یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

گوسفندان ایرانی و انواع نژاد آنها

دام

پرورش انواع نژادهای گوسفند در ایران بیشتر در مناطق روستایی و عشایری دیده می شود. البته لازم به ذکر است به دلیل وجود سود بالای حاصل از  این پرورش خیلی از افراد نیز به طور صنعتی در این امر مشغول هستند.


گوسفندان ایرانی و انواع نژاد آنها

پرورش انواع نژادهای گوسفند در ایران بیشتر در مناطق روستایی و عشایری دیده می شود. البته لازم به ذکر است به دلیل وجود سود بالای حاصل از  این پرورش خیلی از افراد نیز به طور صنعتی در این امر مشغول هستند. پرورش گوسفند در ایران به طور حتم ثمربخش است زیرا ایران دارای تنوع منطقه و آب و هواست و مراتع بسیاری دارد که نیاز گله را فراهم می‌کند. کشور ما ایران دارای ۲۷ نژاد گوسفند می‌باشد. به مجموعه‌ای از گوسفندان که از نظر  صفات ژنتیکی و ظاهری به یکدیگر شبیه هستند را نژاد گوسفند می گویند.

تقسیم بندی گوسفندان

تقسیم بندی گوسفندان را میتوان بر چند جنبه انجام داد. جنبه اول وزن انهاست که منظور همان سبک بودن، متوسط بودن و سنگین بودن گوسفند است. جنبه دوم ترکیب رنگ انهاست. گوسفندان دارای رنگ های متفاوتی هستند اما بیشتر انهادارای رنگ قهوه ایی،مشکی،کرم هستند.

جنبه سوم داشتن دنبه است به طور مثال دنبه دار، نیمه دنبه و بدون دنبه. جنبه اخر شرایط آب و هوایی محل زندگی انها. اما تقسیم بندی نژادهای گوسفندان ایرانی را می توان در چهار دسته کلی معرفی کرد نژاد پوستی، نژاد گوشتی، نژاد پشمی و نژاد شیری.

 انواع نژاد گوسفند ایرانی 

نژاد های گوسفند موجود در ایران عبارتند از؛نژاد پوستی، شاخصه اصلی آنها داشتن پوستی نرم و لطیف است. کاربرد پشم ظریف و مجعد گوسفندان در تولید پالتو و کلاه کاملاً برجته است.پشم بره های جوان نسبت به  مسن ترها مرغوب تر است. این نژاد از گوسفندان ایرانی دارای بدنی ظریف میباشند. گوسفند قره گل یک مثال بارز از نژاد پوستی است.

نژاد گوشتی

نژادگوشتی همانطور که از اسم این نژاد پیداست هدف پرورش آن استفاده از گوشت آن است. به همین دلیل در کشور ما ایران بیشترین توجه پرورش‌دهندگان را به خود جلب کرده است. ماشین آلات خوراک دام نیز برای تولید خوراک پلت مرغوب در پرورش دام گوشتی نقش به سزایی دارد.

بیشترین اندام های بدن این نژاد از گوسفندان  گوشتی است. دو مثال این نژاد افشاری و لری را میتوان نام برد.  نژاد پشمی، گوسفندان دارای پشم فراوانی می باشند .به همین دلیل به این نام نامگذاری شده است .نژاد پشمی گوسفندان ایران توانسته مقدار صادرات پشم خود را به بالاترین نقطه قبل از صادرات نفت برساند. بدن این نژاد پوشیده از پشم های فشرده است. از پشم این نژاد در تولید کیف کفش و لباس پشمی استفاده می شود. نمونه این نژاد گوسفندان بلوچی هستند. نژاد شیری بیشترین مقدار شیر را دارند وبه منظور تامین شیر پرورش داده میشوند. قزل مهمترین نژاد شیری ایرانی است.

جمع بندی

همانطور که در بالا گفته شد در بین نژادهای گوسفندان ایرانی نژاد گوشتی از همه بیشتر طرفدار دارد. پرورش دام گوشتی یکی از کسب و کارهای پرسود در ایران به شمار می‌آید. توجه به نژاد گوسفند اولین نکته ایست که شما برای شروع تولید و پرورش گوسفند نیازمند توجه به ان هستید .  برای تهیه خوراک پلت دام می توانید از دستگاه پرس پلت، آسیاب میکسر استفاده کنید. 

 

قبل
دستگاه پلت 2 تن در ساعت (سایز 250)
بعد
روش های تشخیص بیماری ماهی آنجل

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp