشند. یک از راه های درمان این بیماری بالا بردن دمای آب تا 27 درجه سانتی گراد خواهد بود که منجر به مصرف انرژی بیشتر انگل های جوان و فرصت کمتر برای پیدا کردن ماهی میزان می شود.

_ بیرون زدگی چشم: بیرون زدگی چشم به تنهایی نشانه بیماری ماهی آنجل نمی باشد. این اتفاق می تواند بیانگر بروز چند نوع بیماری باشد. انگلی که از فضولات و پسماند های غذایی در اثر عوض نکردن به موقع آب آکواریوم ایجاد می شود. ورود ماهی های جدید به آکواریوم که علاوه بر بیرون زدگی علائمی مانند سفتی بدن، لاغری و خوردگی باله ها را بهمراه خواهد داشت. عامل دیگر نوعی کرم می باشد که از حلزون های وحشی منتقل می شوند و تاری قرنیه را نیز به دنبال دارند.

_ ورم شکم: در برخی موارد بیماری ماهی آنجل به مرگ آن ختم می شود. این بیماری نیز در همین دسته قرار میگیرد. از رایج ترین علائم این بیماری مدفوع سفید رنگ، بادکردن شکم و باز شدن فلس ها است. استفاده از آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین، کلرامفنیکل و پنی سیلین در دوره 7 روزه، بالابردن دمای آب و افزودن نمک بدون ید به آب از راه های درمانی این بیماری به شمار می روند.

جمع بندی

باتوجه به کمتر بودن عوامل بیماری زا در ماهی های آکواریومی مخصوصا در مورد بیماری ماهی آنجل نسبت به دام و طیور پیشگیری از بیماری در این ماهی ها نیز آسان تر خواهد بود. از این رو پرورش دهندگان این ماهی با کسب اطلاعاتی در مورد روش های پیشگیری و درمان  بیماری های ماهی آنجل میتوانند از مرگ و میر ماهی ها جلوگیری کرده و درآمد شایانی را کسب کنند. ماشین آلات خوراک دام و پرس پلت تولید کننده خوراک آبزیان می باشند.

قبل
بیماری در گوسفندان
بعد
نحوه پرورش ماهی خاویاری

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp