یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

جیره غذایی بوقلمون و مواد تشکیل دهنده آن

طیور


جیره غذایی بوقلمون و مواد تشکیل دهنده آن

بسیاری از پرورش دهندگان طیور به دنبال مرغوبترین جیره غذایی بوقلمون و مواد غذایی موردنیاز آن می باشند. خوراکی که برای بوقلمون تهیه می شود باید دارای مواد مغذی فراوانی باشد تا بتواند نیاز گله را برآورده سازد. ویتامین، پروتئین، چربی ها و ... از مواد تشکیل دهنده خوراک بوقلمون می باشند.

مواد تشکیل دهنده خوراک بوقلمون

جیره غذایی بوقلمون از گندم، جو و ذرت که مواد اصلی آن می باشد، تشکیل شده است. بهتر است بدانید جیره غذایی به تناسب تغییر فصل موادی بدان اضافه یا از آن کم می شود. افزایش سرعت رشد بوقلمون رابطه ی مستقیمی با نوع جیره غذایی بوقلمون دارد. بنابراین توصیه می کنیم حتما از دستگاه پرس پلت برای تولید خوراک پلت استفاده کنید.  جیره غذایی به طور کلی تشکیل شده از ذرت گندم جو یولاف. البته اینها فقط مواد اصلی جیره به حساب می آیند.

در فصول مختلف با توجه به برنامه نویسی جیره ،به ان مقداری مواد اضافه شده یا مقداری از  این مواد را کم کرده. به طور مثال بهتر است برای افزایش سرعت رشد بوقلمون در کنار جیره که به طور مناسب و کافی ترکیب شده‌اند مقداری سبزیجات یا علف استفاده شود. ذرتی مناسب جیره بوقلمون است که مدتی در انبار ذخیره شده باشد یعنی تازه چیده نشده باشه. یکی از روش های تهیه غذای بوقلمون خرید از بازارهای موجود است. خوراکی که از بازار برای بوقلمون تهیه می کنیم باید دارای موادی چون پروتئین خام، چربی ها،کلسیم ،ترکیبات هیدروکربنی، ویتامین‌ها ،نمک و... باشد.

پروتئین خام یکی از نیازهای اصلی غذای بوقلمون است زیرا بدن بوقلمون یکسری از اسیدهای آمینه را نمی تواند بسازد. یکی از موارد مهمی که باید در مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده جیره دقت شود مقدار رطوبت است که باید از برگه راهنمای  موجود در بسته دان استفاده کنیم. کم یا زیاد بودن این مواد در جیره ممکن است باعث افزایش تلفات و بیماری ایجاد مشکل در هضم مواد شود.

مجموعه نکات در پرورش و جیره غذایی بوقلمون

۱_ هرچه انرژی دان بیشتر تعداد دفعات مصرف در روز کمتر

۲_ توجه به ابعاد و اندازه دان مورد استفاده برای جوجه، نیمچه ها و بوقلمون های بالغ

۳_ هر بوقلمون به ازای هر ۳ کیلوگرم خوراکی که مصرف می‌کند یک کیلوگرم گوشت تولید می‌کند

۴_ روزانه بوقلمون باید حدود ۹۰ گرم جیره مصرف داشته باشد

۵_ در ترکیب مواد جیره به هیچ عنوان از سه نوع کمتر نباشد

۶_ رعایت اصول بهداشتی در پرورش بوقلمون ها نقش بسیار ویژه‌ای دارد زیرا بی توجهی به اصول بهداشتی باعث شیوع بیماری در بین آنها می‌شود.

۷_ وجود آب در دسترس بوقلمونها نکته بسیار مهمی است زیرا اگر آنها دچار کم‌آبی شوند شاهد اختلالات متفاوتی در آنها خواهیم بود.

جمع بندی 

بنابراین رشد بوقلمون به عواملی مانند جیره غذایی بوقلمون ،تراکم، کیفیت پلت و مکان پرورش بستگی دارد. اگر پرورش انده بوقلمون در منزل هستید برای خوراک و جیره بوقلمون نگرانی نداشته باشید زیرا آنها نیز مانند دیگر از سبزیجات و ضایعات غذایی انسان تغذیه می کند و برای آنها می توانید از بازار پرنده فروشی دانه مورد نیاز را تهیه کنید و طبق دستور و اطلاعاتی که در بالا به شما داده شد جیره مناسب را برای آنها فراهم آورید.

 

قبل
تب کریمه کنگو چیست ؟
بعد
تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مرغداری

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp