یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

انواع خوراک طیور و مواد تشکیل دهنده آن

طیور


انواع خوراک طیور و مواد تشکیل دهنده آن

در جامعه امروزی نیاز مردم به گوشت و محصولات لبنی سیر صعودی دارد و از این بابت پرورش دهندگان طیور در سطح گسترده باید از این فرصت به خوبی استفاده کنند تا به تولید وسودآوری بالادست بایند. بدون شک تهیه خوراک طیور مناسب و مقرون به صرفه می تواند سود بیشتری را نصیب شما کند. برنامه ریزی و مدیریت همه جانبه از الزامات فعالیت در این بخش است. چراکه برنامه غذایی علمی و با عملکرد بالا تاثیر فراوانی بر رشد و بهبود ضریب تبدیل گله دارد.

انواع جیره مصرفی طیور چیست؟

تهیه جیره غذایی حدودا 80 درصد هزینه های تولید را به خود اختصاص می دهد. بنابراین در اهمیت و ضرورت توجه به این بخش تردیدی وجود ندارد. انواع خوراک طیور شامل آردی، کرامبل و پلت می باشد که نوع سوم آن بهترین نوع جیره غذایی به شمار می رود.

برای تهیه جیره آردی مواد را با دستگاه آسیاب می کنند و مخلوط به دست آمده را به گله می دهند. اما یکی از بزرگترین معایب این روش تولید خوراک این است که طیور هنگام استفاده از این خوراک دانه های درشت را ترجیح داده و ذرات ریز حاوی مواد معدنی و ویتامین ها از دست می روند.

در روش پلت جیره آماده یا همان پلت از چندین مرحله عبور می کند تا بهترین و مرغوب ترین خوراک طیور را حاصل نماید. کرامبل همان حد وسط جیره اردی و پلت است که بیشتر برای آغاز تغذیه جوجه های مرغ های جوان پیشنهاد می‌شود.

جیره غذایی طیور از چه موادی تشکیل می شود؟

خوراک طیور به طور کلی متشکل از سه منبع گیاهی حیوانی و معدنی است. البته در کنار این منابع پرورش دهندگان از افزودنی های موجود در بازار نیز استفاده می کنند. این نوع فرمول کردن می‌تواند به عملکرد گله و تولیدات بالا کمک کند. چند مورد از مهم ترین مواد که در غذای طیور مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از ذرت، گندم ،کنجاله سویا، پودر ماهی، گلوتن، یونجه ،شبدر، گرامینه، کاه وکنسانتره می‌باشد . 

ذرت

بیشترین درصد خوراک طیور از ذرت تشکیل شده است. یکی از فواید ذرت داشتن ارزش انرژی زایی بالاست و اما یکی از مضرات ذرت نداشتن اسیدهای آمینه کافی برای منبع پروتئین است. ذرت مرغوب و با کیفیت است که در فصل کشت با میزان رطوبت مناسب آماده و در شرایط استاندارد نگهداری می شود.

گندم

گندم انرژی بالایی دارد و در بیشتر مواقع اضطراری می تواند جایگزین ذرت شود.استفاده بیشتر از ۳۰ درصد از گندم اصلا توصیه نمی شود زیرا مقدارزیاد ان باعث می شود که اختلالات گوارشی در تولید پدیدبیاید. گندم نیز مانند ذرت از نظر پروتئین فقیر است.

کنجاله سویا

کنجاله سویا مهمترین منبع تامین پروتئین در جیره طیور به شمار میرود. کنجاله سویا بیشترین  اسیدهای آمینه مورد نیاز طیور را دارد .نکته مهم حرارت دادن کنجاله سویا است زیرا کنجاله سویا دارای عوامل ضد تغذیه ای و بازدارنده رشد می باشد و برای از بین بردن این عوامل باید حرارت کافی به ان برسد.

پودر ماهی

پودر ماهی خوراک طیور یکی از غنی ترین منابع پروتئین حیوانی است. این پودر از ماهی هایی که انسان برای تغذیه از آن استفاده نمی‌کند گرفته می‌شود.میزان استفاده از این منبع بسیار مهم است. زیرا به طور مثال اگر در جیره مرغ تخمگذار به اندازه نباشد ممکن است تخم مرغ آن بو و عطر طعم ماهی دهد یا اگر در جیره جوجه های گوشتی به اندازه استفاده نشود ممکن است جوجه دچار فرسایش سنگدان شود.

یونجه

یونجه یکی از علوفه های خشک خوراک طیور است. که دارای پروتئین بالا می باشد استفاده از آن نیازمند توجه کافی به زمان برداشت و انبارداری دارد. پیشنهاد می شود یونجه مورد نیاز خوراک طیور قبل از گلدهی مورد استفاده قرار گیرد.

شبدر

شبدر یکی دیگر از علوفه های خشک با پروتئین بالا میباشد. زمان پیشنهادی استفاده از شبدر اوایل گلدهی آن می باشد. گرامینه ها علوفه های خشک فصول گرم  با پروتئین کم هستند. کاه همان کوبیده شده ساقه خشک گیاهان و حبوبات است.

کنسانتره

کنسانتره یا همان خوراک فشرده نیز بخش دیگر خوراک طیور میباشد. کنسانتره ها انواع متنوعی دارند که بعد از فرمول شدن مواد اولیه آن برای مخلوط شدن با هم درون میکسر های افقی ریخته می شود. کنسانتره خوراکی فرموله شده مواد مغذی مورد نیاز طیور است.

جمع بندی

قبل از صرف هرگونه هزینه برای خرید خوراک طیور باید اطلاعات دقیقی درباره نژاد پرنده، ژنتیک و گونه آن، سن پرنده، نوع شرایط زیستی و وضعیت تولید واحد پرورشی خود به دست آورید. با تهیه این چک لیست سپس به دنبال مراکز معتبر فروش خوراک باشید و آنها را بررسی نمایید. خوراک پلت را خودتان نیز می توانید تولید کنید. برای این منظور نیازمند آنید تا ماشین آلات پلت سازی را خریداری کنید.

قبل
نقش تفاله گوجه فرنگی و نان خشک بر روی دام و طیور
بعد
چگونه طول عمر ماهی قزل آلا را افزایش دهیم؟

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp