یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

نکاتی منحصر به فرد درباره شتر دوکوهانه

دام

امروز قصد داریم اطلاعاتی سودمندی درباره شتر دو کوهانه با شما به اشتراک بگذاریم.


نکاتی منحصر به فرد درباره شتر دوکوهانه

باتوجه به کمبود مواد غذایی به عنوان شاخص ترین مشکل جهان از جمله کشور ما خصوصا در مناطقی با شرایط آب و هوایی گرم و خشک، انتخاب دام مناسب مانند شتر به عنوان مناسب ترین گزینه برای این شرایط می تواند کمک شایانی به استفاده بهینه از امکانات موجود به عمل آورد. شتر های دوکوهانه یا شتر بلخی بر خلاف نژاد یک کوهانه که در عربستان اهلی شد، در ابتدا توسط عشایر کوچ نشین شمال چین و مغولستان اهلی شده بودند، در آسیای میانه، دور، خاور میانه و شمال غربی و شرقی کشورمان پراکندگی دارند. این شتر در ابتدا به منظور حمل و نقل و بعدها با پیشرفت صورت گرفته در شخم زنی، لشکرکشی و دیگر مصارف استفاده شد.

چند ویژگی ساختمان بدنی منحصر به فرد شتر دوکوهانه

 دارا بودن از سم های مقاوم، پهن و مسطح این توانایی را به شتر داده که بتواند در راه های کوهستانی و زمین های سنگلاخی به راحتی رفت و آمد کند و در شنزار فرو نرود. تحمل دمایی این شترمنجر شده که آب ذخیره ای بدن بر اثر تغییر دمایی محیط از دست نرود. چرا که دمای بدن هماهنگ با دمای محیط تا اختلاف حرارت 30 درجه سانتی گراد در زمستان و تابستان  تغییر میکند. با پشتوانه کوهان هایی سرشار از چربی و ماهیچه توانایی این را دارد که تا چندین روز بی خوراکی را تحمل کند. دوره شیردهی شتر ماده 160 روز است که طی این مدت 700-800 لیتر شیر تولید می کند که از این مقدار 300 لیتر آن صرف مصارف انسانی می شود. شیر این شتر غنی از ویتامین c و برخلاف نژاد یک کوهانه نیازی به افزودن کلسیم کلراید ندارد. پاهای نسبتا کوتاه، کوهان گرد و لب های بزرگ از دیگر ویژگی های شتر دو کوهانه می باشد.

انواع گونه

_گونه وحشی: این گونه نسبت به اهلی از نظر ظاهری دارای بدنی ظریف تر، کوهان وپاهای کوچکتر می باشند. بلندتر بودن طول الیاف سبب مرغوبیت پشم گونه وحشی در مقایسه با نوع اهلی آن شده است. این شترها از نظر ژنتیکی اجداد شترهای اهلی بوده ونسبت به آنها 3 ژن بیشتر دارند. شتر دوکوهانه وحشی قادر به مصرف آبی با درجه شوری در حد اشباع وسازگاری در محیط های آلوده به رادیواکتیو می باشد.

_گونه اهلی: از نظر خصوصیات ظاهری طول بدن نسبت به قد کشیده، پاهای عقب در مقایسه با جلو بلندتر، رنگ پشم این نوع سرخ –خاکستری می باشد و میتواند تا 40 سال عمر کند.

تولیدمثل

بسیاری از خصوصیات تولید مثلی شتر دو کوهانه و یک کوهانه مشابه می باشد. نزدیک به 98 درصد زاد و ولد در شتر دو کوهانه در اواسط دی ماه تا اردیبهشت رخ می دهد که درصد نرزایی در این شتر بیشتر می باشد. هنگامی که وزن شتر ماده به 70 درصد وزن یک شتر شیرده رسید که تقریبا در 2-3 سالگی آنهاست، می تواند جفت گیری را آغاز کند. بطوریکه نرها از 2 سالگی از از ماده جدا می شوند وتا 40 سالگی در جفت گیری استفاده نمی شوند. شتر ماده برای جفت گیری یکی در زمانی که خود تمایل نشان می دهد ودیگری در زمان رسیدن تخمک ها خود را در اختیار شتر نر قرار می دهد.

آمیخته گری دو گونه

شترهای دو رگه که حاصل جفت گیری شتر دو کوهانه نر با ماده یک کوهانه می باشد. از مشخصات ظاهری از قبیل سرکوچک، دم کوتاه و کوهانی کشیده از شتر تک کوهانه ونسبت به دو کوهانه توانایی انجام کارهای سخت تر و رفت و آمد در مناطق دشوارتر، پشم هایی مجعد روی پیشانی، زیر چانه، سر واز پدر و مادر خوذ سنگین تر می باشند.

جمع بندی

میزان فرآورده های پروتئینی شتر دو کوهانه از قبیل گوشت و شیر به نسبت گوسفند و بز بیشتر می باشد. میزان حمل بار  از 100 تا 300 کیلوگرم بسته به قدرت جسمانی و مقدار مسافت طی شده، پشم و کرک آنها که استفاده هایی در صنایعی مانند کفش، پارچه بافی و... سبب برتری نسبت به نژاد یک کوهانه  شده است. بهتر است بدانید ماشین آلات خوراک دام ، آسیاب میکسر و پرس پلت از جمله دستگاه های خوراک پلت هستند.

قبل
نکاتی در رابطه با تغذیه گاو شیری
بعد
گوشت بز و فواید آن برای بدن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp