یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

روش تشخیص بیماری طیور 

طیور

پرورش طیور به عنوان یک کسب و کار مقرون به صرفه اگر بدون اطلاعات و شناخت کافی در مورد مسائلی همچون شرایط زندگی،


روش تشخیص بیماری طیور 

 تشخیص بیماری طیور و درمان آن  نه تنها باشد نه تنها موفقیتی دربر نخواهد داشت بلکه باعث ضرر های اقتصادی نیز خواهد شد.

پرندگان به طور غریزی بیماری خود را مخفی میکنند وزمانی علائم بیمار یرا از خود بروز می دهند که بیمکار یدرحالت پیشرفت قرار دارد، لذا لازم است تمامی علائم و مشخصات بیماری های طیور را بیاموزید. اکنون به ذکر یک سری از بیماری های شایع، علائم و راه های تشخیص آن خواهیم پرداخت.

نیوکاسل

عامل این بیماری ویروسی به نام پارامیکسو است که از آن به عنوان یکی از مهم ترین بیماری های طیور میتوان نام برد. به علت واگیردار بودن این بیماری و از طرفی پرورش گروهی پرندگان از جمله بوقلمون، مرغ و خروس انتقال بیماری از پرنده آلوده به سالم و از تخم به جوجه به راحتی امکان پذیر خواهد بود. در نتیجه تشخیص بیماری طیور و هزینه های درمانی بالای برای این نوع بیماری این را میطلبد که پیشگیری های لازم از قبیل واکسیناسیون در زمان مناسب صورت گیرد. به علاوه لازم است تا جداسازی طیور سالم از آلوده به ویژه در مورد جوجه ها و انتقال لاشه های آلوده انجام پذیرد. چرا که خود این ها می توانند باعث بروز انتقال بیماری و التهاب چشم در افراد شود. جهت تشخیص این بیماری میتوان به  علائمی مانند بی اشتهایی، اسهال سبز رنگ، چرخش گردن وسر ، فلجی یک طرفه یا کامل و افتادگی بال اشاره نمود.

آنفولانزا

از جمله خطرناک ترین و جدی ترین بیماری های طیور می باشد که توسط ویروس آنفولانزا ایجاد می شود به این علت که قبل از بروز علائم منجر به مرگ ناگهانی و تلفات سنگین می شود. ماشین های انتقال کود، دان، تجهیزات مرغداری، اردک، غاز و پرنذگان مهاجر می توانند ناقل این بیماری باشند. تشخیص بیماری طیور در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

گامبورو

از علائم این بیماری ویروسی می توان به بی اشتهایی، خونریزی در مقعد، اسهال سفید و آبکی و پرهای هم ریخته اشاره نمود. با توجه به اینکه این ویروس سیستم ایمنی پرنده را بسیار ضعیف میکند و حتی پس از ضدعفونی شدید باز هم احتمال زنده ماندن دارد، بهتر است واکسیناسیون که بهترین زمان آن در جوجه های 2تا3 هفته می باشد، صورت بگیرد. قابل به ذکر است که این بیماری از تخم به جوجه منتقل نخواهد شد ولی از جوجه به جوجه واگیردار خواهد بود. بدیهی است که با تشخیص بیماری طیور مخصوصا این دسته از بیماری ها، می توان از آسیب های مالی جدی جلوگیری کرد.

برونشیت

یک بیماری تنفسی که به راحتی از طریق تنفس به کل پرندگان سالن منتقل می شود. علایمی مانند اسهال چرب و سفید، بی حال شدگی و کاهش تخم در جوجه تخم گذار به علت نفوذ به دستگاه تناسلی خواهد داشت که راه های پیشگیری و درمان آن واکسیناسیون و تجویز انتی بیوتیک توسط دامپزشک خواهد بود.

سالمونلور

یک بیماری باکتریایی شایع می باشدکه جز بیماری های مشترک بین انسان و طیور است. نشانه هایی از قبیل بی اشتهایی و به دنبال آن کاهش وزن، اسهال، کاهش تولید تخم مرغ و مرگ جوجه در چند روزاول یا جنین درتخم دارد. جوشاندن تخم مرغ به مدت 5 دقیقه، واکسیناسیون به هنگام و تجویز آنتی بیوتیک توسط میتواند به عنوان راه هایی برای پیشگیری و درمان این بیماری می باشد. 

جمع بندی

در صورت بروز هرگونه علائم و شک در مورد تشخیص بیماری طیور بهتر است از تجویز دارو یا درمان های خودسرانه به شدت پرهیز شود، زیرا باتوجه پرورش گروهی پرندگان کوچکترین اشتباهی در زمینه و درمان آن باعث خسارت و عوارضی سنگین خواهد شد.

قبل
قیمت انواع دستگاه پلت ساز  
بعد
معرفی بعضی از گونه های ماهی در جنوب کشور

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp