یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

بهترین غذای گاو و گوساله

دام

تهیه غذای گاو با کیفیت و ثمربخش دغدغه همه پرورش دهندگان گاو است. همانطور که می‌دانید غذا مهمترین جزء پرورش است که اگر به طور ویژه به آن رسیدگی شود بدون شک بهره‌برداری بسیار خوبی حاصل خواهد شد.


بهترین غذای گاو و گوساله

تهیه غذای گاو با کیفیت و ثمربخش دغدغه همه پرورش دهندگان گاو است. همانطور که می‌دانید غذا مهمترین جزء پرورش است که اگر به طور ویژه به آن رسیدگی شود بدون شک بهره‌برداری بسیار خوبی حاصل خواهد شد. هر گاو به طور کلی زندگی اش به چند مرحله تقسیم می شود مرحله رشد، جفت گیری، آبستنی، شیردهی و دوره خشکی. جیره در تمام مراحل زندگی گاو به یک میزان و به یک صورت نیست. به طور مثال جیره در دوران آبستنی گاو به سن و وزن آن بستگی دارد.

اجزای اصلی خوراک گاو

یونجه مورد استفاده در غذای گاو غنی از نظر پروتئین و کلسیم و فقیر از نظر فسفر است و به صورت خشک و تر مورد استفاده دام قرار می‌گیرد. علف باغی که در غذای گاو بیشتر استفاده می شوند باعث افزایش نشخوار  دام  و همچنین افزایش میزان چربی شیر می شود. کافه به علت سبک و پر حجم بودن مصرف آن نباید زیاد باشد مخصوصا برای گاو آبستن. نکته مهم اینکه کاه جو از کاه گندم و برنج به مراتب بهتر است.

سیلاژ یا همان ذرت خرد شده را بیشتر در فصل سرد برای هضم علوفه استفاده می‌کنند.کنسانتره، کنسانتره به مکمل های معدنی و ویتامین‌ها گفته می‌شود. پرورش دهندگان برای افزایش تولید و بهره برداری از آن در کنار جیره دام استفاده می‌کنند. کنسانتره را برای گاوهایی که در روز بیشتر از ۸ کیلوگرم شیر می دهند پیشنهاد می‌شود.

نان خشک را نیز میتوان در کنار غذای گاو داشت. البته نان خشک باید بدون هیچگونه کپک زدگی باشد زیرا باعث مسمومیت گاو می شود. نان خشک را هم برای گاوهای پرواری و هم شیری مورد استفاده قرار می‌دهند. سبوس برنج، برای دام ها سبوسی مفید است که دانه های برنج دارد اما آردی شکل است. سبوس برنج در کنسانتره گاو های شیری و پرواری مخلوط می شود. استفاده زیاد از سبوس باعث کم شدن چربی شیر میشود.

تغذیه از دوران تولد تا بلوغ

گوساله های پرواری، بعد از تولد حدود سه کیلو شیر آغوز احتیاج دارد. با پستانک یا بطری به آنها داده می‌شود و این کار تا ۳ هفته به طوری که روزانه سه بار در روز و هفته دوم به بعد دو بار در روز مورد استفاده قرار می گیرد. گاو ماده جوان، نیوز گاو ماده جوان به کنسانتره تا ۶ ماهگی به طور روزانه یک کیلوگرم می باشد البته به همراه علوفه خشک مرغوب. اگر به گاو ماده جوان غذا بیش از حد داده شود باعث چاقی شده و زایمان سختی را در پیش دارد. گاو شیرده، تغذیه گاو شیرده بسیار از نظر مغزی بودن مهم است.  غذای گاو شیرده باید دارای پروتئین زیاد و کنسانتره و همچنین یونجه خشک باشد. مقدار مواد موجود در جیره گاو شیرده را با توجه به نوع دام و سن و وزن آن و میزان شیر تولیدی آن بستگی دارد.

جمع بندی

همانطور که در بالا گفته شد پرورش دهندگان گاو برای رسیدن به سودآوری بیشتر باید به غذای گاو که مهمترین بخش پرورش است توجه بیشتری داشته باشند. بهتر است بدانید بهترین کیفیت و قیمت خوراک دام جیره غذایی پلت است که با ماشین آلات خوراک دام، پرس پلت و آسیاب میکسر تولید می شود.

قبل
نکاتی درباره خروس لاری که نمی دانستید
بعد
قیمت دستگاه کنسانتره ساز و روش کار آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp