یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

اطلاعاتی جالب درمورد انواع آبزیان که نمی دانستید

آبزیان

با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور عزیزمان و نیز وجود نواحی و مرزهای آبی بسیار، موفق به کسب جایگاه ویژه ای ازنظر تنوع انواع آبزیان شده ایم.


اطلاعاتی جالب درمورد انواع آبزیان که نمی دانستید

 مواردی از قبیل تغییرات گذشته زمین تا کنون، میزان جزر و مد، نمکی و غیر نمکی بودن آب ها و نوع ترکیبات شیمایی سبب بوجود آمدن گونه های متنوعی از آبزیان شده است. دریاچه خزر به عنوان یکی از بزرگ ترین دریاچه های جهان ازاین ویژگی برخوردار می باشد.

تعریف آبزی

آبزیان جاندارانی مهره دار و یا بی مهره ای که زندگی ای وابسته به آب دارند و ساکن اقیانوس ها ، دریاها،خلیج ها و رودخانه ها می باشند. آبزیان از نظر زیست به دو گروه ماهیان گرم آبی و سرد آبی و از ساختار بدنی به گروه هایی نظیر ماهی های غضروفی، استخوانی و بدون آرواره تقسیم بندی شده اند.

چند گونه از انواع آبزیان

_گربه ماهی: وجود سبیل در اطراف دهان آبزی سبب اطلاق اسم هایی از جمله گربه ماهی، سگ ماهی و ماهی سبیلو به این گونه شده است. سم این آبزی که از طریق سبیل ها به دیگر ماهی ها منتقل می شود تا چندین روز ماندگاری دارد و حتی پختن هم باعث از بین رفتن سم نمی شود. کاربرد های این ماهی در قالب آبزی زینتی، تکثیر و پرورش، پزشکی و تجاری توجه پرورش دهندگان را جلب نموده است.

_ اره ماهی: از ماهی های غضروفی که معمولا با اره کوسه ها اشتباه می شوند. خرطوم اره مانند آنها در شکار و منافذ روی آن در شناسایی میدان الکتریکی موجودات تاثیر بسزایی دارد.از جمله انواع آبزیان است که در آب های شیرین و اقیانوس های پهن زندگی می کند.

_ ستاره دریایی: از جمله آبزیان بی مهره است که از نظر ساختاری تفاوت چشمگیری دارد. در آب های گرم اقیانوس ها زندگی کرده و از صدف ها و مرجان های دریایی تغذیه میکند. نکته جالب در مورد این گونه حساسیت آنها به نور می باشد که توسط حسگرهایی در انتهای بازوها صورت میگرد.

_ مار ماهی: از جمله انواع آبزیان استخوانی بشمار می رود که دارای بدنی نرم و لوله ای شکل است که قادر به حیات در آب های سرد و گرم می باشند. مارماهی الکتریکی به عنوان منحصر به فرد ترین گونه این دسته با تولید شوک های بسیار قوی طعمه و دشمنان خود را به دام می اندازد.

_ شقایق دریایی: این ماهی ازدسته بی مهرگان و جز آبزیان شکارچی به حساب می آید. از طریق چسباندن بدن لوله ای به صخره ها و تزریق سم موجود در بازوهای خود به شکار اورا فلج میکنند. نکته جالب مقاوم بودن دلقک ماهی نسبت به شاخک های سمی این ماهی است که این امرمنجر به نوعی رابطه همزیستی بین آنها شده است.

جمع بندی

پرورش انواع آبزیان با سطح دانشی بروز درمورد شرایط نگهداری، تغذیه متناسب با نوع گونه و به کاربردن تجهیزات مناسب صورت بگیرد، بسیار سودمند خواهد بود. چراکه به عنوان یک از مهم ترین منابع پروتئینی همراه با انواع مواد معدنی، ویتامین ها وچربی امگا3 می باشند.

 

 

قبل
اصول پرورش گوسفند گوشتی
بعد
معرفی ماهی فایتر

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp