یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

درباره انواع دام ها چه می دانید؟

دام

امروز قصد داریم اطلاعاتی سودمند درباره انواع دام را با ما به اشتراک بگذاریم.


درباره انواع دام ها چه می دانید؟

دام یا احشام مجموعه از چهارپایان اهلی که به منظور تولید فرآورده های لبنی و پروتئینی، مصارف پوشاکی وکمک در کار باتوجه به نوع دام توسط دامداران پرورش داده می شوند.

انواع دام

دام ها به طور کلی به دو دسته دام سبک و دام سنگین تقسیم می شوند:

دام سبک 

از نظر اقتصادی هزینه نگهداری و خرید دام سبک و نیاز به فضای کمتر برای پرورش و چرا موجب گرایش دامداران به سمت این دام شد. سازگاری بز در شرایط آب و هوایی خشک و کمبود مراتع  نیاز در عین حال داشتن پشم . شیری مغذی سبب برتری بیش از پیش این دسته نسب به سایر انواع دام ها شد.

روش های نگهداری از نظر تغذیه

_ روش ساکن: گوسفند و بز در مزارعی که برای کشت مناسب نیستند ولی پوشش گیاهی آن پاسخ گو تغذیه دام می باشد و یا در آغل نگهداری می شوند. در روش ساکن یا متراکم مزرعه ای رکورد گیری دام انجام نمی شود.

_ روش آزاد: ییلاق و قشلاق گله در این روش باعث می شود که چرا در مناطق معتدلی که دارای مراتع وسیعی می باشند، صورت بگیرد. این امر سبب شده که دام نیازی به آغل نداشته باشه و از نظر اقتصادی سودمند باشد.

_ روش نیمه آزاد: این روش توسط دامدارانی که در روستا زندگی می کنند و به مراتع دسترسی داشته  صورت می گیرد. مدتی از سال گوسفند داران، گوسفندان خود  برای چرا در اختیار گله دار میگذارند. در زمستان به علت کمبود مراتع، تغذیه دام به صورت دستی و در آغول انجام میگیرد. 

دام سنگین

گاو به عنوان دام سنگین مناسب برای مناطق ییلاقی می باشد. میزان تولید شیر و گوشت به عنوان دو منبع اصلی پروتئین در دام سنگین نسبت به دیگر انواع دام بسیار حائز اهمیت می باشد. شیردهی در گاو به تدریج با روند بلوغ افزایش یافته تا در سن 6-8 به اوج خود می رسد و پس از آن روندی رو بعه پایین خواهد داشت. به طورکلی نژادهای مختلف گاو از نظر تولید شیر متفاوت می باشند. از نظر تولید گوشت با توجه به نسبت گوشت به استخوان سنجیده می شوند. به عنوان مثال نژاد شاروله به علت میزان چربی کم  حتی در قسمت شکمی دارای گوشت بسیار زیادی است.

مشخصات ظاهری انواع گاو

در میان انواع دام، گاو ها بسیار مهم می باشند، زیرا که تامین کننده فراورده هایی اند که جایگاه مهمی در هرم غذایی دارند.

_گاوهای شیری: این دسته دارای گردنی کشیده، سر ظریف و لگن پهن می باشند. استخوان برجسته و وضعیت مناسب در پستان از نشانه های شیرآوری آنها می باشد.

_گاوهای گوشتی:  از مشخصات این گاوها میتوان به گردن، دست و پاهای کوتاه، پهن و عضلانی اشاره نمود. ذخیره چربی زیاد از دیگر ویژگی های این دسته می باشد.

عوامل موثر در تولید شیر

_تغذیه: میزان و نوع تغذیه تاثیر بسیار زیادی در مقدار تولید شیر دام دارد. به طور کلی هر فاکتوری که موجب افزایش تولید شیر شود در مقابل درصد چربی آن را کاهش می دهد. به منظور افزایش شیردهی می توان اقداماتی از قبیل افزایش کنسانتره و کاهش علوفه را در دو ماه آخر آبستنی انجام داد.

جمع بندی

پرورش دهندگان انواع دام برای کسب و کاری پررنق لازم است سطح اطلاعاتی خود را درزمینه هایی ازقبیل تجهیزات مورد نیاز دام، تغذیه، شرایط آب و هوایی و...بالا ببرند. با شناخت بهتر دام ها، در امر پرورش آنها می توان به موفقیت هایی بزرگتری دست یافت. بهترین ماشین آلات خوراک دام، پرس پلت و آسیاب میکسر را از ما بخواهید.

 

قبل
آشنایی با ماهی شیر و خواص آن
بعد
طراحی خط تولید خوراک دام

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp